کلاه ایمنی هوشمند فورد می‌تواند عملکرد مغز را پایش کند

یک کلاه ایمنی هوشمند با قابلیت پویش مغز در حال طراحی است که می تواند انرژی ذهنی و تمرکز را سنجیده و آن را به مرحله‌ی بالاتری برساند.

ماه گذشته آزمایشی توسط شرکت فورد با همکاری دانشگاه کینگ کالج لندن و شرکت فناوری UNIT9 انجام شد. در این تحقیقات بررسی می‌شد که تمرین‌های تکنیکی ذهنی، تمرینات تنفسی، مدیتیشن و ... رانندگان حرفه‌ای چگونه عملکرد ذهن آنها را ارتقا می‌دهد. مهم‌تر از آن این محققان سعی داشتند راهی پیدا کنند که این توانایی‌ها را نیز در اختیار مردم عادی قرار دهند.

کلاه ایمنی هوشمند

در این آزمایش سعی شده که امواج مغزی رانندگان حرفه‌ای با رانندگان معمولی سنجیده شود. به همین منظور شرکت فورد عملکرد «اندی پریو» و «سباستین اوژیه» قهرمانان مسابقات رالی‌ جهانی را به وسیله یک کلاه ایمنی هوشمند ثبت کرده است.

مهندسین تکنولوژی و طراحان محصول با همکاری یکدیگر توانستند که یک کلاه ایمنی هوشمند طبق تاییدیه‌ی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی بسازند که می‌تواند نوار مغزی گرفته و فعالیت‌های الکتریکی مغز را ثبت نماید. پس از این فعالیت‌های ذهنی فرد را با تمرکز رانندگی در وی را تطبیق داده تا متوجه شوند چقدر از کوشش مغز خود را متوجه رانندگی نموده است.

نتیجه آزمایش

بر اساس نتیجه‌ی این آزمایشات، مشخص شده که ذهن رانندگان حرفه‌ای همیشه فعال است و در واقع آنها به طور ذهنی همواره آماده عکس العمل نشان دادن هستند. آنها توانسته‌اند با تمرین متناوب تمام تمرکز خود را در حین رانندگی به عملکرد و واکنش سریع معطوف کنند. بدین روش تمرکز آنها و عدم حواس پرتیشان در رانندگی ۴۰ درصد بیشتر از رانندگان معمولی بوده است.

البته این اتفاق چندان عجیب نیست چرا که سطح تمرینات و نظم مورد نیاز برای شرکت در مسابقات جهانی رانندگی موجب می‌شود که ذهن رانندگان حرفه‌ای آماده‌تر باشد.

جالب اینجاست در آزمایش مذکور افراد عادی که به طور مرتب تمرینات تنفسی، مدیتیشن و تکنیک‌‌های تجسمی انجام می‌دادند، موفق شده اند که عملکرد مطلوب‌تری از خود نشان داده و به میزان ۵۰ درصد بهتر از دیگران رانندگی کنند.

شرکت فورد، آینده این نمونه‌ی اولیه را تولید کلاه‌های هوشمند برای مسابقات جهانی می‌داند. بدین ترتیب رانندگان حرفه‌ای می‌توانند در لحظه فعالیت‌های ذهنی خود را دریافت کرده و تمرکز خود را بهبود بخشند. این اتفاق می‌تواند افق‌های جدیدی را در دنیای ورزش نمایان کند. تصور کنید حالت ذهنی یک ورزشکار و شرایط بدنی‌اش به وسیله‌ی این گجت و دستگاه‌های دیگر سنجیده شده و وی ثانیه به ثانیه تحت نظر باشد.

استفاده‌ از نتایج این تحقیقات در انسان‌های عادی اما داستان دیگری بوده و بسیار هیجان انگیز است. پریو راننده‌ی انگلیسی تیم فورد می‌گوید:

«این تحقیقات نشان داده که تمرینات ذهنی ساده می‌تواند به تمامی افراد برای برخورداری از تمرکز بیشتر کمک نموده، از حواس پرتی آنها جلوگیری کرده و موجبات موفقیتشان را فراهم آورد.»

در دنیای امروز که حجم عظیمی از اطلاعات توجه ما را به خود جلب کرده و هر روز تکنولوژی‌های نوینی برای سرگرم کردن و به نوعی پرت کردن حواسمان اختراع می‌شود، بهره بردن از تمرینات ذهنی برای متمرکز ساختن قوه‌ی تفکر می‌تواند تمرکز از دست رفته را به ما بازگرداند. از این رو آزمایش صورت گرفته توسط فورد ممکن است محبثی جدید در تکنولوژی ایجاد نماید.

تور کیش

مطالب مرتبط

ولوکوپتر مسیرهای تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می‌کند

استارتاپ هوانوردی ولوکوپتر (Volocopter) در همکاری با اپلیکیشن درخواست تاکسی گرب (Grab)، تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می کند.این دو شرکت با امضای یادداشت تفاهم به دنبال یافتن مناسب ترین شهرها و مسیرها برای تاکسی های هوایی، ارزیابی بهترین موارد استفاده برای تاکسی هوایی و همچنین امکان آزمایش پروازهای مشترک در شهرهای... ادامه مطلب

گفتگو با استارتاپی که قرار است صندلی اتوبوس‌ و مینی‌بوس‌های دربستی را بفروشد

«فروش صندلی‌های اتوبوس در تهران»؛ این خبری بود که دیروز در شبکه‌های اجتماعی منفجر و باعث نگرانی عده زیادی از افرادی شد که با اتوبوس در تهران تردد می‌کنند. به سرعت فروش صندلی‌ها، که از سوی مدیرعامل اتوبوسرانی مطرح شده بود، توسط توسط شهردار و معاون حمل‌ونقل ترافیک تهران تکذیب شد، اما در این میان... ادامه مطلب

همکاری فورد و مک دونالد برای تولید قطعات خودرو از پسماند قهوه

فورد در تلاش است تا با همکاری رستوران های زنجیره ای مک دونالد از پسماند قهوه برای تولید قطعات خودرو استفاده نماید.شرکت فورد و رستوران های زنجیره ای مک دونالد به تازگی وارد همکاری شده اند تا نقش خودشان را در مبارزه با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین ایفا کنند. فورد می خواهد پسماند قهوه... ادامه مطلب

اولین نورون مصنوعی ساخته شد؛ درمان آلزایمر در راه است؟

تیمی از محققان بین المللی پس از چندین دهه تلاش موفق شدند اولین نورون مصنوعی با خصوصیات رفتاری نورون های زنده را تولید کنند. این نوآوری مسیر را برای درمان بیماری هایی مثل آلزایمر همواره کرده و ساخت دیوایس های محرک نورون های تنظیم کننده پمپاژ قلب را امکان پذیر می کند.ساخت نورون های مصنوعی... ادامه مطلب

اولین عمل جراحی آنوریسم مغز به کمک ربات انجام شد

پزشکان کانادایی برای نخستین بار در جراحی عصبی عروقی از ربات استفاده کرده اند که دریچه جدیدی را به روی عمل های جراحی از راه دور باز می کند.علیرغم بکارگیری ربات ها در جراحی‌های مختلف، مغز یکی از بخش های خطرناک برای این ابزارها تلقی می شد، حالا اما با توسعه یک دستیار رباتیک انجام این... ادامه مطلب

ترک اعتیاد به کمک تحریک عمقی مغز برای اولین بار در آمریکا انجام می‌شود

پژوهشگران قصد دارند اولین عمل جراحی ترک اعتیاد به کمک تحریک عمقی مغز را در آمریکا انجام دهند. در این روش با مختل کردن رفتار عادی مغز، بیمار ترک داده می شود. این روش درمانی برای افرادی مناسب است که تمامی روش های ترک اعتیاد را امتحان کرده اند ولی همچنان از مصرف مواد مخدر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟