گوگل نامه های FBI برای دریافت اطلاعات کاربرانش را منتشر کرد

گوگل نامه های FBI برای دریافت اطلاعات کاربرانش را منتشر کرد

صبح امروز گوگل مجموعه ای شامل هشت نامه مربوط به امنیت ملی آمریکا را منتشر کرد. در این نامه ها، پلیس فدرال این کشور مخفیانه خواستار دریافت اطلاعات مشترکین برخی حساب های کاربری خاص در گوگل شده است.

نامه ها ظاهرا در بازه زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی برای غول جستجوگر ارسال شده اند اما فرمت تقریبا یکسانی دارند و در آنها به برخی اکانت های خاص اشاره شده است.

البته روشن است که شرکت ساکن مانتین ویو به لحاظ قانونی اجازه انتشار این نامه ها بعد از دریافتشان را نداشته است اما با گذشت مدت زمان مشخصی از دریافت آنها، محدودیت ها خود به خود از رویشان برداشته می شود. نامه ای هم که محدودیت انتشار این درخواست ها را برداشته، در زمره اسناد منتشر شده از سوی گوگل قرار دارد.

گفتنی است در گزارشی که اوایل امسال به منظور شفاف سازی فعالیت ها از سوی گوگل منتشر گردید، این شرکت خارج شدن درخواست های FBI از وضعیت محرمانه را تایید کرده بود.

در اینجا لازم است اشاره نماییم که در اغلب موارد درخواست های پلیس فدرال شامل نام، آدرس و طول سرویس برای یک اکانت خاص می شدند با این همه، در دو مورد، این نهاد خواستار دریافت سوابق ارتباطات الکترونیکی انجام شده با آن اکانت ها نیز شده بود.

اما بخشی از این سوابق و اطلاعات که در سال ۲۰۱۰ میلادی، مناقشات زیادی را به دنبال داشت به درخواست دریافت آدرس IP مورد استفاده برای دسترسی به سرویس گوگل مربوط می شد که البته باید اشاره کنیم در این موارد، اف بی آی درخواستی برای دسترسی به محتوای ایمیل ارائه نکرده بود.

نامه هایی هم که امروز از جانب گوگل منتشر شدند، بخشی از درخواست هایی هستند که به موجب قانون آزادی آمریکا از وضعیت محرمانه خارج شدند. در مورد گوگل اما باید بگوییم که تمامی این نامه ها ظرف شش ماه اخیر از وضعیت محرمانه خارج گردیدند.

در پایان اشاره نماییم که گرچه گوگل امروز اقدام به انتشار این نامه ها کرد، اما روشن است که شمار درخواست های دریافتی اش از نهادهایی نظیر اف بی آی به مراتب بیشتر از این میزان بوده است.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato