اعلام آمادگی ایران برای همکاری در پروژه‌های فضایی بین‌المللی

اعلام آمادگی ایران برای همکاری در پروژه‌های فضایی بین‌المللی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اعلام آمادگی ایران برای پیوستن به دو پروژه فضایی بین المللیِ سامانه «پایش اپتیکی فضا» و «پلتفرم اشتراک داده های ماهواره ای» خبر داد.

ایران روی اشتراک گذاری علمی بین کشورها حساب ویژه ای باز کرده است

«محمدجواد آذری جهرمی» تلاش اَپسکو (سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه) را در اشتراک گذاری فعالیت های علمی و آموزشی کشورهای مختلف، بسیار ازشمند تلقی کرد. وی اذعان داشت که ایران حساب ویژه‌ای روی اشتراک گذاری باز کرده چراکه این عمل باعث صرفه جویی در هزینه ها و افزایش اطلاعات کشورها می شود.

وزیر ۳۶ ساله به عضویت ایران در اَپسکو از ابتدای تأسیس آن اشاره نمود و گفت:

«ما آماده هستیم با پیوستن به پروژه APOSOS (سامانه پایش اپتیکی فضا)، امنیت فضایی کشور خود را افزایش دهیم و با این پروژه بتوانیم ماهواره‌ها و اجرام فضایی که با امواج فرکانسی غیر قابل پایش نیستند را رصد کنیم. با شرایط ویژه‌ای که کشورهای همسایه و منطقه ما دارند، اشتراک گذاری اطلاعات ماهواره‌ای و پوشش کامل نسبت به فضای بالای کشور، برای ما اهمیت دارد. البته در این پروژه تلسکوپی در ایران نصب شده و اطلاعات را دریافت و ارسال کرده و همچنین از اطلاعات کشورهای دیگر نیز استفاده می کنیم.»

این پروژه‌ با کمک‌رسانی هنگام حوادث طبیعی باعث ذخیره منابع مالی می‌شود

او همچنین با توجه به اینکه کشورهای عضو اپسکو درسوانح طبیعی جهان سهم بیشتری دارند، از پروژه DSSP (پلتفرم اشتراک داده ها) نیز به عنوان یکی دیگر از پروژه‌هایی که ایران آمادگی همکاری در آن را دارد نام برد و خاطر نشان کرد که این پروژه یکی از برنامه‌هایی است که با کمک رسانی در حوادثی مانند سیل و زلزله باعث ذخیره منابع مالی می شود.

از صحبت‌های وزیر ارتباطات می‌توان اینگونه برداشت نمود که ایران آمادگی دارد با همکاری در این پروژه‌های فضاییِ بین‌المللی به شرایط مناسب‌تری در حوزه فناوری ماهواره‌ها برسد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato