بازگشت مرگ به پیام رسان ها؛ نسخه جدید نهنگ آبی از راه رسید

بازگشت مرگ به پیام رسان ها؛ نسخه جدید نهنگ آبی از راه رسید

چالش مرگبار جدیدی که در واتس اپ، یوتیوب و فیسبوک راه افتاده، نگرانی مقامات امنیتی در کشورهای مختلف را به همراه داشته است.

چالش مومو بازی خودکشی جدیدی است که طی آن از کاربران خواسته می شود با شماره ای ناشناس از طریق فیسبوک یا واتس اپ ارتباط برقرار کنند. فرد ناشناس که «کنترل کننده» نام دارد در مرحله بعد به منظور تشویق کاربر به خودزنی و حتی خودکشی تصاویر و پیام های خشونت بار را به وی ارسال کرده و از او می خواهد که از آسیب هایی که به خود وارد کرده تصویر و فیلم تهیه کند.

کنترل کننده اغلب مدعی دسترسی به اطلاعات شخصی کاربر شده و از این روش برای پیشبرد اهداف شوم خود استفاده می کند. روش کار این چالش و خشونت آشکار آن باعث مقایسه مومو با «نهنگ آبی» شده که در سال گذشته منجر به خودکشی نوجوانان بسیاری شد.چالش موموبر اساس گزارش نشریه «سان» انگلیس مقامات پلیس در برخی کشورها نگرانی خود را از شیوع چالش مومو ابراز کرده اند.

در این بازی از تصویر برش داده شده مجسمه ای استفاده می شود که نشانگر تصویر هولناک زنی با چشمان از حدقه درآمده است. به گفته مقامات پلیس مکزیک این بازی ابتدا از فیسبوک شروع شده و طی آن از کاربران خواسته می شد با شماره ای ناشناس تماس بگیرند.

کارشناسان هشدار داده اند که هدف این چالش قربانی کردن کودکان و نوجوانان است. بر این اساس مومو کودکان را تهدید می کند در صورتی که از دستورات او پیروی نکنند، در شب ظاهر شده و آنها را نفرین خواهد کرد. واتس اپ در واکنش به این چالش گفته است:

ما عمیقا به امنیت افراد اهمیت می دهیم. کاربران به آسانی می توانند هر شماره ای را بلاک کنند و علاوه بر این از آنها می خواهیم پیام های مشکوک را به ما گزارش دهند.

اخیرا دختری ۱۲ ساله در «بوینس آیرس» آرژانتین خود را از درختی در حیاط پشتی خانه حلق آویز کرده که گمان می رود با این چالش شیطانی بی ارتباط نباشد. این نوجوان آرژانتینی از اقدامات پیش از خودکشی خود فیلمبرداری کرده و این امر مقامات آرژانتینی را به وجود افرادی در پشت پرده این اقدام هولناک مشکوک کرده است.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.