ناسا برای مطالعه توفان های خورشیدی یک کاوشگر به فضا می فرستد

یوجین پارکر، اختر فیزیکدانی بود که وجود توفان های خورشیدی را کشف کرد و از همین سو ناسا قصد دارد کاوشگر جدید خود را «پارکر» بنامد. بادهای خورشیدی یا توفان های خورشیدی جریانی دائمی از ذرات یونی هستند که در تمام جهات منتشر می شوند.

هدف کاوشگر خورشیدی پارکر بررسی همین ذرات است. پارکر که حالا در آستانه 90 سالگی قرار دارد، در دهه 50 میلادی متوجه این جریان های خورشیدی شد و ناسا برای اولین بار نام یک دانشمند زنده را روی پروژه های خود گذاشته.

از زمین هر چه به سمت خورشید می رویم، دما به شکل فزاینده ای بالا می رود و عملا انسان شانسی برای زنده ماندن ندارد اما یک کاوشگر مقاوم احتمالا می تواند تا مقادیر قابل توجهی نزدیک شده و جریان ها را از فاصله ای به مراتب نزدیک تر نسبت به فاصله کنونی ما از خورشید، مورد بررسی قرار دهد.

کاوشگر که در لابراتوار جان هاپکینز توسعه یافته قرار است توسط موشک Delta IV Heavy در آگوست سال 2018 به فضا پرتاب شود و سپس 7 سال زمان لازم است تا کاوشگر پارکر به فاصله مورد نظر برسد و به چرخش به دور خورشید را آغاز کند.

بدین منظور، کاوشگر پارکر 7 بار از کنار سیاره زهره گذر خواهد کرد تا در نهایت به فاصله 3.7 میلیون مایلی خورشید برسد. این فاصله 8 برابر نزدیک تر از فاصله ای است که تا به حال یک فضاپیما تاکنون به خورشید نزدیک شده.

از این فاصله، ناسا می تواند آنالیزهای کاوشگر را از اتمسفر خورشید دریافت کرده تا بفهمد که این توفان ها دقیقا چطور کار می کنند و چه ماهیتی دارند. خورشید بدون وقفه، ذرات پر انرژی را به شکل پلاسما از خود منتشر می کند که تحت عنوان توفان یا باد خورشیدی شناخته می شوند.

خورشید و بیرونی ترین لایه آن به قدری داغ هستند که ذرات را از حالت طبیعی خارج کرده و سبب می شوند تا پلاسمای به وجود آمده، خود را رها از جاذبه خورشید دریابد و در جهت مخالف حرکت کند. سپس این جریان های پر انرژی که بخشی از میدان مغناطیسی خورشید را هم به همراه دارند، به زمین کوبیده شوند که میدان مغناطیسی مخصوص به خود را دارد.

خوشبختانه جو زمین مانند یک سپر مقاوم عمل کرده و این توفان ها آسیبی به ما نمی زنند، گرچه گاهی اوقات همین توفان های خورشیدی به شکل غیر مستقیم سبب اختلال در امواج رادیویی و الکتریکی می شوند و البته به ماهواره ها هم آسیب می رسانند.

ما می دانیم که توفان های خورشیدی چه هستند و چطور به وجود می آیند اما سوالات بسیار زیادی در مورد ماهیت و علت وجود آن ها هست که برای پاسخ دادن به آن ها، کاوشگر پارکر بهترین راه است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

نخستین عکس از داخل اتمسفر خورشید ؛ کاوشگر ناسا در تاج ستاره منظومه شمسی

سازمان ملی هوانوردی و فضای ایالات متحده (ناسا) مرداد ماه امسال کاوشگر پارکر را برای انجام برخی تحقیقات به سمت ستاره منظومه شمسی فرستاد تا نزدیک ترین مشاهدات انسان از اتمسفر خورشید را به ثبت برساند. پارکر اوایل آبان وارد جو خورشید شد و توانست طی مدت 12 روز گردش در مدار ستاره حیات بخش ما،... ادامه مطلب

ناسا از دفتر مسافرتی فراخورشیدی خود برای تور مجازی رونمایی کرد

ناسا به تازگی یک وب سایت تعاملی جدید راه اندازی کرده که کاربران را به دنیایی خارج از کهکشان راه شیری منتقل می‌کند. با بهره گیری از سایت دفتر مسافرتی فراخورشیدی قادر خواهید بود به یکی از دورترین زیستگاه‌های قابل سکونت کشف شده نظیر  Trappist-1d یا Kepler-16b سفر کنید و از مشاهده‌ی مناظر دیدنی آن‌ لذت... ادامه مطلب

منشا جذاب ۹ واژه علمی پرکاربرد

علم با وجود تمامی گستردگی‌هایی که دارد بر پایه های شناخته شده ای بنا شده که سابقه کشف برخی از آنها به هزاران سال قبل باز می گردد و اغلب افراد با آنها آشنایی دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم برخی واژگان علمی پرکاربرد را که در کتاب «واژگان علم» به آنها پرداخته شده... ادامه مطلب

تعداد سیارات فراخورشیدی دارای آب بیش از تصورات قبلی است

بر اساس یافته های جدید تعداد سیارات فراخورشیدی دارای آب بیشتر از آن است که پیش از این تصور می شد اما شرایط بسیاری از آنها چندان هم خوشایند نیست. آب از ترکیبات مهم برای تشکیل حیات فرازمینی است و  تقریباً برای ایجاد هر نوع زیستی که می شناسیم نیاز به این ترکیب است. سیاراتی که دارای... ادامه مطلب

جدیدترین شکارچی ناسا کشف سیاره های مشابه زمین را آغاز کرد

ماهواره TESS ناسا ماموریت خود برای شکار سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت را آغاز کرده است. در سال های اخیر کشف سیارات مشابه زمین به هدفی هیجان انگیز برای علاقمندان به فضا تبدیل شده و حالا جدیدترین تلسکوپ ناسا ماموریت خود برای کشف سیاره های خارج از منظومه شمسی را شروع کرده که مثل زمین به دور یک... ادامه مطلب

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش

زمانی بشر کل هستی را در این کره خاکی می دید و از دیدن دریاها و اقیانوس ها انگشت حیرت بر دهان می گرفت. اما گستره فعالیت های انسان به قدری زیاد گردید که دیگر این سیاره هم برایش کوچک شد و به تدریج به فکر آن افتاد که قدم به سیارات دیگر بگذارد و به دنبال خانه... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x