حشره ای که می تواند بحران زباله های پلاستیکی را حل کند

حشره ای که می تواند بحران زباله های پلاستیکی را حل کند

زنبورداران در سرتاسر اروپا از دست لارو حشره ای به نام «پروانه موم خوار بزرگ» (Wax Moth) کلافه شده اند چرا که آنها از موم های عسل تغذیه می کنند و ضرر و زیان بسیاری را به این صنف وارد می کنند. اما اخیراً تحقیقاتی صورت گرفته که نشان می دهد این حشرات منفور از خوردن پلاستیک نیز لذت می برند.

گفتنی است تحقیقات اولیه توسط زنبوردار و محققی با نام «Federica Bertocchini» صورت گرفت. او زمانی که تعدادی از کرم های موم خوار را درون پلاستیک های خرید خود انداخته بود به صورت اتفاقی متوجه به وجود آمدن سوراخ هایی در آن شد.

به نظر می رسد لارو پروانه موم خوار بزرگ علاوه بر موم از خوردن پلاستیک هم لذت می برد

پس از این کشف اولیه محققان در دانشگاه کمبریج با تستی که روی یکصد کرم موم خوار درون یک پاکت پلاستیکی انجام دادند به این نتیجه دست یافتند که آنها در طول مدت ۱۲ ساعت، حدود ۹۲ میلی گرم از پلاستیک ها را خورده اند. این رقم بسیار بیشتر از سرعت تجزیه توسط باکتری هاست چرا که آنها در طول یک روز کامل می توانند تنها ۰.۱۳ میلی گرم از پلاستیک ها را تجزیه کنند.

در همین رابطه «پائولو بامبلی» یکی از محققین دانشگاه کمبریج عنوان کرد:

چنانچه تجزیه شیمیایی پلاستیک توسط یک آنزیم خاص صورت گرفته باشد، می توان با باز تولید آن در مقیاس انبوه، به روشی زیست فناورانه برای حل این معضل دست یافت.

ناگفته نماند هم اکنون در اروپا حدود ۳۸ درصد از پلاستیک ها در مراکز نگهداری زباله دفن می شوند و هر ساله تقریباً هشت میلیون تن زباله پلاستیکی هم سر از دریاها در می آورند. بنابراین تحقیقات بیشتر در این زمینه می تواند به کاهش یکی از منابع عظیم آلودگی در کره زمین بینجامد.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato