راکت فالکون 9 اسپیس اکس برای نخستین بار در سکوی پرتاب تاریخی ناسا مستقر شد

راکت فالکون 9 اسپیس اکس برای نخستین بار در سکوی پرتاب تاریخی ناسا مستقر شد

همان طور که مطلع شدید، اسپیس اکس خودش را برای پرتاب راکت فالکون ۹ در تاریخ ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) از پایگاه کیپ کاناورال آماده می کند، اما این مأموریت با دیگر پرتاب های کمپانی مورد بحث از سواحل فلوریدا متفاوت خواهد بود.

موشک بعدی SpaceX از سکوی معمول Launch Complex 40 در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال به پرواز در نمی آید، بلکه از سکوی ۳۹A پرتاب می شود، جایگاهی واقع در ایستگاه فضایی کندی ناسا که نخستین بار برای ارسال شاتل فضایی و راکت ساترن ۵ و رساندن انسان به کره ماه استفاده شده بود.

آخرین پرتاب از سکوی ۳۹A به هشتم جولای ۲۰۱۱ باز می گردد که شاتل فضایی آتلانتیس به عنوان حسن ختام کل پروژه شاتل به فضا فرستاده شد. در سال ۲۰۱۴ اسپیس اکس قراردادی ۲۰ ساله را با ناسا منعقد کرد تا این سکو را در اختیار گرفته، آن را بازسازی نموده و پرتاب فالکون ۹ و فالکون هِوی را از آنجا انجام دهد.

اسپیس اکس پیش از این تمامی پرتاب های خود از سواحل شرقی آمریکا را از سکوی LC40 انجام می داد، اما همان طور که می دانید در نخستین روز از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ یکی از راکت های فالکون ۹ این کمپانی در حین عملیات سوختگیری عادی منفجر شد و آسیب زیادی به این سکو وارد کرد.

به همین دلیل تا زمانی که عملیات بازسازی LC40 پایان نپذیرد، LC39A به عنوان تنها گزینه پیش روی اسپیس اکس قرار دارد. همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده، اولین پرتاب راکت فوق سنگین فالکون هِوی (Falcon Heavy) که از سه موشک فالکون ۹ متصل به یکدیگر تشکیل شده، طی سال جاری میلادی از سکوی LC39A انجام می گیرد.

گفتنیست اسپیس اکس ظرف مدت کوتاهی پس از فاجعه انفجار فالکون ۹، تقریباً یک ماه قبل با ارسال موفقیت آمیز ماهواره های شرکت ایریدیم از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ در کالیفرنیا به صحنه سفرهای فضایی بازگشت. پرتاب ۳۰ بهمن فالکون ۹ از سکوی ۳۹A برای ناسا انجام می شود و محموله تدارکاتی و علمی را به فضانوردان ایستگاه بین المللی خواهد رساند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato