ساخت گرافین دولایه با سختی الماس که جلوی گلوله را می گیرد

پژوهشگران اخیرا در محیط آزمایشگاه موفق به ساخت ماده ای متشکل از دو لایه گرافین شده‌ اند که انعطاف پذیری ورق قلع را دارد و آنقدر محکم است که می تواند جلوی یک گلوله در حال شلیک را بگیرد.

این ماده که Diamene نام دارد نخستین ماده دو بعدی در جهان است که تنها یک اتم ضخامت دارد و یک میلیون برابر باریکتر از قطر موی انسان است.

از Diamene آنطور که پژوهشگران گفته اند می توان در ساخت هرچیزی بهره گرفت؛ از پوشش های حفاظتی مقاوم در برابر آب گرفته تا لباس های زره ای بسیار مقاوم در برابر گلوله.

در پژوهشی که به سرپرستی مرکز تحقیقات علوم پیشرفته دانشگاه نیویورک انجام گرفت مشخص شد که چطور قرار دادن یک قطعه گرافین روی لایه ای دیگر از آن در دمای محیط می تواند ماده ای شبیه به الماس را تولید کند.

Diamene بسیار نرم و منعطف است اما زمانی که تحت فشار قرار داده می شود به شدت سخت می گردد. این یعنی اگر با اسلحه به سمت آن شلیک شود می تواند جلوی حرکت گلوله را بگیرد.

خواص این ماده نخستین بار توسط کامپیوتر شبیه سازی شد و در مرحله بعدی دانشمندان با استفاده از نوعی میکروسکوپ اتمی فشار لازم را روی گرافین دو لایه ایجاد کردند تا مشخص نمایند که آیا فرضیه شان صحت دارد یا خیر که در انتها نظریه شان را به اثبات رساندند.

در اینجا باید اشاره کنیم که ظاهرا خواص شبه الماس این ماده تنها زمانی خودنمایی می کند که تنها دو لایه گرافین روی هم قرار بگیرند.

خواص شبه الماس این ماده زمانی خودنمایی می کند که دو لایه گرافین روی هم قرار بگیرند

Elisa Riedo پروفسور فیزیک و محقق ارشد این پروژه در این باره گفت:

این باریک ترین ماده ساخته شده با مقاومت و سختی یک الماس است که تا به امروز ساخته شده.

پیشتر زمانی که گرافیت یا گرافین یک لایه را تست می کردیم بعد از اعمال فشار روی آنها با ماده هایی بسیار نرم روبرو می شدیم. اما حالا دریافتیم زمانی که گرافین را دقیقا با دو لایه بسازیم و فشار لازم را روی آن اعمال نماییم با ماده ای با ماده ای به سختی الماس روبرو می شویم.

گرافین در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط Andre Geim  و Kostya Novoselov از محققان دانشگاه منچستر کشف شد. این ماده از گرافیت به دست می آید و خواص معجزه آسایی را از خود نشان داده و به همین خاطر جایزه نوبل فیزیک را از آن مخترعین خود کرد.

از آن زمان به بعد گرافین برای استفاده در حوزه انرژی های تجدیدپذیر و همچنین ساخت عینک های دید در شب مورد استفاده قرار گرفت. گفتنی است گرافین ماده ای به ضخامت یک اتم کربن است که در شبکه ای شش ضعلی با یکدیگر پیوند برقرار کرده اند.

این ماده نتنها وعده می دهد که صنعت نیمه رسانا، حسگر و تکنولوژی های نمایشگر را متحول نماید بلکه در نهایت میتواند به کشف های عظیمی در تحقیقات فیزیک کوانتومی منجر گردد.

دانشمندان باور دارند که عاقبت می توانند از این ماده در ساخت مواد شفاف و رسانا، حسگرهای بیومتریک و حتی هواپیماهای بسیار سبک و در عین حال مستحکم آینده کمک بگیرند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

تولید پارچه گرافینی با امکان گرم شدن در سرما و خنک شدن در گرما

محققان دانشگاه منچستر نوع جدیدی از پارچه مبتنی بر گرافین را توسعه داده‌اند که امکان تولید لباس‌های هوشمند تطبیق‌پذیر با دما را فراهم می‌کند.هر چه بدن انسان گرم‌تر شود میزان تابش نور مادون قرمز از بدن نیز افزایش می‌یابد. بسیاری از لباس‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که به این تابش‌ها اجازه عبور آزادانه دهند... ادامه مطلب

کشف نوع جدیدی از خاصیت مغناطیسی در گرافین

گرافین صفحه‌ای از اتم‌های کربن است که با وجود ساختار ساده‌اش همچنان کاربردها و رفتارهای جدیدی از خود نشان می‌دهد. در جدیدترین تحقیق دانشمندان دانشگاه استنفورد، آن‌ها نشان دادند که گرافین با چینش خاصی می‌تواند میدان مغناطیسی تولید کند. پیشتر  به این فرم جدید از خاصیت مغناطیسی گرافین فقط به صورت تئوری پرداخته شده بود.ار... ادامه مطلب

ابداع روشی برای دو برابر کردن استحکام گرافن

دانشمندانی از دانشگاه هیوستون تگزاس روشی برای افزایش دو برابری استحکام گرافن سه بعدی از طریق نانولوله های کربن ابداع کرده اند. آنها همچنین نشان داده اند که این روش احتمالاً می تواند میزان استحکام را تا 10 برابر نیز افزایش دهد.گرافن یک لایه از گرافیت با اتم هایی با آرایش شش ضلعی و مشابه... ادامه مطلب

با Juno آشنا شوید؛ نخستین هواپیمای پوشیده از گرافین جهان

در نمایشگاه Farnborough Air Show امسال، مهندسان هوافضای دانشگاه مرکزی لنکشایر بریتانیا، از آنچه نخستین هواپیمای پوشیده از گرافین نامیده می شود رونمایی کردند. این هواپیمای بدون سرنشین که Juno نام گرفته، عرضی معادل 3.5 متر دارد و می تواند آینده ای متفاوت برای هواگردهای مشابه به خود رقم بزند.Juno که در همکاری با مرکز... ادامه مطلب

تولید رنگ موی مبتنی بر گرافین که به مو آسیب نمی رساند

محققان دانشگاه نورت وسترن در ایالت ایلینوی آمریکا موفق شده اند رنگ مویی تولید کنند که روی موها می نشیند، بدون اینکه به آنها نفوذ کند و موجب آسیب دیدنشان شود.رنگ کردن موها برای بسیاری از افراد جذاب است، ولی مواد رنگ مو می تواند موجب نفوذ به پوشش مو و در نتیجه آسیب رساندن... ادامه مطلب

نمایشگر مبتنی بر گرافن چیست و این تکنولوژی چه زمان به موبایل های هوشمند راه پیدا می کند؟

در هفته گذشته یک شرکت چینی کمتر شناخته شده موبایلی عجیب معرفی کرد که کاربر می توانست آن را همانند یک دستبند، به دور دست خود ببندد. دیدن این قابلیت سوالی ساده را در ذهن هر مشتاق به دنیای تکنولوژی جای می دهد: چرا شرکت های بزرگتر جهان تکنولوژی به سوی توسعه گجت های انعطاف... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟