رئیس بازرسی کل کشور: واردات غیرقانونی خودرو کار هکرها بود

رئیس بازرسی کل کشور: واردات غیرقانونی خودرو کار هکرها بود

«متاسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هک شد و حدود ۵ هزار خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد کشور شد.» این پاسخی بود که «ناصر سراج» رئیس سازمان بازرسی کل کشور چند ماه بعد از واردات غیر قانونی بیش از ۱۳ هزار خودرو در زمان بسته بودن سایت «ثبتارش» اعلام کرد.

سراج در صحبت‌های خود به موضوع خودروهای خارجی و گران شدن بیش از حد آن اشاره کرد و گفت:

«متاسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هک شد و حدود ۵ هزار خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد کشور شد که از این تعدا حدود ۴ هزار خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم گیری شود.»

آنطور که رئیس سازمان بازرسی کل کشور تخمین می‌زند، اختلاف قیمت این خودروها به نزدیک نیم میلیارد تومان می‌رسد، مانند ولوو و بی‌ام‌و که هیچ کدام از این خودروها قیمت واقعی ندارند.

واردات غیر قانونی خودرو

سال گذشته سایت ثبتارش یا همان ثبت سفارش به مدت ۸ ماه بسته شد تا هیچ خودرویی به مرزهای ایران وارد نشود؛ ۲ نمایندگی مجاز و ۴ نمایندگی غیرمجاز با دسترسی به سامانه ثبت سفارش، ۱۳ هزار و ۵۰۰دستگاه خودرو را به صورت غیر قانونی از مبادی گمرکی و قانونی، وارد کشور کردند.

حساسیت این موضوع باعث ورود مجلس شورای اسلامی به این موضوع شد، در پیگیری‌های مجلس هر کدام از سازمان‌های مربوطه عددهای متفاوتی از واردات خودرو در زمان بسته بودن سایت ثبتارش مطرح کردند. «ولی ملکی» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به دیجیاتو گفته بود:

«وزارت صنایع واردات غیر قانونی ۶ هزار و ۸۰۰ خودرو را تائید کرده است اما انجمن وارد کنندگان خودرو معتقد است ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار خودرو وارد کشور شده است.»

با این حال چگونگی تثبت این تعداد خودرو در سایت وزارت صنعت همچنان سوال برانگیز بود. چطور در زمان ممنوعیت واردات و بسته بودن سایت، بیش از ۱۳ هزار خودرو در سایت ثبتارش وزارت صنعت، ثبت شدند تا بتوانند به صورت قانونی از مبادی رسمی و گمرکی کشور وارد شوند؟

وارداتی که سود کلانی را نصیب وارد کنندگان‌شان کرد. حالا بعد از اعتراضات سایر واردکنندگان و پیگیری‌های مسئولان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد که سایت وزارت صنعت و معدن و تجارت هک شده بود و به این ترتیب مجوز ورود ۵ هزار خودرو گران قیمت صادر شد.

نظرات ۲۸

امکان ارسال نظر برای این نوشته وجود ندارد.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato