گوگل از آنچه که فکرش را می کنید به شما نزدیک تر است

گوگل از آنچه که فکرش را می کنید به شما نزدیک تر است

اگر یک تلفن همراه اندرویدی داشته باشید، هر قدمی که بر می دارید، هر حرکتی که می کنید، هر جا که می مانید، همه این ها را گوگل خواهد فهمید.

همه این حرف ها بر اساس اپلیکیشن عجیبی است به نام Location History که روی همه تلفن های همراه اندرویدی پیدا می شود. هیچ وقت لازم نیست که این اپ را باز یا روشن کنید. اما بخشی از ویژگی های محبوبی است که همیشه از آن ها استفاده کرده اید و بهره گیری از آن ها نیازمند فعال بودن آن نیز است. مثل پیدا کردن رستوران های اطراف، مسیرهای ترافیکی گوگل و موارد مشابه.

گوگل مپز، گوگل اسیستنت و اپلیکیشن فوتوز از آن استفاده می کنند و همه آن ها به نوعی خاص از شما درخواست روشن کردن لوکیشن هیستوری را دارند. بنابراین، اگر هیچگاه از آن ها استفاده نکنید، احتمالا فعال نخواهد شد.

برای آزمایش اینکه چقدر داده ثبت و برای سرورهای گوگل ارسال می شود، وبسایت کوارتز سه تلفن همراه اندرویدی مختلف سامسونگ گلکسی اس ۸، گوگل پیکسل ۲ و موتو زی دروید را که ورژن های مختلف اندروید را اجرا می کردند مورد استفاده قرار داد.

به جای وصل کردن به شبکه وایرلس، یک شبکه وای فای متصل به اینترنت ایجاد شد تا جلوی ارسال داده های لوکیشن هیستوری به سوی گوگل را بگیرد.

این ها برخی از اطلاعاتی است که گوگل از شما ذخیره می کند:

  • نوع تحرکی که تلفن شما فکر می کند دارید. (مثلا ۵۱ درصد اوقات پیاده روی، ۴ درصد دوچرخه سواری، ۳ درصد قطار و...)
  • فشار هوا
  • اتصال یا عدم اتصال به شبکه وای فای
  • مک آدرس وای فایی که به آن وصل هستید
  • مک آدرس، قدرت سیگنال و فرکانس هر شبکه وای فای نزدیک
  • مک آدرس، شناساگر، نوع، قدرت سیگنال هر دستگاه بلوتوثی
  • میزان شارژ تلفن همراه شما و اینکه آیا دستگاه در حال شارژ هست یا نه
  • ولتاژ باتری شما
  • مختصات جی پی اس تلفن همراه شما و دقت آن مختصات

البته که ما ساده لوح نیستیم و می دانیم که سال های سال است که گوگل بسیاری از مشخصات ما مثل مکان هایی که می رویم را تحت نظر دارد. اما عمق این اتفاق جدید بسیار عجیب و غریب است، خصوصا زمانی که بدانید اگر دولت آمریکا اطلاعات شما را بخواهد، گوگل باید آن ها را تحویل بدهد.

پاسخ گوگل هم مشخصا خیلی ساده و به نظر منطقی است: «با اجازه شما، گوگل از لوکیشن هیستوری برای ارائه نتایج و پیشنهادهای بهتر روی محصولات گوگل استفاده می کند. برای مثال، برای رفت و آمد روزانه تان می توانید پیش بینی ترافیکی دریافت کنید، عکس ها را بر اساس مکانی که در آن ثبت شده اند ببینید، پیشنهادات را بر اساس مکان هایی که از آن ها بازدید کرده اید ببینید و حتی یک موبایل گمشده را پیدا کنید. لوکیشن هیستوری کاملا انتخابی است و هر زمانی می توانید آن را ویرایش، حذف و یا خاموش کنید.»

اما مشکل اینجا است که اگر آن را خاموش کنید، برخی از قابلیت های بسیاری از اپلیکیشن هایتان را از دست می دهید.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato