خودروی فرمول یک برای استفاده روزمره؛ ماحصل خلاقیت یک مکانیک بوسنیایی

خودروی فرمول یک برای استفاده روزمره؛ ماحصل خلاقیت یک مکانیک بوسنیایی

شکی در این وجود ندارد که فرمول یک پیشرفته ترین و جذاب ترین مسابقات اتومبیلرانی برگزار شده بر روی کره خاکی است. این رشته ورزشی مهیج به دلیل بهره گیری از آخرین دستاوردهای صنعت خودرو، چندین پله فراتر از سایر مسابقات موتوری قرار داشته و به نوعی در راس هرم ایستاده است. به همین جهت، فرمول یک و خودروهای حاضر در آن از محبوبیت بالایی در بین علاقه مندان اتومبیلرانی برخوردار هستند.

یکی از شیفتگان فرمول یک به نام میسو کوزمانویچ (Miso Kuzmanovic) که مکانیک خبره ای است، با صرف بیش از ۱,۰۰۰ ساعت وقت و ۲۰,۰۰۰ یورو هزینه در عرض دو سال توانسته خودرویی مشابه با نمونه های حاضر در رقابت های فرمول یک طراحی و تولید کند.

این خودرو برخلاف مدل های اصلی، مجوز تردد در خیابان ها و معابر عمومی را دارا بوده و آقای کوزمانویچ با آن به گشت و گذار در حومه زادگاه خود در سارایوو می پردازد. جالب اینکه خودروی مذبور دارای دو صندلی است و یک سرنشین دیگر می تواند پشت سر راننده بنشیند.

نیروی لازم برای به حرکت در آوردن این خودروی جالب از طریق یک موتور ۱۰۰ اسب بخاری تامین می شود. اگر چه خروجی این موتور ۲ لیتری قابل مقایسه با نمونه های اصلی F1 نیست، اما برای خودروی سبک وزن آقای کوزمانویچ کافی بوده و می تواند آن را به نهایت سرعت ۱۹۰ کیلومتر در ساعت برساند.

آنطور که این مکانیک بوسنیایی گفته، سخت ترین مرحله ای که از ابتدا تا زمان رسیدن خودرو به سطح خیابان تجربه کرده، به کسب اسناد و مدارک لازم مربوط بوده است.

بنا بر اظهارات وی، مقامات محلی به علت غیر عادی بودن این خودرو درباره امنیت آن با تردیدهایی روبروه بوده اند که به هر ترتیب آقای کوزمانویچ پس از چند سال در نهایت موفق به اخذ مجوز شده است.

آقای کوزمانویچ افزوده که برنامه اش درباره ساخته خود هنوز تکمیل نشده و در ادامه پروژه های اسرارآمیز دیگری خواهد داشت.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato