کلاه ایمنی هوشمند فورد می‌تواند عملکرد مغز را پایش کند

کلاه ایمنی هوشمند فورد می‌تواند عملکرد مغز را پایش کند

یک کلاه ایمنی هوشمند با قابلیت پویش مغز در حال طراحی است که می تواند انرژی ذهنی و تمرکز را سنجیده و آن را به مرحله‌ی بالاتری برساند.

ماه گذشته آزمایشی توسط شرکت فورد با همکاری دانشگاه کینگ کالج لندن و شرکت فناوری UNIT9 انجام شد. در این تحقیقات بررسی می‌شد که تمرین‌های تکنیکی ذهنی، تمرینات تنفسی، مدیتیشن و ... رانندگان حرفه‌ای چگونه عملکرد ذهن آنها را ارتقا می‌دهد. مهم‌تر از آن این محققان سعی داشتند راهی پیدا کنند که این توانایی‌ها را نیز در اختیار مردم عادی قرار دهند.

کلاه ایمنی هوشمند

در این آزمایش سعی شده که امواج مغزی رانندگان حرفه‌ای با رانندگان معمولی سنجیده شود. به همین منظور شرکت فورد عملکرد «اندی پریو» و «سباستین اوژیه» قهرمانان مسابقات رالی‌ جهانی را به وسیله یک کلاه ایمنی هوشمند ثبت کرده است.

مهندسین تکنولوژی و طراحان محصول با همکاری یکدیگر توانستند که یک کلاه ایمنی هوشمند طبق تاییدیه‌ی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی بسازند که می‌تواند نوار مغزی گرفته و فعالیت‌های الکتریکی مغز را ثبت نماید. پس از این فعالیت‌های ذهنی فرد را با تمرکز رانندگی در وی را تطبیق داده تا متوجه شوند چقدر از کوشش مغز خود را متوجه رانندگی نموده است.

نتیجه آزمایش

بر اساس نتیجه‌ی این آزمایشات، مشخص شده که ذهن رانندگان حرفه‌ای همیشه فعال است و در واقع آنها به طور ذهنی همواره آماده عکس العمل نشان دادن هستند. آنها توانسته‌اند با تمرین متناوب تمام تمرکز خود را در حین رانندگی به عملکرد و واکنش سریع معطوف کنند. بدین روش تمرکز آنها و عدم حواس پرتیشان در رانندگی ۴۰ درصد بیشتر از رانندگان معمولی بوده است.

البته این اتفاق چندان عجیب نیست چرا که سطح تمرینات و نظم مورد نیاز برای شرکت در مسابقات جهانی رانندگی موجب می‌شود که ذهن رانندگان حرفه‌ای آماده‌تر باشد.

جالب اینجاست در آزمایش مذکور افراد عادی که به طور مرتب تمرینات تنفسی، مدیتیشن و تکنیک‌‌های تجسمی انجام می‌دادند، موفق شده اند که عملکرد مطلوب‌تری از خود نشان داده و به میزان ۵۰ درصد بهتر از دیگران رانندگی کنند.

شرکت فورد، آینده این نمونه‌ی اولیه را تولید کلاه‌های هوشمند برای مسابقات جهانی می‌داند. بدین ترتیب رانندگان حرفه‌ای می‌توانند در لحظه فعالیت‌های ذهنی خود را دریافت کرده و تمرکز خود را بهبود بخشند. این اتفاق می‌تواند افق‌های جدیدی را در دنیای ورزش نمایان کند. تصور کنید حالت ذهنی یک ورزشکار و شرایط بدنی‌اش به وسیله‌ی این گجت و دستگاه‌های دیگر سنجیده شده و وی ثانیه به ثانیه تحت نظر باشد.

استفاده‌ از نتایج این تحقیقات در انسان‌های عادی اما داستان دیگری بوده و بسیار هیجان انگیز است. پریو راننده‌ی انگلیسی تیم فورد می‌گوید:

«این تحقیقات نشان داده که تمرینات ذهنی ساده می‌تواند به تمامی افراد برای برخورداری از تمرکز بیشتر کمک نموده، از حواس پرتی آنها جلوگیری کرده و موجبات موفقیتشان را فراهم آورد.»

در دنیای امروز که حجم عظیمی از اطلاعات توجه ما را به خود جلب کرده و هر روز تکنولوژی‌های نوینی برای سرگرم کردن و به نوعی پرت کردن حواسمان اختراع می‌شود، بهره بردن از تمرینات ذهنی برای متمرکز ساختن قوه‌ی تفکر می‌تواند تمرکز از دست رفته را به ما بازگرداند. از این رو آزمایش صورت گرفته توسط فورد ممکن است محبثی جدید در تکنولوژی ایجاد نماید.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato