هشدار دانشمندان درباره گسترش «اَبَر مالاریا» در جنوب شرقی آسیا

هشدار دانشمندان درباره گسترش «اَبَر مالاریا» در جنوب شرقی آسیا

دانشمندن درباره گسترش سریع نوع خاصی از بیماری مالاریا در جنوب شرقی آسیا هشدار داده اند که داروهای فعلی روی آن هیچ تاثیری ندارد. این بیمای که «ابر مالاریا» نام گرفته اولین بار در کامبوج دیده شد اما به سرعت به کشورهای دیگری از جمله تایلند، لائوس و ویتنام گسترش یافت.

پروفسور «آرجن دوندراپ» رئیس تیم تحقیقاتی «آکسفورد تروپیکال» از احتمال گسترش این بیماری به دیگر نقاط جهان بویژه آفریقا ابزار نگرانی کرده است.

هرساله حدود ۲۱۲ میلیون نفر به مالاریا مبتلا می شوند. این بیماری که یکی از دلایل اصلی مرگ و میر کودکان است، از طریق انگل بوجود آمده و توسط پشه های خونخوار منتقل می شود. اولین گزینه درمانی مالاریا،مصرف داروهای «artemisinin» و « piperaquine» است اما ظاهرا انگل مالاریا نسبت به این داروها مقاوم شده است.

پروفسور دوندراپ تاکید می کند که در ویتنام ۳۰ درصد و در کامبوج ۶۰ درصد درمان ها بی اثر بوده اند. مقاومت این انگل در آفریقا که ۹۲ درصد کل موارد ابتلا به مالاریا در آن رخ می دهد، فاجعه بار خواهد بود.

رئیس این تیم تحقیقاتی می افزاید ما زمان زیادی نداریم و باید پیش از این بیماری مرگبار از کنترل خارج شود، از گسترش آن جلوگیری کنیم.

هرساله حدود ۷۰۰ هزار نفر بر اثر مقاوم شدن عوامل بیماری زایی جان خود را از دست می دهند و محققان هشدار داده اند در صورت ادامه این روند تا سال ۲۰۵۰، این تعداد به میلیون ها نفر خواهد رسید.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato