تا چه زمان باید از کارت‌های هویتی هوشمند خود کپی بگیریم؟

تا چه زمان باید از کارت‌های هویتی هوشمند خود کپی بگیریم؟

از سال گذشته تا به امروز ضرورت هوشمند‌سازی کارت ملی بارها طی اطلاعیه‌هایِ سازمان ثبت احوال به مردم یادآوری شده است.

به گفته این سازمان، کارت ملی هوشمند با هدف تسهیل فرآیند شناسایی، تصدیق هویت و حفظ امنیت اطلاعات فردی هر شهروند برای ورود به فضای مجازی و مبادله‌ی خدمات الکترونیکی و استفاده در مجامع اداری ارائه شده است.

همانطور که می‌دانید از ابتدای سال ۹۷، کارت‌های ملی قبلی برای انجام هر یک از این خدمات فاقد اعتبار خواهند بود و به‌ این‌ ترتیب، دریافت این کارت تا پایان امسال برای تمامی واجدین شرایط ضروری است. این درحالیست که بانک‌ها و ادارات هنوز از کارت ملی هوشمند مراجه کنندگانشان کپی می‌گیرند و عملاً هوشمند بودن آنرا زیر سوال می‌برند.

بانک‌ها می‌توانند با دریافت فایل مدارک از ثبت‌ احوال احراز‌هویت کنند

اما به گزارش پیوست امروز بانک مرکزی و وزارت کشور در جلسه‌ای مشترک به این نتیجه رسیدند تا رویه‌ای ایجاد کنند تا بانک‌ها دیگر نیازی به دریافت فتوکپی از کارت ملی و شناسنامه مشتریانشان نداشته باشند. روندی که شاید بتواند در صورت اجرا تا حدودی زمان و هزینه صرف شده برای هوشمند سازی کارت ملی را توجیه کند.

براساس طرح پیشنهادی وزارت کشور، بانک‌ها با انجام این برنامه می‌توانند به صورت اینترنتی از ثبت‌احوال، فایل تصویری مدرک مورد نظر را دریافت کرده و از آن بعنوان سند احرازهویت استفاده کنند.

این طرح علاوه بر سرعت بخشیدن به پروسه احراز‌هویت از بایگانی بیهوده مدارک جلوگیری می‌کند

این طرح نیاز به کپی فیزیکی را از بین برده و با افزایش سرعت پروسه احراز هویت می‌تواند با حفظ منابع طبیعی چون کاغذ، از بایگانی بیهوده انبوه مدارک جلوگیری کند. البته باید بدانید اجرایی شدن این رویه در گرو تغییر دستورالعمل‌های داخلی بانک‌ها توسط بانک مرکزی است.

مسئله سرعت بخشی و هوشمندسازی پروسه‌های پرداختی به مقوله‌ای قابل بحث در چند روز گذشته تبدیل شده است. لزوم این مهم بارها توسط کارشناسان این حوزه مطرح شده و می‌توان فعالیت‌هایی مانند یکسان‌سازی تمام دسته چک‌های کشور و ایجاد سامانه صیاد را از اقدامات انجام شده در این زمینه به شمار آورد.

اما رو هم رفته این طرح از نظر وزارت کشور، مناسب و قابل اجراء بوده و این نهاد برای عملی کردن طرح مذکور در سایر بخش‌های دولتی را نیز اعلام آمادگی نموده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato