سخنگوی دولت از آخرین وضعیت تبدیل ریال به تومان می گوید

سخنگوی دولت از آخرین وضعیت تبدیل ریال به تومان می گوید

سخنگوی دولت امروز در جریان نشست خبری هفتگی، به سؤالات خبرنگاران در مورد تبدیل واحد پولی کشور از ریال به تومان هم پاسخ داد.

نوبخت در رابطه با مخالفت کمیسیون اقتصادی با این موضوع اظهار داشت که قانون پولی و بانکی ما به ۴۰ یا ۵۰ سال قبل بر می گردد؛ در اصلاحیه این قانون بیش از ۸۰ ماده وجود دارد که یکی از آنها، تبدیل پول ملی از ریال به تومان است، بنابراین نادیده گرفتن بقیه موارد و تأکید روی این موضوع غیرمنطقیست.

او همچنین گفت تمام مردم در داد و ستد های روزمره با تومان کار می کنند، دولت هم می خواهد همین روند جاری و غیر رسمی را به صورت رسمی اعلام کند. در واقع ریال حذف نشده و همچنان معادل یک دهم تومان باقی خواهد ماند.

به گفته نوبخت، قرار نیست به سرعت اسکناس ها و سکه های جدید عرضه شوند، بلکه در روند نوسازی اسکناس ها که هر ساله انجام می گیرد، به تدریج می توان موارد جدید را جایگرین نمود.

طبق اظهارات سخنگوی دولت، تبدیل واحد پولی هیچ ارتباطی به حذف صفر ندارد و صرفاً با هدف تسهیل محاسبات جاری انجام گرفته است، بنابراین تبدیل این پیشنهاد به کانون اختلاف بین دولت و مجلس توجیهی ندارد.

گفتنیست حتی در صورت موافقت کامل با این پیشنهاد، انجام روال طبیعی آن در مجلس به چند ماه زمان نیاز دارد؛ بنابراین شایعات مطرح شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر کاهش یک صفر از مبادلات بانکی صحت ندارد و تراکنش های بانکی همچنان بر مبنای ریال صورت می پذیرند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato