سحرخیزی چه مزایایی دارد و چگونه سحرخیز شویم؟

مزایای بیدار شدن قبل از طلوع خورشید بیشمار است. اما لحظه ای به این فکر کنید که قبل از اینکه جهان از خواب بیدار شود شما بیدار می شوید و مشغول شدن همه را به چشم می بینید: فروشنده ای که درب مغازه اش را بالا می کشد یا رفتگری که در سکوت صبح خیابان ها را با آرامش تمییز می کند، حتی آواز پرندگان نیز متفاوت است.

فقط کافی است مدتی ساعت 5 بیدار شوید تا اثرات شگفت انگیزی که بر بهره وری و بازده عمرتان می گذارد را مشاهده کنید:

احساس می کنید برنده هستید

بلیط هواپیما

ممکن است برخی از روزها ساعت 5 بیدار شوید و برخی دیگر دکمه ی چرت زدن موبایل را فشار داده و باز بخوابید. همین شکست هاست که باعث می شود زمانی که 5 صبح از خواب بیدار می شوید احساس پیروزی به شما دست دهد. تیموتی فریس نویسنده ی آمریکایی می گوید:

«اگر صبح بتوانید بیدار شوید در کل روز موفق خواهید بود»

برخی با قهوه خوردن انرژی روزشان را بدست می آورند اما اگر سحرخیز باشید انرژی تان به طور طبیعی حاصل می شود و نیاز به عامل بیرونی ندارد.

اولویت بندی می کنید

میانگین ساعاتی که آمریکایی ها بیدار می شوند بین ۶ تا ۷ است. پس اگر یک آمریکایی 5 صبح بیدار شود قبل از کل مردم کشورش بیدار شده است و این نهایت پیروزی است. زیرا با این کار چند ساعت بیشتر از دیگران زندگی می کند. کنترل روز به دست خودش است. در آن ساعت هیچ ایمیل یا هشدار دیگری برایش فرستاده نمی شود. می تواند به سلیقه ی خود روزش را شروع کند: کتاب بخواند، به کارهایش برسد یا ورزش کند.

زمانی که روزتان را با این حس خوب شروع کنید، شاداب تر و آرام تر سر کار می روید تا اینکه چندین بار دکمه ی چرت زدن را فشار داده و از صدای مدام ساعت تان عصبانی شده و با ناراحتی به محل کار بروید.

دیگر جوانب زندگی تان را نیز نظم می دهید

فشار دادن دکمه ی چرت زدن چه فایده ای دارد زمانیکه شما همانقدر خسته خواهید بود که 5 دقیقه پیش بوده اید؟ وقتی یک شب خوابیدن خستگی شما را رفع نکند چگونه 5 دقیقه این کار را می کند؟ افراد موفقی مانند مارک زاکربرگ و ریچارد برانسون شدیدا با دکمه ی چرت زدن مخالفند.

منظم شدن مانند ماهیچه سازی است. با کار کردن روزانه بر ماهیچه های کناری بدن تان، ماهیچه های جلو را نیز فعال می کنید. اگر هر روز خود را مجبور به بیرون آمدن از تخت کنید نه تنها در آن روز زود بیدار می شوید بلکه عادتی برای کل زندگی تان می شود. بعلاوه توانایی ایجاد عادات جدید و بهتر در شما ایجاد می شود و اعتماد به نفس تان بالا می رود زیرا اگر بتوانید بر خواسته های خود  پیروز شوید و از تخت خواب جدا شوید احساس می کنید که قدرت انجام دادن هر کار دیگری را نیز دارید.

برخی از شما شب زنده دار هستید و بدن تان به آن عادت کرده است. اما اگر تا به حال تصمیم نگرفته اید سحرخیز باشید یا شب زنده دار، سحرخیزی را انتخاب کنید و بدن تان را به آن عادت دهید. احتمالا این همان تغییری است که برای بهبود زندگی تان لازم دارید.

منظور از زود بیدار شدن این نیست که حتما 5 صبح بیدار شوید بلکه ساعتی است که زودتر از آنچه قبلا بیدار می شدید باشد زیرا نمی توان طی یک شبانه روز سحرخیز شد. راهکارهای زیر به شما در ساخت این عادت کمک می کند:

  • هر روز زودتر از روز پیش از خواب بیدار شوید. برای این کار دو ساعت قبل از خواب تان از هر وسیله ی الکترونیکی باید دور باشید.
  • هر روز در یک ساعت به خواب رفته و بیدار شوید.
  • راهی برای زود خوابیدن بیابید: مانند نفس عمیق کشیدن، خیالبافی کردن (مثلا فکر کردن به سه کار مهمی که باید صبح انجام دهید) یا خواندن کتاب و هر کار دیگری که چشمان شما را خسته کند. (قطعا تلفن های همراه به دلیل نور آبی که دارند چنین کاری نمی کنند).
  • ساعتی را کوک کنید که شما را از تخت جدا کند.

سحرخیز شدن کار سختی است اما با ایجاد این عادت احساس پیروزی سرتاسر وجودتان را پر می کند و بهره وری تان بالا می برد.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۳ قدم برای تبدیل شدن به متخصص در هر زمینه‌ای از زبان منتور گوگل

شاید بسیاری از ما در زمینه کاری‌مان خودمان را متخصص بدانیم اما آیا واقعاً اینگونه است؟ متخصص بودن چه تعریفی دارد و باید چه شرایطی را برای کسب این عنوان طی کرد؟ «دیوید میتراف»، مشاور بازاریابی و منتور گوگل که دکترای روانشناسی هم دارد طی یک «تد تاک» جذاب به بررسی مسیری پرداخته که برای... ادامه مطلب

۶ باور مخرب که زندگی حرفه‌ای شما را نابود می‌کنند

یکی از نقاط تمایز انسان با دیگر موجودات توانایی «واگویه» یا گفتگوی درونی با خود است. این قابلیت مثل یک چاقوی دو لبه عمل کرده و می‌تواند شما را به موفقیت رسانده یا نابود کند. اگر این واگویه‌ها شکل منفی به خود بگیرند دائما جملاتی مثل  قبول نمی‌شوم، از پس آن برنمی‌آیم، از عهده من... ادامه مطلب

۵ راهکار علمی و ساده برای تقویت انگیزه در کار و زندگی

انگیزه شامل دو نوع درونی و بیرونی می‌شوند. انگیزش بیرونی همانطور که از نام آن پیداست تابع شرایط بیرونی بوده و ممکن است امکان دستیابی کامل به آن میسر نباشد اما انگیزش درونی یا خود انگیزشی می‌تواند مثل بلیط طلایی ما را به اهدافمان برساند.صد البته ترسیم و تعیین اهداف بسیار آسانتر از تلاش برای... ادامه مطلب

کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

یکی از مزایای راه‌اندازی استارتاپ این است که برای هدایت آن به یک عمر تجربه نیاز نیست اما در عین حال اگر از مشاوره یک رهبر مجرب هم بی‌نصیب باشد، ممکن است با تصمیمی اشتباه به نقطه پایان برسد. با توجه به این مساله ترجیح می‌دهید تیم رهبری را از افراد درون استارتاپ انتخاب کنید... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟