فناوری جدید باتری های توشیبا؛ 6 دقیقه شارژ و 320 کیلومتر پیمایش

فناوری جدید باتری های توشیبا؛ 6 دقیقه شارژ و 320 کیلومتر پیمایش

توشیبا خود را به عنوان پرچمدار فن آوری به کار رفته در تولید باتری ها می بیند و در حال حاضر مشغول تغذیه باتری های میتسوبیشی i-miev و هوندا Fit است.

با گارانتی ۱۰ ساله و همینطور سیستم سوپرشارژ که در کمترین زمان ممکن باتری ها را شارژ می کند به نظر می رسد که توشیبا در این بخش قدرتمند ظاهر شده است.

حال توشیبا خبر از نسل بعدی باتری ها بر پایه تیتانیوم-نیوبیوم اکسید آنود می دهد که درها را به سمت شارژ سوپر سریع باز می کند. ۳۲۰ کیلومتر برد خالص تنها با ۶ دقیقه شارژ.

این زمان در حدود ۳ برابر سریع تر از سیستم فعلی است.

همچنین این فن آوری باعث می شود که فلز لیتیوم کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد که این مسئله در هوای بسیار سرد نیز به وجود می آید. توشیبا اعتقاد دارد که یکی از دلایل فعلی که باتری ها سریع تر از این شارژ نمی شوند همین مسئله است.

توشیبا اعلام کرده است که یک باتری پرتوتایپ ۵۰Ah نشان داده که سیکل عمر بالایی دارد.

تست این باتری در حالت ۹۰ درصد شارژ کامل انجام گرفته است. با این که سیکل شارژ و دشارژ را بیش از ۵۰۰۰ بار بر روی آن انجام می دهند اما عمری برابر با ۱۴ سال را از خود نشان می دهد و سیستم شارژ سریع نیز در دمای منفی ۱۰ درجه بر روی آن با موفقیت انجام می پذیرد.

این فن آوری می تواند یک تغییر دهنده بازی به شمار رود و نسل آینده خودروهای الکتریکی را دگرگون کند. در حال حاضر بر روی عملکرد این باتری ها کار می شود و نسل جدید این فن آوری موسوم به SCiBTM  در سال ۲۰۱۹ از راه خواهد رسید.

گرچه توشیبا اعلام می کند که نباید به دنبال برد متفاوتی به نسبت باتری های لیتیوم یونی فعلی بود. نیوبیوم عنصر سبک وزنی به شمار نمی رود و تنها از نظر چگالی انرژی وضعیت بهتری دارد.

اگر تنها به ۶ دقیقه زمان برای شارژ باتری نیاز وجود داشته باشد می توان به آن به عنوان یک وسیله نقلیه برای انجام کارهای روزانه حساب باز کرد. اما اگر به حالت یک شارژ شبانه باشد، ممکن است دچار مشکل شوید، زیرا باید به این فکر کنید که کی باید شارژ شبانه خود را انجام دهید.

همچنین از نظر ایمنی این باتری ها چندان بهتر از باتری های لیتیوم یونی نیستند.

باتری های لیتیوم یونی حاوی یک الکترولیت مایع و قابل اشتعال است که در دمای بالای ۱۵۰ درجه سانتی گراد یا بیشتر اتفاقات خوبی برای آن نمی افتد. باتری ها با کوچک ترین تهدیدی به راحتی می توانند به دماهای بالا برسند. برای مثال در تصادف ها به سرعت به دمای بالا می رسند.

این مسئله باعث می شود تا فرار حرارتی صورت پذیرد، که باعث آتش سوزی و حتی یک انفجار کوچک در باتری می شود، که در بسته باتری های بزرگ بسیار جدی است.

باتری های جامد که تویوتا قرار است تا سال ۲۰۲۲ استفاده کند، دچار چنین مشکلی نمی شود. به جای استفاده از الکترولیت مایع، از مواد پلیمری جامد در آن ها استفاده می شود و به همین دلیل در بسته باتری هیچ چیز قابل اشتعال و فرار وجود ندارد.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط دانشگاه MIT، حتی پس از برخورد با دیوار، احتمال آتش گرفتن آن بسیار کم است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato