5 نشانه اینکه احتمالا به زودی شغلتان را از دست می دهید

در گذشته بسیاری از افراد چند دهه را در یک شغل باقی می ماندند اما امروزه با گسترش کسب و کارهای کوچک تغییر شغل به روالی عادی تبدیل شده است.

با این حال در کشورهایی که با مشکل بیکاری دست به گریبان هستند اخراج از یک شغل می تواند به معنی دوره ای طولانی از بیکاری ناخواسته باشد. این شرایط زمانی حادتر می شود که فردی با توانایی، مهارت و تخصص بالاتر درکمین نشسته تا جای شما را بگیرد.

در چنین شرایطی با آگاهی از نشانه های نارضایتی مدیر و احتمال اخراج شدن می توانید راهکارهای مناسبی را برای بقا در سمت مورد نظر در پیش گرفته یا حداقل سریعتر به دنبال یافتن یک شغل باشید؛ این راهکارها عبارتند از:

1. گفتگویی که با مدیر داشته اید در قالب یک ایمیل به شما ارسال می شود

فرض کنید که به تازگی جلسه ای را با مدیرتان داشته اید که در آن لحن طرفین چندان دوستانه نبوده است. شما با خروج از جلسه سعی می کنید آرامش خود را حفظ کرده و آن را فراموش کنید. با این حال روز بعد ایمیلی را از مدیر دریافت می کنید که در آن بحث های مطرح شده مستند سازی شده است.

مستندسازی گفتگوها در سازمان اغلب عواقب خوبی را در پی ندارد، چرا که مدیران سعی می کند پیش از اخراج یک نفر تا حد امکان اسناد و مدارکی را علیه آن فرد آماده کنند.

شما اما از محتوای ایمیل به عنوان راهنمایی برای بهبود عملکرد استفاده کرده و سعی کنید نقص های خود را مرتفع کنید.

2. مدیر سریعتر از اینکه بتوانید کارها را انجام دهید، آنها را پیگیری می کند

همانطور که در مرحله قبل گفتیم به جای زانوی غم بغل گرفتن بهتر است دست به کار شده و موارد ذکر شده در ایمیل را سرو سامان دهید، چرا که اگر مدیر به دنبال بهانه جویی از شما باشد، سریعتر از آنکه فکر کنید سراغ وظایف محوله به شما آمده و از این به بعد روال بازرسی های وی شتاب بیشتری به خود می گیرد.

حتی ممکن است از شما درخواست شود که برنامه فعالیت های روزانه و نحوه انجام کارها را به وی گزارش کنید. اگر احساس ناامیدی کرده و از عهده انجام کارهای ذکر شده برنیایید، باید خود را آماده خداحافظی با شغلتان کنید.

3. مسئولیت ها و وظایف به شما محول نمی شوند

یکی از همکارانتان به سمت شما می آید و تصمیم دارید کمی سر به سر وی بگذارید اما متوجه می شوید که رییس پروژه ای را که رهبری آن بر عهده شما بوده به او واگذار کرده است.

در این لحطه احساس می کنید که یک پارچ آب سرد را روی سر شما خالی کرده اند، اما چاره ای نیست باید در کمال بی میلی تمام فایل های پروژه را به او واگذار کنید.

اگر کارمند خوش بینی باشید در این لحظه با خود می اندیشید که از نظر مدیر این پروژه در حد شما نبوده یا او تصمیم دارد برنامه کاری شما را برای پروژه های مهم تر خالی کند. اما طرف دیگر ماجرا این است که از نظر مدیر شما از توانایی های لازم برای پیشبرد اهداف شرکت برخوردار نیستید.

4. به برخی جلسات دعوت نمی شوید

هنگامی که در اداره نشسته اید متوجه می شوید که همکارانتان در حال رفتن به جلسه ای هستند که شما به آن دعوت نشده اید، در این لحظه حتی ممکن است برای مطمئن شدن تقویم کاریتان را هم چک کنید، اما خبری از یادداشت نیست.

در چنین حالتی ممکن است که مدیر تاریخ اخراج شما را هم مشخص کرده باشد و پروژه مطرح شده در آن جلسه بیش از عمر کاری شما در شرکت طول بکشد.

5. فردی با سمت مشابه و تجربه بیشتر استخدام شده است

صبح شنبه که به سرکار می روسد، می بینید که مدیر شرکت فرد جدیدی را به کارکنان معرفی می کند و همه از رزومه برجسته و تجربه بالای او سخن می گویند.

با نگاهی به کارت ویزیت کارمند جدید متوجه می شوید که وی قبلا در سمتی مشابه فعالیت داشته است. در این لحظه شاید فکر کنید که مدیر برای کاهش حجم کاری یک نیروی کمکی را استخدام کرده است.

متاسفانه کمتر مدیری پیدا می شود که حاضر باشد با استخدام یک نیروی جدید هزینه اضافه ای را به شرکت تحمیل کند. صادقانه بگویم یکی از واضح ترین نشانه های اخراج شما، استخدام فردی با مهارت ها مشابه، تجربه بیشتر و احتمالا حقوق بالاتر است.

شرکت با استخدام چنین فردی به شما می گوید که از ساختار و نتایج کنونی راضی نیست و احتمالا مقصر آن شما هستید.

با توجه به نشانه های بالا می توانید از احتمال اخراج شدن خود خبر دارید شوید و با آگاهی از این نکته چند راه در پیش دارید که از این میان می توان به منتظر اخراج ماندن، گفتگوی صریح با مدیر و اطلاع از انتظارات و برنامه های او یا جستجو برای یک شغل جدید اشاره کرد.

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی صنایع را تکان خواهد داد و کسب و کارها باید برای آن آماده شوند

هوش مصنوعی اخیرا به یکی از داغ‌ترین مباحث دنیای کسب و کار تبدیل شده، ولی با این حال هنوز راه زیادی باید طی شود تا بتوان از پتانسیل بالای آن برای مصارف کاربردی در زندگی روزمره و صنایع مختلف بهره برد. اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت و اپل از این تکنولوژی بهره... ادامه مطلب

سه مهارت نرم که شانس شما برای استخدام را افزایش می‌دهد

در دهه های قبل برای پیدا کردن شغل کافی بود در زمینه مورد نظر کارفرما مهارت داشته باشید اما این روزها اوضاع فرق کرده. حالا بسیاری از کارفرماها علاوه بر توانایی های تخصصی نظیر حسابداری و برنامه نویسی به دنبال ویژگی های دیگری در متقاضیان می گردند که «مهارت نرم» نامیده می شود. این مهارت... ادامه مطلب

راز موفقیت در مصاحبه کاری: مانند کارفرما فکر کنید

اگر برای یک فرصت شغلی اقدام می‌کنید یا حتی اگر زمان مصاحبه کاری خود را نیز تعیین کرده‌اید، چه کاری از دستتان برمی‌آید تا قرارداد را همان‌جا امضا کنید و با سری بلند از اتاق جلسه خارج شوید؟ در این مقاله سعی شده تا با ذکر چند نکته کلیدی، احتمال تصدی شغل جدیدتان را افزایش... ادامه مطلب

محققین می‌گویند کارمندان به دنبال محیط کاری دلباز هستند

زمانی که از کارمندان بپرسید بیشتر چه امکاناتی را برای محیط کاری خود می‌خواهند، ناخودآگاه ذهنتان به سمت اتاق‌های بازی می‌رود. با این حال برخلاف تصور شما، کارمندان «پنجره» و محیط کاری دلباز را به عنوان مهمترین امکانات داخل شرکت‌های خود برگزیدند که البته کمی ضد و نقیض است.بر اساس نظرسنجی شرکت CBRE در ایالات... ادامه مطلب

راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند... ادامه مطلب

چرا مخالفت با کارفرما در مصاحبه شغلی شانس استخدام را بیشتر می‌کند؟

هدف اغلب کارجویان در مصاحبه استخدامی تاثیر گذاری روی کارفرما تا حد ممکن است. گاهی این اثرگذاری به معنی موافقت حداکثری با دیدگاه های طرف مقابل و نشان دادن سر به نشانه تایید نظراتش تلقی می شود.شاید این رفتار غیر صادقانه در فرایند استخدام به داد کارجو برسد اما ماه همیشه پشت ابر نمی ماند... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟