کلاه ایمنی هوشمند فورد می‌تواند عملکرد مغز را پایش کند

یک کلاه ایمنی هوشمند با قابلیت پویش مغز در حال طراحی است که می تواند انرژی ذهنی و تمرکز را سنجیده و آن را به مرحله‌ی بالاتری برساند.

ماه گذشته آزمایشی توسط شرکت فورد با همکاری دانشگاه کینگ کالج لندن و شرکت فناوری UNIT9 انجام شد. در این تحقیقات بررسی می‌شد که تمرین‌های تکنیکی ذهنی، تمرینات تنفسی، مدیتیشن و ... رانندگان حرفه‌ای چگونه عملکرد ذهن آنها را ارتقا می‌دهد. مهم‌تر از آن این محققان سعی داشتند راهی پیدا کنند که این توانایی‌ها را نیز در اختیار مردم عادی قرار دهند.

کلاه ایمنی هوشمند

در این آزمایش سعی شده که امواج مغزی رانندگان حرفه‌ای با رانندگان معمولی سنجیده شود. به همین منظور شرکت فورد عملکرد «اندی پریو» و «سباستین اوژیه» قهرمانان مسابقات رالی‌ جهانی را به وسیله یک کلاه ایمنی هوشمند ثبت کرده است.

مهندسین تکنولوژی و طراحان محصول با همکاری یکدیگر توانستند که یک کلاه ایمنی هوشمند طبق تاییدیه‌ی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی بسازند که می‌تواند نوار مغزی گرفته و فعالیت‌های الکتریکی مغز را ثبت نماید. پس از این فعالیت‌های ذهنی فرد را با تمرکز رانندگی در وی را تطبیق داده تا متوجه شوند چقدر از کوشش مغز خود را متوجه رانندگی نموده است.

نتیجه آزمایش

بر اساس نتیجه‌ی این آزمایشات، مشخص شده که ذهن رانندگان حرفه‌ای همیشه فعال است و در واقع آنها به طور ذهنی همواره آماده عکس العمل نشان دادن هستند. آنها توانسته‌اند با تمرین متناوب تمام تمرکز خود را در حین رانندگی به عملکرد و واکنش سریع معطوف کنند. بدین روش تمرکز آنها و عدم حواس پرتیشان در رانندگی ۴۰ درصد بیشتر از رانندگان معمولی بوده است.

البته این اتفاق چندان عجیب نیست چرا که سطح تمرینات و نظم مورد نیاز برای شرکت در مسابقات جهانی رانندگی موجب می‌شود که ذهن رانندگان حرفه‌ای آماده‌تر باشد.

جالب اینجاست در آزمایش مذکور افراد عادی که به طور مرتب تمرینات تنفسی، مدیتیشن و تکنیک‌‌های تجسمی انجام می‌دادند، موفق شده اند که عملکرد مطلوب‌تری از خود نشان داده و به میزان ۵۰ درصد بهتر از دیگران رانندگی کنند.

شرکت فورد، آینده این نمونه‌ی اولیه را تولید کلاه‌های هوشمند برای مسابقات جهانی می‌داند. بدین ترتیب رانندگان حرفه‌ای می‌توانند در لحظه فعالیت‌های ذهنی خود را دریافت کرده و تمرکز خود را بهبود بخشند. این اتفاق می‌تواند افق‌های جدیدی را در دنیای ورزش نمایان کند. تصور کنید حالت ذهنی یک ورزشکار و شرایط بدنی‌اش به وسیله‌ی این گجت و دستگاه‌های دیگر سنجیده شده و وی ثانیه به ثانیه تحت نظر باشد.

استفاده‌ از نتایج این تحقیقات در انسان‌های عادی اما داستان دیگری بوده و بسیار هیجان انگیز است. پریو راننده‌ی انگلیسی تیم فورد می‌گوید:

«این تحقیقات نشان داده که تمرینات ذهنی ساده می‌تواند به تمامی افراد برای برخورداری از تمرکز بیشتر کمک نموده، از حواس پرتی آنها جلوگیری کرده و موجبات موفقیتشان را فراهم آورد.»

در دنیای امروز که حجم عظیمی از اطلاعات توجه ما را به خود جلب کرده و هر روز تکنولوژی‌های نوینی برای سرگرم کردن و به نوعی پرت کردن حواسمان اختراع می‌شود، بهره بردن از تمرینات ذهنی برای متمرکز ساختن قوه‌ی تفکر می‌تواند تمرکز از دست رفته را به ما بازگرداند. از این رو آزمایش صورت گرفته توسط فورد ممکن است محبثی جدید در تکنولوژی ایجاد نماید.

مطالب مرتبط

امکان مشاهده اشکال توسط افراد نابینا با تحریک قشر بینایی [تماشا کنید]

آسیب به چشم یا عصب بینایی باعث نابینایی افراد بالغ می‌شود، البته مغز این افراد آسیبی نمی‌بیند. اخیرا تیمی از محققان توانسته‌اند از الکترودهای کاشتنی استفاده کنند که باعث تحریک در یک توالی پویا می‌شود و اشکال را روی قشر بینایی ردیابی می‌کنند و افراد می‌توانند آن‌ها را ببینند.برای دهه‌ها محققان بدنبال دستگاهی بودند که... ادامه مطلب

رابط مغز و رایانه؛ عصای دست معلولان یا مقدمه‌ای برای دستکاری شخصیت؟

فناوری در سال‌های اخیر پیشرفت شگفت‌انگیزی داشته که اگرچه باعث شده زندگی ما بسیار راحت‌تر از گذشته شود، اما باعث ایجاد نگرانی‌هایی نیز شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، واسط مغز و رایانه (BCI) است. این واسط می‌تواند سیگنال‌های مغز را بخواند و از آن‌ها برای کارهای خاصی استفاده کند که نگرانی‌های زیادی در میان... ادامه مطلب

محققان با کاشت تراشه‌ای در مغز معلولان نخاعی توان حرکت را به آنها بخشیدند

محققان آمریکایی سیستمی ابداع کرده‌اند که با کار گذاشتن یک تراشه در مغز افراد دچار آسیب نخاعی، حس لامسه و حرکت را به آنها باز می‌گرداند.حس گرمای ناشی از نزدیک شدن بیش از حد به آتش یا لمس گل‌ها مواردی است که برای ما عادی محسوب می‌شود اما میلیون‌ها نفری که در سراسر دنیا دچار  آسیب... ادامه مطلب

توسعه الگوریتمی که رابط مغز-کامپیوتر را پایدار می‌سازد

برخی از آسیب‌های جدی به سیستم اعصاب امکان پیاده روی، رانندگی و حرکات دیگر را از افراد سلب می کند. هرچند این افراد کماکان توان تصور چگونگی اجرای حرکات و اراده آنرا دارند اما به خاطر ناتوانی در کنترل ماهیچه‌ها بدن پاسخی به این خواسته نمی‌دهد.اینجاست که رابط مغز-کامپیوتر (BCI) وارد شده و تفکر این... ادامه مطلب

نتایج یک تحقیق چند ساله: آسپرین ریسک آلزایمر را کاهش نمی‌دهد

موضوع مصرف منظم آسپرین برای کاهش علائم زوال عقل و آلزایمر همواره در بین دانشمندان مورد بحث بوده است. اما تحقیقات گسترده چندین ساله روی 20 هزار بیمار نشان داده که هیچ مدرکی دال بر مزایای درمانی مصرف این دارو در جلوگیری از پیشرفت آلزایمر یا دیگر اختلال های شناختی وجود ندارد.آسپرین یک داروی ضد... ادامه مطلب

وانت فورد F-350 با چرخ‌های عجیبش زمین را شخم می‌زند [تماشا کنید]

یکی از کانال های یوتیوب وانت فورد اف 350 را به چرخ های تیغ دار مجهز کرده که فیلم «مسابقه مرگ» (Death Race) را در ذهن بیننده تداعی می کند.کانال یوتیوبی «WhistlinDiesel» فورد اف 350 را به چهار چرخ تیغ دار فولادی که البته هیچ شباهتی به چرخ ندارند، مجهز کرد و آنرا روی زمین... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟