۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب که در سال ۲۰۱۷ کشف شده‌اند

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب که در سال ۲۰۱۷ کشف شده‌اند

هر ساله تعداد زیادی از گونه‌های مختلف جاندار کشف می‌شوند. در دوازده ماه گذشته حداقل ۱۸۰۰۰ گونه‌ی جدید جاندار به دایره المعارف قلمروی حیوانات اضافه گردید.

این عدد ممکن است در نظر شما زیاد به نظر برسد اما در برابر میلیون‌ها جاندار ثبت شده در کره‌زمین رقم قابل توجهی نخواهد بود.

هرساله دانشگاه علوم زیستی و طبیعی (ESF) به منظور بزرگداشت تولد پدر علم آرایه شناسی «کارل لینه»، لیستی از ۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب که کشف شده‌‌اند را منتشر می‌کند. با بررسی نام و مشخصات این ۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب با دیجیاتو همراه باشید:

۱- کلاه گریفیندور

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

این جاندار شاید کمی جادویی به نظر برسد چرا که تنها دو میلیمتر طول دارد. عنکبوت بسیار ریزی که در تصویر می‌بینید، کوچکترین جانور کشف شده در سال ۲۰۱۷ است و به علت شباهت بسیار زیاد خود به کلاه گروه‌بندی سری‌ عملی-تخیلی «هری پاتر» این‌چنین نام‌گذاری شده است.

 ۲- جیرجیرک‌های گل‌قرمزی

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

این گونه تنها نمونه‌ی یافت شده از حشرات است که رنگی چنین خوشایند و زیبا دارد. این حشره از رنگ قرمز خود برای پنهان شدن در میان شاخ و برگ‌ها بهره می‌گیرد. نوع نر این جاندار سبز بوده اما جنس ماده این جیرجیرک رنگی میان سرخ و صورتی دارد.

۳- موش همه‌چیز خوار

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

در حالیکه بسیاری از جوندگان ندرتاً به گوشت‌خواری روی می‌آورند، این هیولای کوچک همه‌شکل غذایی را می‌خورد و جزو معدود موش‌های همه‌چیز خوار جهان است. این موش اندونزیایی که فقط در جزیره سواوزی اندونزی یافت می‌شود، به قدری غیرطبیعی است که دسته‌ای منحصر به فرد را در درخت تکاملی به خود اختصاص داده است.

۴- اژدهای مورچه‌ها

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

این مورچه نه تنها نام بسیار گیرایی دارد بلکه از ظاهری زیبا نیز برخوردار است. پوسته‌ی زره مانند این مورچه در ذهن محققان یادآور اژدهای خشن دنریس تارگرین شخصیت اصلی سریال بازی تاج و تخت بوده است. از این رو اژدهای مورچه‌ها لقب گرفته است.

۵- لقمه‌ماهی برزیلی

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

علیرغم ظاهر زیبا و منحصر بفرد، این لقمه‌ماهی سال‌ها از نظر جانورشناسان مخفی مانده و کسی نتوانسته بود آن‌ را شناسایی کند. این گونه‌‌ی جاندار با نقش‌و‌نگار زردرنگ پوست خود ۱.۱ متر قد و ۲۰ کیلوگرم وزن داشته و لقب پادشاه لقمه‌ماهیان را از آن خود کرده است.

۶- لب پای کابوسناک

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

این گونه می‌تواند شنا کند، جهش کند یا به سرعت بدود و هیچ مکانی از دسترس این گونه‌ی به خصوص از  لب پایان امن نیست. این موجود به عنوان تنها لب پایی که توانایی رفتن به زیر سطح آب را دارد، میان هم‌رده‌های چند‌پای خود مورد خاصی به شمار می‌رود.

۷- میوه‌ی‌ مرگبار

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

نام لاتین این گونه، به معنی استخوان خونی است. این میوه‌ که هم گروه گوجه فرنگی است رازی مخوف با خود دارد. زمانی که از وسط نصف شود انگار خونریزی می‌کند و پس از خشک شدن، شکل و شمایلی استخوانی پیدا می‌کند. این گونه‌ی عجیب که در استرالیا یافت می‌شود، ۵۰ سال است که توسط گیاه‌شناسان کشف شده اما اخیراً رسما در دسته‌بندی گونه‌های جاندار قرار کرفته است.

۸- ارکیده‌ی شیطانی

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

باور کنید شما علاقه نخواهید داشت که به این ارکیده‌ی تازه کشف شده در جنگل‌های کلمبیا نزدیک شوید، چرا که یک شیطان کوچک در میان این گل عجیب مخفی شده است. سیستم تولیدمثل این گونه‌ی جاندار از دو قسمت نر و ماده تشکیل شده که ترکیب این دو یادآور شکل شیطان است. این ارکیده سمی علیرغم اینکه به تازگی کشف شده در مناطق محدودی می‌روید و در معرض نابودی است.

۹- جوراب آبهای عمیق

۹ گونه‌‌ی جاندار عجیب

این گونه‌ی جاندار نه چشم دارد، نه مغز، نه اعما و احشا اما با همین شکل عجیب و غریبش، ذهن محققان را به مدت ۶۰ سال متوجه خود نموده است. امسال بالاخره جانورشناسان به نتیجه رسیده‌اند که موجود عجیب و غریب یاد شده را در درخت تکاملی حیوانات قرار دهند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato