محقق ایرانی الگوریتمی را برای افزایش کیفیت تصاویر توسعه داده است

محقق ایرانی الگوریتمی را برای افزایش کیفیت تصاویر توسعه داده است

تیم تحقیقاتی انستیتوی «ماکس پلانک» به رهبری دکتر مهدی سجادی، به تازگی الگوریتمی را توسعه داده اند که با بهره گیری از هوش مصنوعی وضوح تصاویر بی کیفیت را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

این سیستم که «EnhanceNet» نام گذاری شده برای افزایش کیفیت تصاویر از روش یادگیری عمیق استفاده می کند که در آن شبکه های عصبی برای یادگیری سریعتر و بهتر با یکدیگر رقابت می کنند.علی رغم پیشرفت های به دست آمده در زمینه ویرایش تصویر، روش های دیگر هنوز توانایی افزایش کیفت تصاویر تا حد مطلوب را ندارند و تصاویر بازسازی شده آنها محو و غیرطبیعی به نظر می رسند.با این حال محققان این پروژه با استفاده از شبکه عصبی کانولوشن به این چالش ها غلبه کرده اند و نمونه های ارائه شده توسط آنها به مراتب بهتر از روش متداول فعلی موسوم به «نسبت سیگنال به نویز» (PSNR) است.

دکتر سجادی، محقق اصلی این پروژه می گوید:

از این سیستم می توان در نرم افزارهای از قبیل فتوشاپ استفاده کرد. علاوه براین با تعبیه آن در موبایل های هوشمند می توان از مات شدن تصویر هنگام تصویر جلوگیری کرد.

از دیگر کاربردهای این سیستم می توان به موارد قانونی مثل شناسایی چهره متهم یا مدارک شناسایی افراد در تصاویر ثبت شده توسط دوربین های نظارتی اشاره کرد.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato