معرفی هیوندای i30 جدید؛ هاچ بکی با شانس حضور در بازار ایران

هیوندای i30 یک خودروی کوچک خانوادگی است که از سال ۲۰۰۷ به جمع محصولات کمپانی کره ای پیوسته و تاکنون در سه نسل مختلف تولید شده است. نسل سوم از این خودروی زیبا سپتامبر گذشته در نمایشگاه پاریس به عنوان مدل سال ۲۰۱۷ رونمایی شد. به تازگی هیوندای تصاویر و جزییات بیشتری درباره قیمت و مشخصات فنی i30 منتشر کرده که موضوع این مطلب شده است.

این خودرو که رقبای مطرح و شناخته شده ای مثل فورد فوکوس و فولکس واگن گلف را در پیش رو دارد، از ظاهر پویا و بروزی برخوردار بوده و کاملا مشابه محصولات اروپایی از آب درآمده است. داخل کابین آن نیز در عین سادگی مدرن و جذاب طراحی شده است.

برای به حرکت درآوردن نسل سوم i30 هیوندای سه موتور بنزینی و یک موتور دیزلی را که همگی کم حجم هستند،در نظر گرفته است.

موتور بنزینی جدید ۱.۴ لیتری توربو توانایی تولید ۱۳۸ اسب بخار قدرت و ۲۴۲ نیوتن متر گشتاور را داشته و با گیربکس های ۶ دنده دستی و ۷ دنده دو کلاچه قابل انتخاب است.

دیگر موتور بنزینی ارایه شده حجمی برابر با یک لیتر دارد. این موتور سه سیلندر توربو که با همکاری مراکز فنی هیوندای در آلمان توسعه یافته ۱۱۸ اسب بخار قدرت و ۱۷۰ نیوتن متر گشتاور را در اختیار راننده قرار می دهد. نیروی تولیدی توسط این موتور از طریق یک گیربکس ۶ دنده دستی به چرخ ها منتقل می شود.

موتور بنزینی دیگری که برای i30 قابل انتخاب است، نمونه ۱.۴ لیتری MPI است که ۹۸ اسب بخار قدرت دارد. درباره این موتور و گیربکسی که با آن ترکیب می شود، اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

هیوندای اگر چه i30 را تنها با یک موتور ۱.۶ لیتری دیزلی ارایه می کند، اما این موتور سه خروجی مختلف داشته و مشتریان می توانند بنا به نیاز خود یکی را انتخاب کنند. این موتور در سه نسخه متفاوت خود ۹۳، ۱۰۸ و ۱۳۱ اسب بخار قدرت دارد که در دو نسخه قدرتمندتر با گیربکس های ۶ دنده دستی و یا ۷ دنده دو کلاچه قابل انتخاب است.

از آنجایی که نسل سوم i30 مراحل توسعه و تست های فنی را در اروپا گذرانده، می تواند در بحث هندلینگ و کیفیت سواری حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. برای رویارویی هر چه بهتر با رقبا، هیوندای این خودروی خود را با طیف وسیعی از امکانات و آپشن های رفاهی و ایمنی روانه عرصه رقابت کرده است.

شایان ذکر است که خانواده i30 2017 اعضای مختلفی دارد که عبارتند از هاچ بک ۵ در،  عضو استیشن، نسخه N و یک عضو فست بک.

مدل پایه این خودرو در بریتانیا ۱۶.۹۵۵ پوند (برابر با حدود ۲۱ هزار دلار) قیمت گذاری شده است. از آنجا که اخیرا قردادی بین کرمان موتور و هیوندای برای تولید مدل های I10 و I20 منعقد شده است، هیچ بعید نیست که در سال ۹۶ شاهد اضافه شدن مدل I30 نیز به سبد محصولات کرمان موتور در ایران باشیم.

در این صورت با توجه به قیمت ۷۲ میلیونی هیوندای I10 و ارزش گذاری ۸۶ میلیونی هیوندای i20، بعید نیست که قیمت هیوندای i30 نیز به ۹۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان برسد که البته برای یک هاچ بک کوچک با موتورهای نسبتا ضعیف، رقم گزافی خواهد بود

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟