جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

دکتر ستاری در پاسخ به دیجیاتو: بازگشت بیش از 1000 نخبه ایرانی از 100 دانشگاه برتر جهان

امروز «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن دیدار از غرفه های استارتاپی به دیجیاتو اعلام کرد: «امروز استارتاپ های موفق ما عمدتا جوانان ایرانی هستند که از خارج کشور به ایران بازگشته‌اند.»

معاون رئیس جمهور در سومین روز نمایشگاه الکامپ 97 مهمان غرفه‌های استارتاپی شد و با فعالان این حوزه گفتگو کرد. غرفه داران سالن های 8 و 9 ، 10 و 11 که مقر استارتاپ‌هاست امروز توانستند از نزدیک با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور دیدار کرده و در مورد شرایط و مشکلاتی که با آن روبرو هستند، صحبت کنند.

در حاشیه این دیدار سورنا ستاری به دیجیاتو در مورد بیم استارتاپ‌ها از فیلتر شدن و اقدامات دولت در حمایت از آنها توضیح داد:

«باید به این نکته توجه کرد که چرا استارتاپ فیلتر می‌شوند؟ قطعا تداخلاتی به وجود می‌آید که موجب فیلتر شدن استارتاپ ها می‌شود. ما در دولت مصوبه‌ای داریم که این اتفاق از طرف دولت نیفتد. ولی قطعا در محیط کسب و کار جدید، این کسب و کارها تناقضاتی با شرایط قبلی دارند که باید آنها را به مرور رفع کرد. این روندی‌ست که استارتاپ‌ها در تمام دنیا طی می‌کنند. تمام این دعواها وجود دارد و ما باید آنها را حل کنیم.»

بازگشت نخبگان به کشور

به گفته ستاری در همه جای دنیا شکل گیری استارتاپ‌ها این پروسه را طی می‌کند:

«اول استارتاپ‌ها شکل می‌گیرند، خود را ثابت می‌کنند و بعد از آن قانون شکل می‌گیرد. مهم این است که ما به نقطه‌ای برسیم که هیچ کس، کسب و کاری را تعطیل نکند. ما در دولت مصوبه داریم که از سمت دولت شکایتی از استارتاپ‌ها  نشود، مگر آنکه در کمیته‌ای مطرح شود. این موضوع به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده و دستگاه‌ها نمی‌توانند مستقلا چنین کاری کنند.»

پیش ازین ستاری اعلام کرده بود که دولت رویکرد بازگرداندن نخبگان را پیش رو دارد. اما چنانکه مشخص است تهدید شدن استارتاپ ها از بخش سنتی و بدنه دولت، انگیزه بازگشت به کشور و راه اندازی استارتاپ را برای نخبگان کمرنگ‌تر کرده است. ستاری در مورد تلاش‌های دولت برای جذب و بازگردانی نخبگان به دیجیاتو توضیح داد:

«امروز استارتاپ های موفق ما عمدتا جوانان ایرانی هستند که از خارج کشور به ایران بازگشته‌اند. ما در سه سال گذشته توانستیم بیش از هزار نخبه را از 100 دانشگاه اول دنیا به کشور بازگردانیم. این عدد قابل توجهی ست با توجه به اینکه این افراد از 100 دانشگاه اول دنیا به کشور بازگردانده شده اند.»

ستاری معتقد است این موضوع که کسی از کشور خارج شود ایرادی ندارد، آمارهای مهاجرت از کشورهای ما خیلی کمتر از میانگین جهانی است:

«اتفاقا ما باید به دنبال این باشیم که جوانان ما به خارج از کشور بروند و آموزش ببینند. یعنی برعکس اینکه ما فکر کنیم این نیروها باید در داخل کشور بمانند. ما باید تشویق کنیم که این اتفاق بیفتد. از سوی دیگر ما باید بر سیاست های برگشت تمرکز کنیم به جای اینکه تنها سیاست های خود را معطوف به ارسال و بورس دانشجویان کنیم. دقیقا این کاری ست که ما در معاونت علمی انجام می‌دهیم یعنی بر سیاست های برگشت تمرکز کرده ایم.»

مطالب مرتبط

تاریخ ثبت نام برای حضور در الکامپ مشخص شد

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ امسال در تاریخ ۶ الی ۹ مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد و اکنون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور خبر می‌دهد که شرکت‌ها و استارتاپ‌ها می‌توانند از تاریخ ۲۳ اردیبهشت الی ۳ خرداد ماه برای حضور در این رویداد ثبت نام کنند. کمیته اجرایی الکامپ،... ادامه مطلب

باهمتا با محصولات مالی جدید به نمایشگاه الکامپ می‌آید

مدیرعامل استارتاپ فین‌تک باهمتا در گفتگو با دیجیاتو هدف از شرکت در نمایشگاه الکامپ را برخورد نزدیک‌تر و متفاوت‌تر با کاربران نهایی عنوان کرد. «میلاد جهاندار» همچنین خبر داد که باهمتا تصمیم دارد در نمایشگاه الکامپ، از دو محصول جدید در حوزه پرداخت رونمایی کند: «یکی از محصولات تخصصی در حوزه پرداخت برای کسانی‌ست که قصد دارند... ادامه مطلب

آشنایی با استارتاپ سبکتو در الکامپ ۹۷

سرانه پایین مطالعه در کشور ما معضل جدیدی نیست؛ بارها در موردش گفته‌اند و بارها شنیده‌ایم. اما در نمایشگاه الکامپ امسال بالاخره یک استارتاپ پیدا شده که با راهکاری تازه در مسیر حل این مشکل قدم بگذارد. «سبکتو» مجموعه‌ای است که «میکروکتاب» می‌سازد؛ کتاب‌های کوچکی که از فشردگی کتاب‌های بزرگ تولید شده‌اند تا هم مطالعه‌شان راحت‌تر... ادامه مطلب

گفتگو با مدیرعامل کافه‌بازار: برای حمایت از صنعت بازی ایرانی به الکامپ می‌آییم

چندین سال است که هیچ نمایشگاهی مخصوص بازی‌های ویدیویی در ایران برگزار نمی‌شود و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به سبب تغییر سیاست سال‌های اخیرش به دنبال برگزاری نمایشگاهی بود که جلوه‌های بیرونی بیشتری داشته باشد و حامیان بین‌المللی بیشتری برای محصولات ایرانی پیدا کند. امسال اما پس از مدتی طولانی الکام گیمز با رویکردی نمایشگاهی برگزار... ادامه مطلب

رایکا اد در الکامپ؛ از درآمد دلاری برای ناشران تا جذب میلیونی کاربر با تبلیغات عملکرد محور

رایکا اد روی تبلیغات مبتنی بر عملکرد (Performance Marketing) که به نام‌های تبلیغات عملکرد محور و نتیجه‌گرا نیز شناخته می‌شود، تمرکز دارد. رایکا که به مجموعه‌های بزرگی همچون اسنپ، دیجی‌کالا و … خدمات ارائه می‌دهد، امسال حضور گسترده‌ای در نمایشگاه الکامپ داشته است. همین موضوع بهانه‌ای شد تا به سراغ غرفه رایکا اد در سالن ۸-۹ نمایشگاه بین‌المللی برویم تا بیشتر... ادامه مطلب

ماهوت در الکامپ؛ طراح برپوش‌های اختصاصی برای دیوایس‌های هوشمند

خاص و متفاوت بودن، می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی افراد تجلی پیدا کند. یکی لباس‌های متفاوت می‌پوشد، دیگری به تغییرات ظاهری روی می‌آورد و بعضی‌ها هم دوست دارند دیوایس‌های شیک و منحصر به فرد در دست بگیرند؛ خواسته‌‌هایی که همگی طی سال‌های اخیر زمینه‌ساز ظهور ده‌ها کسب و کار جدید بوده‌اند. نمایشگاه الکامپ امسال، صحنه حضور... ادامه مطلب

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x