آیا کره شمالی موفق به تست یک بمب هیدروژنی شده است؟

آیا کره شمالی موفق به تست یک بمب هیدروژنی شده است؟

رسانه های رسمی کره شمالی اعلام کرده اند که این کشور روز گذشته یک بمب ترموباریک دو مرحله ای را با موفقیت آزمایش کرده، و این بمب می تواند روی موشک های بالستیک نیز سوار شود.

صحت خبر مذکور درباره ترموباریک (هیدروژنی) بودن سلاح مورد آزمایش هنوز به طور کامل تأیید نشده اما سرویس های زمین شناسی آمریکا و برخی دیگر از کشورها، از وقوع یک زمین لرزه ۶.۳ ریشتری در محدوده آزمایش تسلیحات هسته ای «پونگ جی ری» در کره شمالی خبر داده اند.

وجود گاز زنون در هوا نشانگر انفجار سلاح هیدروژنی است

البته دقیق ترین راه برای آگاهی از آزمایشات هسته ای، گزارش ایستگاه هایی است که آلودگی های رادیواکتیو را تشخیص می دهند که کشورهای کره جنوبی، ژاپن، چین و روسیه نزدیکترین ایستگاه ها را به کره شمالی داشته و تا کنون موفق به شناسایی گاز زنون در هوا، به عنوان عامل تأیید انفجار یک بمب هیدروژنی، نشده اند.

اما بمب ترموباریک یا هیدروژنی چیست؟ به طور کلی منبع انرژی سلاح های هسته ای را می توان در دو گروه طبقه بندی کرد: شکافت هسته ای و همجوشی هسته ای.

نوع اول که در واقع شامل نخستین جنگ افزارهای اتمی (بمب های رها شده در هیروشیما و ناکازاکی) می شود، از طریق یک واکنش زنجیره ای و شکافت اتم های عناصر سنگینی مانند اورانیوم و پلوتونیوم انرژی فوق العاده ای آزاد کرده و نور خیره کننده ای نیز منتشر می کند.

اما نوع دوم که پیچیده تر، پیشرفته تر و بسیار مخرب تر است نخست با یک انفجار شکافت هسته ای انرژی اولیه خود را بدست آورده و سپس طی فرآیند همجوشی هسته ای، اتم های سبکی مانند هیدروژن را به اتم های سنگین تر تبدیل کرده (مانند واکنش موجود در هسته ستارگان) و ویرانی های عظیمی به جا می گذارد.

لازم به ذکر است که آزمایش اخیر کره شمالی (در صورت صحت ادعای این کشور) قدرتمندترین تست سلاح اتمی توسط پیونگ یانگ بوده که با قدرتی معادل ۱۰۰هزار تن تی ان تی، نسبت به بمب های رها شده در ژاپن با میانگین ۲۰ هزار تن، بسیار مخرب تر بوده است.

اما اقدام اخیر کره شمالی با واکنش مقامات همسایه جنوبی و برخی دیگر از کشورها همراه بوده که در رأس آنها رئیس جمهور جنجالی آمریکا «دونالد ترامپ»، با ارسال توییت هایی آزمایش مورد بحث را محکوم کرده است:

کره شمالی آزمایش (تسلیحات) اتمی بزرگی انجام داده است. سخنان و اقدامات آنها همچنان برای ایالات متحده خصمانه و خطرناک است.
کره جنوبی همان طور که قبلاً به آنها گفته ام، متوجه شده مذاکرات صلح با کره شمالی بی فایده است، آنها فقط یک چیز را می فهمند!

ترامپ در حالی این توییت ها را ارسال کرده که پیش از این به دلیل استفاده از الفاظ تهدید آمیز علیه سایر کشورها، از سوی کاربران توییتر مورد انتقاد قرار گرفته و باید دید توییت های جدید، چه واکنش هایی را در فضای مجازی به دنبال خواهند داشت.

نظرات ۲۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato