ماموریت جدید آژانس فضایی اروپا برای اندازه گیری امواج گرانشی در فضا

آژانس فضایی اروپا بالاخره پس از تاخیرهای فراوان، آغاز پروژه «LISA» را تایید کرد؛ لیسا که مخفف واژگان انگلیسی «آنتن تداخل سنج لیزری فضایی» است، طبق برنامه در سال 2034 میلادی به فضا پرتاب خواهد شد.

LISA در واقع یک رصدخانه فضایی است که برای اندازه گیری امواج گرانشی (ارتعاشات خفیفی که در اثر حرکت اجرام کیهانی به وجود می آیند) طراحی شده است. وجود امواج گرانشی که در سال 1915 میلادی توسط آلبرت اینشتین پیش بینی شده بود، برای نخستین بار در سال 2015 و توسط رصدخانه زمینی «LIGO» به تایید رسید.

LISA مطالعه روند تکامل کهکشان ها را ممکن می کند

البته اطلاعات به دست آمده از طریق یک رصدخانه در فضا، به مراتب دقیق تر بوده و جزئیات بیشتری را نمایان خواهد کرد. به عنوان مثال لیسا قادر به ثبت امواج گرانشی حاصل از چرخش دو سیاهچاله پر جرم به دور هم (که در زمان برخورد دو کهکشان با یکدیگر رخ می دهد) بوده که مشاهده چنین پدیده ای، مطالعه روند تکامل کهکشان های کیهان در طول تاریخ 13.8 میلیارد ساله اش را برای دانشمندان میسر می کند.

پروژه لیسا شامل سه فضاپیمای مجزا بوده که هرکدام با دیگری 2 میلیون کیلومتر فاصله خواهد داشت. این فضاپیماهای بدون سرنشین، از طریق لیزرهای قدرتمندی به یکدیگر متصل شده و با استفاده از تداخل سنج خود، امواج گرانشی را در منظومه شمسی ثبت می کنند.

هرچند به نظر تا سال 2034 زمان زیادی باقی مانده، «مارک مک کاگرین» مشاور ارشد علوم و تحقیقات آژانس فضایی اروپا معتقد است در بازه زمانی مورد بحث، کارهای زیادی باید انجام شود. او در این باره می گوید:

ما هنوز باید تلسکوپ های مورد نیاز و لیزرهایی که بتوانند فضاپیماها را از فاصله 2 میلیون کیلومتری به یکدیگر متصل کنند را توسعه دهیم؛ تازه پس از این باید سه فضاپیمای پیچیده را هم تولید کرده و تست نماییم.

انجام چنین کاری چندان هم آسان نیست و معمولاً تکمیل پروژه هایی به این بزرگی، چند دهه طول می کشد.در ضمن مسئله منابع مالی هم مطرح است چرا که ما در حال حاضر پروژه های جذاب دیگری را نیز در دست اجرا داریم.

ارسال کاوشگر به عطارد (BepiColombo)، ارسال کاوشگر به مدار خورشید (Solar Orbiter)، اندازه گیری تاثیرات ماده و انرژی تاریک بر کیهان (Euclid)، دو کاوشگر برای یافتن سیارات ارج از منظومه شمسی (PLATO و CHEOPS)، ارسال کاوشگر به قمرهای یخی مشتری (JUICE)، و یک رصدخانه اشعه ایکس (Athena).

با توجه به این موارد، ما در خوشبینانه ترین حالت می توانیم تا سال 2030 میلادی، فناوری های مورد نیاز را برای انجام پروژه لیسا تامین کنیم.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

قوی‌ترین میدان مغناطیسی جهان توسط ستاره‌ شناسان کشف شد

ستاره شناسان با بررسی سیگنال‌های پرتو ایکس یک ستاره نوترونی، قوی ترین میدان مغناطیسی شناخته شده جهان را کشف کردند. میدان مغناطیسی این ستاره نوترونی ده‌ها میلیون برابر قوی تر از هر میدان مغناطیسی است که تاکنون در آزمایشگاه‌های زمین ایجاد شده است.ستاره نوترونی با نام «GR J1008-57»، متعلق به مجموعه‌ای خاص بوده و در... ادامه مطلب

دانشمندان از طریق شبیه‌سازی ظاهر ماده تاریک را به تصویر کشیدند

سوالات زیادی درباره ماده تاریک وجود دارد و دانشمندان پژوهش‌های زیادی پیرامون آن انجام می‌دهند. محققان اخیرا موفق به شبیه‌سازی ماده تاریک با جزئیات بسیار بالا شده‌اند.چگونه می‌توان ماده‌ای که قابل دیدن نیست را مطالعه کرد؟ این موضوع چالش بزرگی است که اخترشناسان برای مطالعه ماده تاریک با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در... ادامه مطلب

برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد

برخورددهنده هادرونی بزرگ پس از دو سال خاموش ماندن به خاطر تعمیرات و ارتقاء دوباره روشن خواهد شد تا به محققان در کشف اسرار علم فیزیک کمک کند. شتاب دهنده ذره‌ای جدید این برخورددهنده که Linac 4 نام دارد، در چند هفته اخیر آزمایش شده و پتانسیل تولید اشعه‌های بسیار پرقدرت را دارد.فعالیت‌های برخورددهنده هادرونی... ادامه مطلب

فیزیکدانان برای اولین بار تعامل میان کریستال‌های زمان را مشاهده کردند

دانشمندان به تحقیق پیرامون کریستال‌های زمان ادامه می‌دهند و حالا تیمی از محققان برای اولین بار شاهد تعامل میان دو کریستال زمان بوده‌اند.کریستال زمان فاز عجیبی از ماده محسوب می‌شود که تقارن انتقال زمان (TTS) را زیرپا می‌گذارد و تا چند سال پیش غیرممکن به نظر می‌رسید. کریستال‌های عادی با ساختار اتمی بسیار منظم خود... ادامه مطلب

بسته‌های موج فضازمان؛ خلق کلاس جدید لیزر که قوانین فیزیک را زیرسوال می‌برد

دانشمندان موفق به ایجاد کلاس جدیدی از پرتو لیزر شده‌اند که ظاهرا قوانین فیزیک نور را نقض می‌کند. این کلاس جدید که «بسته‌های موج فضازمان» نام دارد، از قوانین متفاوت شکست نور پیروی می‌کند و می‌تواند منجر به ایجاد فناوری‌های ارتباطی جدید شود.نور با سرعت‌های متفاوتی از میان مواد مختلف عبور می‌کند و سرعت آن... ادامه مطلب

مونتاژ بزرگترین رآکتور همجوشی هسته‌ای جهان آغاز شد؛ شبیه‌سازی خورشید در فرانسه

از چندین دهه پیش دانشمندان در حال پژوهش پیرامون رآکتور همجوشی هسته‌ای هستند و حالا فرایند ساخت بزرگترین نمونه آن آغاز شده و تا سال ۲۰۲۵ به پایان می‌رسد.این رآکتور هسته‌ای با نام «ITER» یا «رآکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین‌المللی» از سال ۱۹۸۵ در حال توسعه است و یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌های حوزه انرژی در تاریخ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟