رفع اتهام از هکرها؛ بالاخره متخلفان واردات خودروهای قاچاق مشخص شدند

پس از اظهارهای مختلف درباره متخلفان واردات غیر قانونی خودرو در زمان بسته بودن سایت ثبتارش بالاخره «حمیدرضا فولادگر» رئیس کمیسیون ویژه «حمایت از تولید ملی» اعلام کرد که بخشی از این تخلفات از سوی کارکنان سازمان توسعه و تجارت و بخش دیگر از سوی واردکنندگان رسمی و غیررسمی انجام شده است و البته وزارت «صنعت، معدن و تجارت» هم در این میان بدون تقصیر نبوده است.

واردات بیش از 13 هزار خودرو در زمان توقف واردات حواشی بسیاری در پی داشت. وزارت صنایع واردات غیر قانونی 6 هزار و 800 خودرو را تایید کرد، اما انجمن وارد کنندگان خودرو اعلام کرد 13 هزار و 500 تا 15 هزار خودرو وارد کشور شده است.

در ادامه این ماجرا رئیس بازرسی کل کشور اعلام کرد که سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هک شده و ازین طریق حدود 5 هزار خودرو مدل بالا و گران قیمت ثبت سفارش شده و وارد کشور شدند. اما این پاسخ هیچ کس را قانع نکرد. روابط عمومی وزارت صنعت ادعای هک شدن سایت را رد کرد و پس از آن «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت اعلام کرد که وزارت صنعت به هیچ وجه هک شدن سایت ثبت سفارش را رد نکرده است.

واردات غیر قانونی خودرو

با این حال ابهامات به وجود آمده از بین نرفتند و گزارش این تخلف با همکاری کمیسیون «صنایع و معادن» و کمیسیون «ویژه حمایت از تولید ملی» تهیه و به صحن علنی مجلس ارائه شد.فولادگر، در این باره به جزئیات گزارش اعمال «ماده ۲۳۶ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس» اشاره کرد و به میزان گفت:

«در این گزارش به تخلف در زمانی که سامانه ثبت سفارش خودرو بسته بوده، ولی ۶ هزار خودرو ثبت سفارش شده است، اشاره شده که البته وزارت صنعت، معدن و تجارت معترف به این مسئله بوده است. بخشی از این تخلفات از سوی کارکنان سازمان توسعه و تجارت بوده و بخش دیگر از آن از سوی واردکنندگان رسمی و غیررسمی انجام شده است و البته وزارت «صنعت، معدن و تجارت» هم تخلفاتی را انجام داده است.در صورت موافقت نمایندگان با گزارش تخلفات انجام شده درباره ثبت سفارش خودرو، درخواست ما این است که قوه قضائیه این مسئله را رسیدگی کند که البته این قوه هم اقداماتی را در این راستا آغاز کرده است.»

واردات غیر قانونی خودرو

پس از پیگیری‌های مداوم به نظر می‌رسد متخلفان مشخص شدند و قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده وارد عمل شده است. با این حال باید دید برای متخلفانی که از فروش خودروهای گران قیمت در زمان ممنوعیت واردات سود کلان برده اند چه حکمی صادر خواهد شد.

مطالب مرتبط

نتیجه اشتباه تاریخی وزارت صنعت در بررسی آمار تولید خودرو کشور

روند تورمی هفته های اخیر در بازار خودرو نشان می دهد که اختلافی بین آمار و ارقام اعلامی وزارت صنعت و واقعیت های اقتصادی کشور وجود دارد، حالا ریشه این اختلاف مشخص شده است. فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو در خصوص گرانی‌های اخیر در بازار خودرو گفت: گرانی خودرو دو دلیل اصلی دارد که یکی... ادامه مطلب

فرار رو به جلو وزارت صنعت: اسامی واردکنندگان خودرو را دادیم، بانک مرکزی منتشر نکرد!

وزارت صنعت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که لیست واردکنندگان با ارز دولتی خودرو به بانک مرکزی اعلام شده بود و این بانک اسامی را اعلام نکرده و این رویداد ارتباطی به این وزارتخانه ندارد.پس از انتشار اطلاعیه روز گذشته بانک مرکزی مبنی بر اعلام نشدن اسامی شرکت‌های واردکننده خودرو به‌ درخواست وزارت صنعت، مرکز... ادامه مطلب

تورم دوچندان؛ عواقب برنامه افزایش تعرفه واردات برای خودروسازان چینی

اخیرا محسن صالحی ‌نیا از سیاست جدید وزارت صنعت برای خودروسازان چینی در افزایش سطح داخلی ‌سازی و فروش خودروها در سال آینده خبر داده است.تعدادی از واحدهای تولیدی در صنعت خودرو با خودروسازان چینی، در تیراژهای نسبتا پایین، همکاری می ‌کنند که البته سرمایه ‌گذاری مشترکی نیز در برخی از واحدها صورت گرفته که... ادامه مطلب

خوب، بد، زشت صنعت خودرو ایران در سال 95

پس از امضای برجام و شکل گرفتن امیدهای بسیار برای تحول در صنعت خودرو کشور، می توان سال 95 را پل اتصال بین رویاهای شکل گرفته در چند ماه آخر سال 94 و واقعیت های شرایط اقتصادی و صنعتی کشور قلمداد کرد.در این سال اتفاقات زیادی در صنعت خودرو کشور رخ داد و اخبار مثبت بسیاری... ادامه مطلب

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟