چین می خواهد تا سال 2025 رهبری دنیا در حوزه هوش مصنوعی را در دست بگیرد

چین می خواهد تا سال 2025 رهبری دنیا در حوزه هوش مصنوعی را در دست بگیرد

دولت چین از برنامه های خود برای رهبری دنیا در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی خبر داد. این کشور قصد دارد بودجه برنامه های بنیادی هوش مصنوعی خود را در سال های آینده به ۲۲ میلیارد دلار افزایش داده و رقم مذکور را تا سال ۲۰۲۵، به ۶۰ میلیارد دلار برساند.

چینی ها همچنین تصمیم دارند در آینده نزدیک، قواعد و مقررات مربوط به هوش مصنوعی در حوزه های امنیت، بهره برداری و کنترل را تدوین کرده و ابلاغ نمایند. البته ایالات متحده نیز سال گذشته تصمیم خود برای تصویب چنین مقرراتی را اعلام نموده بود.

کشورهای آمریکا و چین در دنیا، بیشترین بودجه ها را در بخش های دولتی و خصوصی صرف توسعه هوش مصنوعی می کنند. جالب است بدانید که بنا بر گزارشات متخصصین، در حال حاضر برنامه های یادگیری عمیق چینی ها از پروژه های آمریکا پیشی گرفته است.

هوش مصنوعی موجب افزایش ارزش شرکت های بخش خصوصی شده است

گفتنی است سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه هوش مصنوعی عواید قابل توجهی برای هر دو کشور داشته و به عنوان مثال شرکت هایی مانند «مایکروسافت» و «Baidu»، پس از اعلام برنامه های خود برای ورود به صنعت اتومبیل های خودران، شاهد رشد ارزش سهام در بازارهای بورس بودند.

البته لازم به ذکر است که در این میان بعضی از مسئولین دو کشور نیز نسبت به پیشرفت های هوش مصنوعی و تاثیرات آن ابراز نگرانی کرده اند. به عنوان مثال ژنرال «پاول سِلوا» از فرماندهان ارتش آمریکا نگرانی خود را از سپردن دارایی ها و تجهیزات ارتش به هوش مصنوعی اعلام کرده و گفته:

البته نگرانی من به معنی عدم ورود به توسعه فناوری های نوین نیست و ما باید نقاط ضعف این تکنولوژی ها را پیدا کرده و از آنها استفاده کنیم.

در مجموع به نظر می رسد رقابت فضایی جدیدی در راه بوده و این بار رقابت ابر قدرت ها به جای تسخیر فضا، بر سر رهبری هوش مصنوعی و استفاده از آن در سطح دنیاست.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato