دکتر ستاری در پاسخ به دیجیاتو: بازگشت بیش از 1000 نخبه ایرانی از 100 دانشگاه برتر جهان

امروز «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن دیدار از غرفه های استارتاپی به دیجیاتو اعلام کرد: «امروز استارتاپ های موفق ما عمدتا جوانان ایرانی هستند که از خارج کشور به ایران بازگشته‌اند.»

معاون رئیس جمهور در سومین روز نمایشگاه الکامپ 97 مهمان غرفه‌های استارتاپی شد و با فعالان این حوزه گفتگو کرد. غرفه داران سالن های 8 و 9 ، 10 و 11 که مقر استارتاپ‌هاست امروز توانستند از نزدیک با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور دیدار کرده و در مورد شرایط و مشکلاتی که با آن روبرو هستند، صحبت کنند.

در حاشیه این دیدار سورنا ستاری به دیجیاتو در مورد بیم استارتاپ‌ها از فیلتر شدن و اقدامات دولت در حمایت از آنها توضیح داد:

«باید به این نکته توجه کرد که چرا استارتاپ فیلتر می‌شوند؟ قطعا تداخلاتی به وجود می‌آید که موجب فیلتر شدن استارتاپ ها می‌شود. ما در دولت مصوبه‌ای داریم که این اتفاق از طرف دولت نیفتد. ولی قطعا در محیط کسب و کار جدید، این کسب و کارها تناقضاتی با شرایط قبلی دارند که باید آنها را به مرور رفع کرد. این روندی‌ست که استارتاپ‌ها در تمام دنیا طی می‌کنند. تمام این دعواها وجود دارد و ما باید آنها را حل کنیم.»

بازگشت نخبگان به کشور

به گفته ستاری در همه جای دنیا شکل گیری استارتاپ‌ها این پروسه را طی می‌کند:

«اول استارتاپ‌ها شکل می‌گیرند، خود را ثابت می‌کنند و بعد از آن قانون شکل می‌گیرد. مهم این است که ما به نقطه‌ای برسیم که هیچ کس، کسب و کاری را تعطیل نکند. ما در دولت مصوبه داریم که از سمت دولت شکایتی از استارتاپ‌ها  نشود، مگر آنکه در کمیته‌ای مطرح شود. این موضوع به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده و دستگاه‌ها نمی‌توانند مستقلا چنین کاری کنند.»

پیش ازین ستاری اعلام کرده بود که دولت رویکرد بازگرداندن نخبگان را پیش رو دارد. اما چنانکه مشخص است تهدید شدن استارتاپ ها از بخش سنتی و بدنه دولت، انگیزه بازگشت به کشور و راه اندازی استارتاپ را برای نخبگان کمرنگ‌تر کرده است. ستاری در مورد تلاش‌های دولت برای جذب و بازگردانی نخبگان به دیجیاتو توضیح داد:

«امروز استارتاپ های موفق ما عمدتا جوانان ایرانی هستند که از خارج کشور به ایران بازگشته‌اند. ما در سه سال گذشته توانستیم بیش از هزار نخبه را از 100 دانشگاه اول دنیا به کشور بازگردانیم. این عدد قابل توجهی ست با توجه به اینکه این افراد از 100 دانشگاه اول دنیا به کشور بازگردانده شده اند.»

ستاری معتقد است این موضوع که کسی از کشور خارج شود ایرادی ندارد، آمارهای مهاجرت از کشورهای ما خیلی کمتر از میانگین جهانی است:

«اتفاقا ما باید به دنبال این باشیم که جوانان ما به خارج از کشور بروند و آموزش ببینند. یعنی برعکس اینکه ما فکر کنیم این نیروها باید در داخل کشور بمانند. ما باید تشویق کنیم که این اتفاق بیفتد. از سوی دیگر ما باید بر سیاست های برگشت تمرکز کنیم به جای اینکه تنها سیاست های خود را معطوف به ارسال و بورس دانشجویان کنیم. دقیقا این کاری ست که ما در معاونت علمی انجام می‌دهیم یعنی بر سیاست های برگشت تمرکز کرده ایم.»

مطالب مرتبط

دبیر اجرایی الکامپ: امکان برگزاری رویداد آنلاین در کنار نمایشگاه فیزیکی وجود دارد

دبیر اجرایی الکامپ خبر می‌دهد که امکان برگزاری آنلاین رویداد الکامپ در کنار برگزاری آن به صورت فیزیکی وجود دارد ولی اینکه این رویداد به طور کلی آنلاین برگزار شود، مساله‌ای نیست که شرکت‌ها با آن چندان موافق باشند.«رضا حیدری» در پاسخ به این سوال دیجیاتو که آیا اساسا بهتر نبود الکامپ امسال به طور کلی به... ادامه مطلب

نمایشگاه الکامپ امسال ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در اطلاعیه‌ای تاریخ جدید نمایشگاه الکامپ امسال را ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه اعلام کرد و درباره ابعاد و نحوه برگزاری این رویداد نیز جزییاتی را منتشر ساخت.رویداد الکامپ که برگزاری آن در پی ملاحظات بهداشتی برای فاصله‌گذاری اجتماعی به تاخیر افتاده، در هماهنگی با شرکت سهامی نمایشگاه‌ها به انتهای... ادامه مطلب

کرونا پیش ثبت نام نمایشگاه الکامپ را به تعویق انداخت

اسفند ماه سال پیش بود که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) از شروع پیش ثبت نام الکامپ 99 از اردیبهشت 99 خبر داد. حالا این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرده به علت شیوع کرونا، پیش ثبت نام این نمایشگاه تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.سازمان نصر در اطلاعیه شماره 3 خود برای بیست و... ادامه مطلب

آغاز پیش ثبت نام الکامپ ۹۹ از اردیبهشت ماه سال آینده

بیست و ششمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، موسوم به الکامپ، توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) در تاریخ 24 تا 27 تیر ماه 1399 در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد. پیش ثبت نام این رویداد در اردیبهشت ماه سال آینده آغاز خواهد شد و تا آخر همان ماه... ادامه مطلب


رونمایی از برند ایرانی «یونیوو» در نمایشگاه الکامپ مشهد

شرکت «بهین تکنولوژی» در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ مشهد از برند ایرانی «یونیوو» رونمایی کرد. شرکت بهین تکنولوژی که در سال ۱۳۷۱ کار خود را آغاز کرد، توانست با استفاده از تجربه ۲۷ ساله خود برند ایرانی یونیوو را تولید و عرضه کند.بهین تکنولوژی در برند یونیوو با تمرکز بر محصولات خاصی... ادامه مطلب

حضور اپراتور اول با شعار «هوشمند در انتخاب، اول در کسب و کار» در نمایشگاه الکامپ تبریز

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، «همراه اول» با حضور در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر، الکترونیک و تجارت الکترونیکی (الکامپ) تبریز اقدام به ارائه خدمات و محصولات خود در حوزه مشتریان سازمانی و شرکتی می‌کند.براساس اعلام شرکت ارتباطات سیار ایران، این اپراتور با هدف ایجاد ارتباط تجاری با شرکت ها... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟