همه چیز درباره آیفون 13
سوئیفت با بیشترین میزان پیشرفت در بین 10 زبان محبوب برنامه نویسی قرار گرفت

سوئیفت با بیشترین میزان پیشرفت در بین 10 زبان محبوب برنامه نویسی قرار گرفت

بر اساس گزارش موسسه Redmonk زبان برنامه نویسی سوئیفت اپل برای اولین بار توانسته در آخرین سه ماهه جاری میلادی، به لیست ۱۰ زبان برتر برنامه نویسی راه یابد.

موسسه مذکور که در زمینه تحلیل های مرتبط با توسعه دهندگان نرم افزار فعالیت می کند، از سال ۲۰۱۱ تاکنون در دوره های ۳ ماهه اقدام به انتشار لیست زبان های برنامه نویسی محبوب می نماید. بر اساس گزارش این موسسه زبان سوئیفت از ابتدای معرفی تاکنون بیشترین میزان رشد استفاده در بین برنامه نویسان را داشته است.

بنا بر این گزارش، پیشرفت یاد شده برای زبانی که تنها حدود ۴ سال از معرفی آن می گذرد، چشمگیر است. در رده بندی اخیر سوئیفت موفق شده نزدیک به زبان شیء گرای آبجکتیو-سی قرار بگیرد. البته جلو زدن از این زبان برای سوئیفت کار مشکلی است، ولی در آینده، چندان هم دور از ذهن به نظر نمی رسد.

محور افقی میزان محبوبیت زبان ها در GitHub و محور عمودی میزان محبوبیت در Stack Overflow را نشان می دهد. برای مشاهده نمودار در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

موسسه Redmonk اطلاعات آماری خود را از کاربران وبسایت های محبوب توسعه دهندگان  GitHub و Stack Overflow تهیه کرده. در واقع اطلاعات کدها از GitHub و اطلاعات مرتبط با بحث های برنامه نویسان از Overflow به دست آمده و از ترکیب این موارد، آمار مذکور حاصل شده است.

البته در عین حال Redmonk اشاره کرده که این روش نشان دهنده اطلاعات آماری دقیقی از استفاده فعلی از زبان های برنامه نویسی نیست. ولی می تواند ارتباط بین بحث های مرتبط با زبان های برنامه نویسی و میزان استفاده از آنها را نشان دهد و میزان پتانسیل آینده پذیرفته شدن آنها (از سوی برنامه نویسان) را نمایان کند.

به عبارت دیگر ممکن است میزان استفاده از  زبان های برنامه نویسی متفاوت با این رتبه بندی باشد، ولی آمار به دست آمده از GitHub و Stack Overflow می تواند به ما نشان دهد که برنامه نویسان در حال گرایش به سمت کدام زبان ها هستند. در ادامه می توانید لیست ده زبان برنامه نویسی برتر را مشاهده نمایید:

۱- جاوا اسکریپت

۲- جاوا

۳- پایتون

۴- PHP

۵- #C

۶-  ++C

۷- CSS

۸- Ruby

۹- C

۱۰- سوئیفت مشترکاً با آبجکتیو-سی

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato