ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اختراع تگ های جدید و بهره گیری از نهنگ ها برای مطالعه اعماق اقیانوس ها

در حالی که هر روزه شاهد ظهور ربات ها و تجهیزات جدید برای استفاده در اکتشافات اقیانوسی هستیم، در مطالعه انجام گرفته توسط محققین دانشگاه «اورگون استیت» امریکا، دانشمندان بهترین راه برای کشف شگفتی های ...

حسام الدین جعفری
نوشته شده توسط حسام الدین جعفری | ۶ دی ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۰

در حالی که هر روزه شاهد ظهور ربات ها و تجهیزات جدید برای استفاده در اکتشافات اقیانوسی هستیم، در مطالعه انجام گرفته توسط محققین دانشگاه «اورگون استیت» امریکا، دانشمندان بهترین راه برای کشف شگفتی های اعماق اقیانوس را کمک گرفتن از نهنگ ها عنوان کردند. آنها توانستند با اختراع یک تگ جدید و اتصال آن به بزرگترین موجودات ساکن زمین، اطلاعات بسیار مفیدی را جمع آوری کنند.

همانگونه که احتمالاً مطلع هستید، پیش از این نیز تگ هایی برای مطالعات اقیانوسی وجود داشت، اما به نقل از محققین دانشگاه «OSU»، تگ های مذکور تنها برای یک روز کامل فعال می ماندند. این در حالی است که اختراع جدید ملقب به «Advanced Dive Behavior» که به اختصار نیز ABU خوانده می شود می تواند کارایی خود را تا 7 هفته حفظ کرده و اطلاعات را در هر ثانیه انتقال دهند.

زمانی که عمر مفید این تگ ها به پایان می رسد، از بدن وال جدا شده و روی سطح آب شناور می شوند؛ همچنین تگ های جدید برای آنکه آسان تر توسط محققین یافت شوند، دارای لامپ LED و چیپ GPS هستند.

ece32649-fig-0001

تگ «ABU» قادر است مقدار عمقی که نهنگ می تواند شنا کند، الگوی شنا کردن آن، عادت های غذایی، دمای مورد علاقه و میزان نور خورشید نفوذ کرده به اعماق اقیانوس را گزارش کند. در بررسی که توسط این تگ ها انجام گرفته، اسپرم وال قادر است تا عمق 1000 متری شنا کند و تا 75 دقیقه در آنجا زنده بماند.

«دنیل پالاسیوس» یکی از محققین این مطالعه می گوید:

با بهره گیری از تکنولوژی تگ های جدید روی سه گونه مختلف، توانستیم رفتارهای متفاوتی از هر گونه را مشاهده و ثبت کنیم.

به عنوان مثال برخی گونه ها ترجیح می دهند تا به سوی عمق های زیادی شنا کنند، مدت زمان زیادی در آنجا بمانند و برخی اوقات از مواد مغذی موجود در کف اقیانوس تغذیه کنند. نهنگ های بدون دندان در طول فصل تابستان و در یک مکان خاص، تا جایی که ممکن باشد غذا می خورند و پس از آن احتمالاً به دلیل کاهش شکار، به حرکت خود ادامه می دهند.

«بروس میت» پروفسور و رئیس انستیتو پستانداران آبزی می گوید با کمک تگ های مورد استفاده روی آبزیان ساکن دریا می توانیم اطلاعات بسیار مفیدی را از اقیانوس ها و سیاره خود به دست آوریم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی