شرکت های حوزه فناوری در پاسخ به اقدامات نژادپرستانه شارلوتزویل چه کردند؟

شرکت های حوزه فناوری در پاسخ به اقدامات نژادپرستانه شارلوتزویل چه کردند؟

تیم کوک، مدیرعامل اپل در ایمیلی به کارکنان خود، واقعه تروریستی شارلوتزویل را محکوم کرد آن را همچون سرطان، کشنده خواند. به جز او، مارک زاکربرگ نیز در پست فیسبوک آخر خود به اقدامات نژادپرستانه پرداخت و در مورد آن نوشت.

تیم کوک در ایمیل خود گفت: «آنچه در شارلوتزویل رخ داد، هیچ جایگاهی در کشور ما ندارد. نفرت، سرطان است و به آن رسیدگی نشده و هر چیزی را در سر راه خود نابود کرده است. تاریخ این مسئله را به ما بارها و بارها خاطر نشان کرده، هم در ایالات متحده و هم در دیگر کشورهای دنیا.»

او در ادامه خواستار اقدامی در این راستا است: «ما نباید شاهد باشیم یا اجازه دهیم چنین نفرت و تعصبی در کشورمان شکل بگیرد و ما باید در مورد آن صریح باشیم. این در مورد چپ و راست یا لیبرال ها و محافظه کاران نیست. بلکه به خاطر وقار انسانی و اخلاق است.»

تاخیر در عرضه آیفون 8 اپل

کوک به وضوح نظر مخالف خود با دونالد ترامپ را هم اعلام می کند: «من با رئیس جمهور و دیگرانی که معتقدند بین متعصبین سفید پوست و نازی ها و کسانی که در برابر آن ها برای حقوق بشر می ایستند یک برابری اخلاقی وجود دارد مخالفم. برابر ساختن این دو گروه مخالف آرمان های ما به عنوان آمریکایی ها است.»

زاکربرگ نیز در پست فیسبوکی خود نوشت: «ما زاده نشده ایم تا از یکدیگر متنفر باشیم. ما با چنین دیدگاه افراطی زاده نشده ایم. ما شاید نتوانیم هر مشکلی را حل کنیم اما همه ما مسئولیتی داریم که باید هر چه می توانیم انجام دهیم.»

او در ادامه از جایگاه فیسبوک به عنوان محلی برای شکل گیری بحث ها صحبت می کند و می گوید جایی برای نفرت پراکنی در این شبکه نیست: «به همین دلیل است که ما هر پستی که تشویق به نفرت می کند یا حادثه تروریستی و جنایتی مشابه با آنچه در شارلوتزویل رخ داد را به فال نیک می گیرد پاک می کنیم.»

اما شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی پس از سکوتی کوتاه در برابر جنبش تعصب نژادی در شارلوتزویل و اقدام تروریستی یکی از نژادپرستان در حمله با خودرو به مخالفان، این اقدامات را محکوم کرده و به آن پاسخ دادند که در ادامه لیستی از آن ها آمده است.

اسپاتیفای: قرار است موسیقی گروه های موسوم به «بندهای نفرت» را پاک کند.

اپل: قابلیت Apple Pay برای خرید از سایت هایی که ابزارها و یادبودهای نازی ها و طرفداران برتری نژاد سفید پوست را می فروخت بست.

پی پال: اقدامی مشابه به اپل را صورت داد.

دیسکورد: دسترسی به altright.com را قطع کرد

اسکوئر اسپیس: چندین سایت مرتبط با این جریان را از سرویس خود حذف کرد.

توییتر: چندین اکانت مرتبط با The Daily Stormer را به حالت تعلیق در آورد.

کلودفلیر: لغو اجازه استفاده از سرویس حفاظت DDoS توسط استورمر.

گوددی: به وبسایت The Daily Stormer فرصت انتقال اطلاعات را داد.

گوگل: استورمر را از ثبت وبسایت خود منع کرد.

اوبر: چندین فرد شناخته شده معتقد به برتری نژاد سفید را از استفاده از سرویسش منع کرد.

ایر بی ان بی: تعدادی از نئونازی ها را از استفاده از سرویسش برای رویداد Unite the Right در شارلوتزویل منع کرد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato