همه چیز درباره آیفون 13
ادامه روند افزایشی قیمت کامپیوترهای شخصی؛ کمبود قطعات مشکل ساز می شود

ادامه روند افزایشی قیمت کامپیوترهای شخصی؛ کمبود قطعات مشکل ساز می شود

قیمت پی سی ها به دلیل کمبود قطعات در حال افزایش بوده و به نظر نمی رسد که شرایط مذکور در سه ماهه آتی نیز تغییری پیدا کند. بر اساس اظهاراتی که «Gianfranco Lanci» رئیس شرکت لنوو در جلسه ارائه گزارشات مالی بیان کرد، کمبود قطعاتی نظیر حافظه های DRAM، حافظه های ذخیره سازی SSD، باتری ها و LCD ها سبب شده اند تا قیمت کامپیوترهای شخصی افزایش پیدا کند.

«Lanci» یکی از کهنه کاران صنعت پی سی عنوان کرده است که با توجه به کمبود قطعات مورد اشاره و همچنین تقاضای بالای کمپانی ها، شرکت ها ملزم هستند تا مبلغ بیشتری را برای خرید این قطعات صرف کنند و از همین رو قیمت تمام شده برای کاربران نیز افزایش می یابد. او همچنین اشاره کرد که کمبود قطعاتی نظیر حافظه ها در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

بر اساس آمارها و ارقام، طیف خریداران کامپیوترهای شخصی نیز در حال تغییر است و گیمرها و نسل هزاره تمایل دارند تا مبلغ بیشتری را برای پی سی های خود هزینه کنند.

گفتنی است پیکربندی های پایه کامپیوترها کماکان مقرون به صرفه باقی خواهند ماند اما برخی از کمپانی ها تغییر مشخصات سخت افزاری را محدود کرده و کاربران را مجبور می کنند تا مبالغ بیشتری را برای پیکربندی مناسب خود پرداخت کنند.

به عنوان مثال لپتاپ دل XPS 13 در مدل پایه ۷۹۹.۹۹ دلاری خود دارای پردازنده کیبی لیک i3، حافظه رم ۴ گیگابایتی و ۱۲۸ گیگابایت حافظه ذخیره سازیست اما ارتقای این مشخصات هزینه های زیادی را به کاربر تحمیل می کند زیرا مثلاً کاربر نمی تواند در مدل i3 حافظه ذخیره سازی ۲۵۶ گیگابایت را انتخاب کرده و مجبور است به سراغ مدل دارای پردازنده i5 و حافظه رم ۸ گیگابایتی رود که قیمتی برابر با ۱۰۹۹.۹۹ دلار خواهد داشت.

لازم به ذکر است که بنابر اطلاعات ارائه شده در کنفرانس سرمایه گذاران اینتل، قیمت پی سی ها به بالاترین حد خود از سال ۲۰۱۱ دست یافته در حالی که فروش این محصولات کماکان در حال کاهش است. همچنین اینتل نیز چیپ های خود را به قیمت بالاتری به فروش می رساند که همین امر باعث افزایش قیمت نهایی کامپیوترهای شخصی شده است.

با توجه به شرایط کنونی کمپانی تحلیلگر TrendForce نیز پیش بینی کرده است قیمت SSD ها و حافظه های DRAM در ماه های پیش رو همچنان با افزایش مواجه بوده و شرکت ها برای تأمین نیاز خود با مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato