کاوشگر فضایی ماوِن دنباله مغناطیسی متفاوتی را در مریخ کشف کرد

کاوشگر فضایی «MAVEN» ناسا در ۲۷ آذر ماه سال ۱۳۹۲ به فضا فرستاده شد و در ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۳ به مریخ رسید و در ارتفاع ۱۵۰ کیلومتری از این سیاره، چرخش مداری خود به منظور تحقیقات در خصوص جو آن را آغاز کرد. حالا بر اساس آخرین بررسی های این کاوشگر مشخص شده که سیاره سرخ، دارای دنباله مغناطیسی ویژه ای است که مشابه آن در هیچ کدام از سایر سیارات منظومه شمسی تا کنون دیده نشده.

گفتنی است سایر سیارات منظومه شمسی از جمله زمین و زهره، نیز دنباله های مغناطیسی مخصوص به خود را دارند؛ ولی در مریخ این دنباله ها به صورت متفاوتِ پیچ خورده هستند.

«جینا دیبراسیو» (Gina DiBraccio) محقق پروژه مذکور در ناسا، می گوید:

«این دنباله مغناطیسی نامرئی، حتی به نمونه های موجود در زهره، سیاره ای که فاقد میدان مغناطیسی ویژه خود است نیز شبیه نیست و همچنین به دنباله های موجود در زمین که میدان مغناطیسی قوی دارد هم شباهتی ندارد و به نظر می رسد مورد مشاهده شده در مریخ، ترکیبی از نمونه های موجود در زمین و زهره باشد».

لازم به ذکر است که وقتی سیاره سرخ در میلیارد ها سال پیش، میدان مغناطیسی ویژه خود را از دست داد، بخشی از سطح آن همچنان خاصیت مغناطیسی خود را حفظ نمود. مطالعات اخیر همچنین مشخص کرد که دنباله های مذکور از ترکیب میدان های حاصل از طوفان های خورشیدی و خاصیت مغناطیسی باقی مانده در سطح این سیاره به وجود آمده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟