شیپور با جذب سرمایه ۳۸ میلیارد تومانی به دنبال چیست؟

نیازمندی‌های آنلاین در ابتدا از سایت‌هایی مثل ایستگاه و مواردی مشابه شروع شد و سپس به پلتفرم‌های حرفه‌ای تری همچون دیوار و شیپور تبدیل شدند. شیپور که در سال جاری با بنرهای شهری خود نامش را بیشتر به عموم مردم شناسانده خبر از جذب سرمایه 38 میلیارد تومانی داخلی و خارجی جهت توسعه فعالیت‌های خود داده است.

بخش اعظم این سرمایه از سوی یک شرکت روسی تزریق شده و همچنین باعث شده که ارزش شیپور به بیش از 268 میلیارد تومان برسد. این ارزش و سرمایه‌گذاری در حالی صورت می‌گیرد که شیپور بعد از گذشت 5 سال کماکان سوددهی نداشته و تمامی خدمات این سامانه به صورت صد در صد رایگان در اختیار کاربرانش قرار گرفته است. «رضا اربابیان» مدیرعامل و موسس شیپور، ضمن تایید این مسئله به دیجیاتو می‌گوید:

«ما قصد درآمدزایی در برنامه دراز مدت را داریم و از همین رو چنین سیاستی را اتخاذ کردیم که احتمالا در آینده دچار تغییراتی شود، اما فعلا قصد داریم به همین شکل پیش برویم. درآمدزایی برای شیپور می‌تواند از طریق نصب بنرهای تبلیغاتی در سایت و یا گرفتن هزینه برای آگهی صورت بگیرد اما تمام این‌ها منوط به تصمیم گیری‌های آینده شرکت است که هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد.»

سرمایه گذاری شیپور

او معتقد است که این سرمایه می‌تواند شرکت شیپور را در بهبود زیر ساخت، گسترش خدمات و دستیابی به اهداف بلند مدت کمک کند و آن را به فال نیک می‌گیرد: «دیوار هم‌اکنون به درآمدزایی رسیده ولی ما بر اساس برنامه‌های خود به این مهم می‌رسیم با این تفاوت که احتمالا درآمدزایی به شکل‌های دیگری هم در شیپور شکل بگیرد.»

به گفته مدیرعامل شیپور، فرآیند جذب سرمایه در این شرکت در طول 3 ماه و با مشاوره گروه مالی فیروزه(یکی از سرمایه‌گذاران پیشین این مجموعه) صورت گرفته است که نهایتاً در دی ماه امسال با امضا قرارداد خرید سهام و تزریق سرمایه به شرکت به سرانجام رسید.

در کنار شرکت روسی و سرمایه‌گذاران سابق، صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس نیز سهم نسبتا مهمی در این رقم میلیاردی داشته، این شرکت  پیش از این در استارتاپ‌هایی چون بیمه‌بازار(حوزه فین تک)، Drupz (حوزه پس انداز هوشمند) و ایران رنتر (پلتفرم اجاره) سرمایه‌گذاری کرده است.

سرمایه گذاری شیپور

دیوار و شیپور دو رقیب اصلی یکدیگر هستند و تا به اینجا دیوار به سوددهی رسیده ولی سیاست شیپور نوع دیگریست و قصد سوددهی در دراز مدت را به همراه دارد.

«حسن کاظم زاده» مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس، در گفتگوی خود با دیجیاتو به فعالیت گسترده این شرکت در زمینه سلامت اشاره می‌کند و با توجه به حوزه‌های کم استارتاپی در این زمینه، ورود شرکت را به بازارهای انواع دیگر استارتاپ یک عمل با ارزش‌گذاری‌های جذاب‌ می‌داند. او به دیجیاتو می‌گوید:

«اینکه یک استارتاپ‌ توانسته درآمدزایی کند و یا در آینده می‌تواند به این مهم برسد، دو فاکتور اصلی در موفقیت یک استارتاپ هستند، نفوذ استارتاپ در بازار،داشتن جامعه‌ای برای درآمدزایی از آنها و... از جمله مواردی است که باعث می‌شود یک استارتاپ به موفقیت برسد. ما در شرکت لوتوس با رصد و بررسی نقشه‌ها و برنامه‌های مسئولان شیپور و همچنین با توجه به سرمایه‌گذارهای قوی پیشین در این مجموعه، سرمایه‌گذاری در سامانه شیپور را انجام دادیم.»

کاظم‌زاده از جرقه‌ای می‌گوید که از نظر او در شیپور شعله ور شده و این اتفاق ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری را در آن پایین‌ آورده است. او معتقد است که اگر قرار بود درآمد استارتاپ از آغاز به طور دقیق مشخص باشد دیگر ماهیت استارتاپی نداشت و به یک کسب‌وکار مشخص تبدیل می‌شد:

«شرکت لوتوس با سرمایه‌گذاری در شیپور به نتیجه‌ای رسیده که در آن ترس از دست رفتن کلی سرمایه و یا شکست استارتاپ دیگر وجود ندارد و دغدغه‌هایی نظیر سود بازده کمتر از حد انتظار و یا به تاخیر افتادن سوددهی جای آن را گرفته است.»

سرمایه گذاری شیپور

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس سیاست گذاری‌های آینده این شرکت را در گروی تصمیمات اجماع سرمایه‌گذاران می‌داند ولی باور دارد که شرکت آنها می‌تواند با توجه به سابقه خوب خود در حوزه فین‌تک، در زمینه مسائل مالی اینترنتی و پرداخت‌ها و... به شیپور کمک شایانی کند. او درمورد سوددهی شیپور در آینده‌ای نزدیک به دیجیاتو می‌گوید:

«هیچ استارتاپی نمی‌توند تا ابد رایگان باشد و درآمدزایی نکند، در مورد شیپور هم اوضاع همین است و به زودی شاهد درآمدزایی این شرکت از طرق شبیه به دیوار و یا از مدل‌های دیگر درآمدزایی خواهیم بود و این اتفاق احتمالا در سال آینده رخ دهد.»

کاظم زاده توجه ویژه دولت بر حوزه ICT موبایل را امری مهم می‌داند که باعث رشد استارتاپ‌ها شده و معتقد است که کار کردن روی پلتفرم موبایل راه‌حل بهتری برای توسعه دادن یک استارتاپ است چرا که اینترنت موبایل و دستگاه‌های هوشمند تلفن همراه روز به روز در کشور بیشتر و بیشتر می‌شود.

مطالب مرتبط

مرکز «تماس» شبانه روزی کارگزاری فارابی آغاز به کار کرد؛ هوش مصنوعی در بازار بورس ایران

کارگزاری فارابی از مرکز پشتیبانی «تماس» خود رونمایی کرد، مرکزی که برای اولین بار در بین کارگزارهای بورسی ایرانی قصد ارائه خدمات ۲۴ ساعته در هفت روز هفته را به شهروندان دارد و از تمامی ابزارهای علمی و الکترونیکی نظیر هوش مصنوعی برای پاسخگویی به مشتریان استفاده می‌کند.به گزارش دیجیاتو «رحمان بابازاده» مدیرعامل کارگزاری فارابی... ادامه مطلب

سرمایه گذاری BMW روی فناوری تولید بنزین و گازوئیل از هوا

«BMW i Ventures»، که شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر زیرمجموعه BMW محسوب می‌شود، از سرمایه گذاری ۱۲.۵ میلیون دلاری در استارتاپی به نام Prometheus Fuels خبر داد. این استارتاپ اهل سیلیکون ولی در حال توسعه فناوری‌هایی برای استخراج دی اکسید کربن از جو و تبدیل آن به سوخت عاری از کربن است.استارتاپ «Prometheus Fuels» سال ۲۰۱۹... ادامه مطلب

جذب سرمایه توسط استارتاپ دکتر ساینا: «تا سه سال دیگر وارد بورس می‌شویم»

مدیرعامل دکتر ساینا در گفتگو با دیجیاتو از چهارمین راند جذب سرمایه این تیم استارتاپی خبر داد؛ دکتر ساینا قصد دارد با این جذب سرمایه میلیاردی که از سوی صندوق جسورانه ایده نوتک آشنا صورت گرفته به حوزه هوش مصنوعی ورود پیدا کند، مرکز پشتیبانی ۲۴ ساعته راه‌اندازی کند و همچنین به ایرانیان خارج از کشور... ادامه مطلب

سرمایه‌گذاری «شناسا» در استارتاپ «جاروب»: تلاش برای مدیریت هوشمند پسماند

«حامد ساجدی» مدیرعامل مجموعه سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر «شناسا» در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که این شرکت در آخرین روزهای سال ۹۸ سرمایه‌گذاری چند میلیارد تومانی روی استارتاپ «جاروب» انجام داده است.استارتاپ جاروب، یکی از کسب‌وکارهای نوآور و فعال در حوزه مدیریت پسماند شهری است؛ حوزه‌ای که به گفته ساجدی، دو سالی است زیر رادار سرمایه‌گذاری‌های... ادامه مطلب

قابلیت جدید شیپور: امکان خرید امن اینترنتی از فروشگاه‌ها با ارسال سراسری

«رضا اربابیان» مدیرعامل شیپور در گفتگو با دیجیاتو از رونمایی قابلیت جدید این پلتفرم به نام «خرید امن» خبر داد؛ قابلیتی که از طریق آن امکان ارسال محصولات بیش از ۳ هزار فروشگاه فعال در شیپور به سراسر ایران محقق شده است.مدیرعامل شیپور تاکید میکند که با قابلیت خرید امن، موضوع «خرید شیرین» که از... ادامه مطلب

مشاوران، خریداران و فروشندگان از حذف قیمت مسکن در پلتفرم‌های آگهی ناراضی هستند

رییس اتحادیه املاک کشور اعلام کرده است که اگر سایت‌های اینترنتی قیمت املاک را اعلام نکنند، ‌ وضعیت بازار در بلندمدت به آرامش خواهد رسید. او همچنین در اظهار نظری گفته که در هیچ کجای جهان قیمت ملک را در سایت‌های اینترنتی درج نمی‌کنند و اسم این کار شفاف سازی نیست، بلکه جنجال بازی و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟