همه چیز درباره آیفون 13
داروی محبوب ترامپ برای پیشگیری از ریزش مو و فواید آن در جلوگیری از سرطان

داروی محبوب ترامپ برای پیشگیری از ریزش مو و فواید آن در جلوگیری از سرطان

گروهی از دانشمندان کره ای به تازگی دریافته اند که داروی ضد ریزش موی «فیناستراید» علاوه بر کاربرد اصلی خود، در کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات نیز مؤثر است.

داروی مورد بحث که اتفاقاً دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز از آن استفاده می کند، سطح «پادتن ویژه پروستات» یا PSA (که ارتباط مستقیمی با سرطان پروستات دارد) را کاهش داده و می تواند برای پیشگیری از بیماری مذکور مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف فیناستراید در دوزهای پایین سطح PSA بدن مردان را تا ۲۷.۸ درصد کاهش می دهد

بر اساس یافته های دانشگاه ملی چونگبوک کره جنوبی که تأثیرات فیناستراید را روی ۱۳۷۹ بیمار مبتلا به «طاسی منطقه ای» بررسی کرده است، مصرف این دارو در دوزهای پایین سطح PSA بدن مردان را تا ۲۷.۸ درصد کاهش می دهد که مقدار قابل توجهی است. در ضمن این کاهش در ۷۹.۳ درصد از کل بیمارانی که به مدت ۳ تا ۶ ماه از فیناستراید استفاده کرده بودند، قابل مشاهده بوده است.

لازم به ذکر است که سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان در میان مردان است که سالانه ۴۷ هزار نفر را مبتلا کرده و جان ۱۱ هزار نفر را می گیرد. البته باید در نظر داشت که فیناستراید هنوز به عنوان داروی پیشگیری از سرطان پروستات به تأیید جامعه پزشکی دنیا نرسیده و همچنین عوارض جانبی خود را نیز دارد.

گفتنی است محققان دانشگاه کرمانشاه سال گذشته طی پژوهشی ثابت کردند عصاره صدف هم در از بین بردن سلول های سرطانی پروستات و متوقف کردن پیشرفت بیماری مؤثر است.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato