یکی دیگر از معدود کامیپوترهای Apple I به حراج گذاشته می شود

یکی دیگر از معدود کامیپوترهای Apple I به حراج گذاشته می شود

فروش دستگاه های الکترونیکی قدیمی در حراجی ها معمول بوده که در برخی موارد نیز مبالغ هنگفتی را نصیب صاحبان خود می کنند. در این میان مسلماً دستگاه هایی که تاریخچه خاصی داشته و لوازم جانبی آنها کامل تر باشد، با قیمت های بالاتری به فروش می روند.

تنها ۱۷۵ عدد  کامپیوتر Apple I تولید شده است

یکی از این دستگاه ها کامپیوتر «Apple I» است که نخستین رایانه تولید شده توسط کمپانی مشهور آمریکایی بوده و در سال ۱۹۷۶ توسط «استیو وزنیاک» ساخته شده است. از مدل مورد بحث (که بر اساس اطلاعات موجود تعداد انگشت شماری از آن هنوز به صورت سالم وجود دارد) تنها ۱۷۵ عدد تولید شده که همین امر موجب افزایش ارزش نمونه های موجود می شود.

حال یک نسخه از کامپیوتر مذکور برای فروش در حراجی آنلاین «Charitybuzz» (در ماه سپتامبر) قرار گرفته که نخستین بار از سوی بنیان گذاران اپل به آقای «آدام اسکولسکای» هدیه شده، و سپس در سال ۱۹۹۴ با قیمت ۳۵۰۰ دلار توسط یک استاد دانشگاه به نام «دیوید لارسن» در ویرجینیا خریداری شده است.

رایانه ای که در تصویر مشاهده می کنید شامل نامه اسکولسکای به لارسن، بروشور تبلیغاتی کامپیوترهای اپل ۱ و اپل ۲، و نخستین شماره مجله «Silicon Gulch Gazette» در سال ۱۹۷۷ بوده، و نسخه ای از یک نقاشی از «ران وین» (هم-بنیان گذار کمتر شناخته شده اپل) را به همراه دارد.

همچنین یکی از موارد کمیابی که ارزش کامپیوتر مورد بحث را دو چندان می کند، وجود رابط کاربری کاست است که در آن زمان، برای ذخیره سازی اطلاعات روی نوارهای کاست مورد استفاده قرار می گرفت و بسیاری از صاحبان اپل ۱ نیز هیچگاه آن را خریداری نکرده بودند.

در نهایت نسخه ای از آگهی تبلیغاتی کامپیوتر خیالی «Zaltair» نیز همراه با دستگاه عرضه می شود که در سال ۱۹۷۷ توسط وزنیاک و اسکولسکای به شوخی طراحی شده و رایانه ای را با مشخصات به روز (برای آن زمان) و قیمتی نازل تبلیغ می کند.

گفتنی است رایانه مورد بحث که به «Schoolsky Apple-I» مشهور شده، از نظر فنی هنوز سالم بوده اما مانند بسیاری از رایانه های اولیه، نیازمند کیبورد و منبع برق جداگانه خواهد بود.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato