اندروید باز هم عقب ماند؛ 77 درصد از فروش Super Mario Run روی iOS بوده است

جدا از قراردادهای انحصاری خود اپل با توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها، سازندگان به دو دلیل مهم دیگر iOS را به عنوان نخستین پلتفرم بازی‌هایشان انتخاب می‌کنند؛ دردسرهای ساخت بازی موبایل برای اندروید و همچنین سود بیشتری که بازیسازان از فروشگاه اپ استور به دست می‌آورند.

پیشبینی شده بود ماریو ران در ماه نخست عرضه ۷۰ میلیون دلار می‌فروشد

۶۰ درصد از درآمد «مانیومنت ولی ۲» (Monument Valley) روی اپ استور بود، فروش بالای فورتنایت موبایل (Fortnite) نشان داد که بازی نیازی به نسخه اندروید ندارد و حالا با توجه به اطلاعات منتشر شده «سوپر ماریو ران» (Super Mario Run) هم بیشتر موفقیت‌هایش را مدیون سیستم عامل اپل است.

پایگاه تحلیلی «سنسور تاور» (Sensor Tower) در جدیدترین گزارش خود از عملکرد ماریو ران، فروش کلی این عنوان موبایل را ۶۰ میلیون دلار تخمین زده که در این بین iOS با ۷۷ درصد بیشترین سهم از فروش بازی را دارد؛ ماریو ران تاکنون بیش از ۴۶ میلیون دلار در اپ استور و حدود ۱۴ میلیون دلار روی گوگل پلی فروخته است.

Super Mario Run اواخر سال ۲۰۱۶ ابتدا برای iOS منتشر شد.

هر چند ماریو ران نزدیک به سه ماه در انحصار iOS بود اما این مسئله نیز باز نمی‌تواند سهم خیلی پایین اندروید را توجیه کند. از طرفی با وجود اینکه ۶۰ میلیون دلار رقم کمی نیست ولی وقتی عملکرد ماریو ران را با بقیه عناوین موبایل مقایسه می‌کنیم، تنها به یک نتیجه می‌رسیم: درآمد کمتر از انتظار.

دیگر ساخته نینتندو روی موبایل یعنی فایر املبم هیروز (Fire Emblem Heroes) در حالی که تعداد نسخه های دانلود شده‌اش حدود یک دهم ماریو ران است اما توانسته بیش از ۵ برابر این بازی درآمدزایی کند و در سال نخست انتشارش ۲۹۵ میلیون دلار به فروش برساند.

ماریو کارت
نینتندو برنامه دارد تا در ماه‌های آتی، بازی دیگری از ماریو را به موبایل بیاورد؛ ماریو کارت که در آن سوار با ماشین‌های مختلف مسابقه می‌دهید.

با توجه به گفته کارشناسان عدم موفقیت‌های ماریو ران به دو علت بود: انحصاری زمانی بودن برای iOS و بازخوردهای منفی به خاطر مدل پرداخت درون برنامه‌ای خود. اگر چه سیاست «انحصاری زمانی» روی بازی‌هایی همانند کلش رویال جواب داد ولی در ماریو ران دقیقا عملکردی عکس داشت.

ماریو ران زمانی به اندروید آمد که بازی به خاطر جو منفی پیرامونش دیگر هایپ اولیه را نداشت و از طرفی مدل درآمدزایی این عنوان مناسب سیستم عامل اندروید نبود. در ماریو ران تنها بخشی از بازی رایگان است و برای تجربه آن باید ۹.۹۹ دلار بپردازید.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟