قطب شمال سیاره زحل تغییرات آب و هوایی عجیبی را تجربه می کند

قطب شمال سیاره زحل تغییرات آب و هوایی عجیبی را تجربه می کند

در محل قطب شمال سیاره زحل، یک ساختار شش ضلعی غول آسا (hexagon) وجود دارد که حتی با وجود سال ها مشاهده و بررسی توسط فضاپیمای «کاسینی»، باز هم دانشمندان ناسا سر از کارش در نیاورده اند. این شش ضلعی در واقع یک جریان سیال پرسرعت (جریان جتی) است که کل سیستم جوی قطبی زحل را تحت کنترل دارد.

عرض این محدوده تقریباً دو برابر از زمین بزرگ تر است، و به همین دلیل موج های کوچک در آن چندین برابر بزرگ تر از سهمگین ترین طوفان های زمینی خواهند بود. طی هفته جاری ناسا تصاویر و انیمیشن هایی را از این شش ضلعی منتشر ساخته که تغییرات جالبی را نشان می دهند.

عرض شش ضلعی قطب شمال زحل تقریباً دو برابر زمین است

در این تصاویر می بینیم سیستم آب و هوایی غول گازی منظومه شمسی طی چند سال از رنگ فیروزه ای به زرد/طلایی تبدیل شده، با این حال بخش مرکزی این محدوده (که حدود ۳۰۰۰ کیلومتر عرض دارد) رنگ آبی اش را حفظ کرده. در انیمیشن زیر می توانید تصاویر به دست آمده از مدارگرد «کاسینی» ناسا را در سال ۲۰۱۳ تماشا کنید که از فاصله ۶۹۰ هزار کیلومتری ثبت شده اند:

پس از حدود پنج سال، کاسینی دوباره تصویر زیر را برایمان فرستاده:

زحل چند روز قبل طولانی ترین روز فصل تابستان خود را سپری کرد

تغییر رنگ در این محدوده بسیار قابل توجه است و اگرچه ناسا هنوز نمی داند چرا این اتفاق رخ داده، اما محققین بر این باورند که زحل تغییر فصل را تجربه می کند. غول گازی در تاریخ ۲۴ ماه مه ۲۰۱۷ (سوم خرداد ۱۳۹۶) یعنی چند روز پس از تصویربرداری کاسینی، به انقلاب شمالی رسید، یعنی طولانی ترین روز در فصل تابستان این سیاره. در جریان رسیدن به این روز، مقدار نور فرابنفشی که به قطب شمال زحل می رسد به تدریج افزایش می یابد و به همین دلیل، هاله ای زرد رنگ را به وجود آورده است.

طبق این توضیح، گرداب رأس شش ضلعی هنوز آبی باقی مانده، چون آخرین نقطه است که نور خورشید را دریافت می کند. همچنین با وجود دریافت نور فرابنفش، باز هم می تواند رنگ آبی خود را حفظ کند، چون همانند گردبادهای زمینی، دائماً هوا را به سمت پایین کشیده و بنابراین غبار و مه زرد رنگ را به درون خود هدایت می کند.

یک بار گردش زحل به دور خورشید نزدیک به ۳۰ سال زمینی طول می کشد

گفتنیست با اینکه فضاپیمای کاسینی حدود ۱۳ سال به بررسی زحل پرداخته، اما هنوز نتوانسته تمامی فصول سال آن را ببیند، چون هر بار گردش کامل زحل به دور خورشید حدود ۲۹.۵ سال زمینی به طول خواهد انجامید. در آگوست سال ۲۰۰۹ ناسا توانست ویدیویی کوتاه و زیبا از رأس شش ضلعی تهیه کند. این ویدیو که از ترکیب ۱۶۸۰ عکس مختلف تشکیل شده را می توانید در زیر تماشا کنید:

دانشمندان علوم فضایی با بررسی حرکت ابرها در این طوفان عظیم فضایی توانستند سرعت بادهای آن را محاسبه کرده و به رقم حیرت انگیز ۵۵۰ کیلومتر بر ساعت برسند. جالب است بدانید در گردباد آلن (Allen) سال ۱۹۸۰ که قوی ترین طوفان ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده، سرعت بادها به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید.

در سال ۲۰۱۲ ناسا دوباره کاسینی را به قطب شمال زحل فرستاد تا از شش ضلعی طوفانی تصویر برداری کند. ویدیوی زیر در زمان ۱۰ ساعت و با ترکیب ۱۲۸ عکس به دست آمده است:

محاسبات روی این تصاویر نشان داد سرعت بادها کاهش یافته و به حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.

متأسفانه زمینیان دیگر چنین تصاویر ارزشمندی را نخواهند دید. فضاپیمای کاسینی به روزهای پایان عمرش نزدیک می شود و از آنجا که ناسا نمی خواهد کاسینی تصادفاً به یکی از قمرهای یخی زحل برخورد کرده و اقیانوس های عظیم زیرسطحی آنها را آلوده سازد، تصمیم گرفته تا در تاریخ ۱۵ سپتامبر سال جاری (۲۴ شهریور) فضاپیمای ۲.۳ میلیارد دلاری اش را روی سطح این غول گازی متلاشی کند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato