موشک RS-28 سارمات؛ سلاح هسته ای جدید روسیه با قابلیت حمله به هر نقطه از کره زمین

موشک RS-28 سارمات؛ سلاح هسته ای جدید روسیه با قابلیت حمله به هر نقطه از کره زمین

به تازگی تصاویری از موشک RS-28 سارمات روسیه منتشر شده که بر اساس ادعای ولادیمیر پوتین می تواند به هر نقطه ای از جهان حمله کند.

بنا بر ادعای مقامات نظامی این موشک می تواند منطقه ای به اندازه فرانسه یا ایالت تگزاس آمریکا را با خاک یکسان کند. گفته شده RS-28 سارمات می تواند از قطب شمال یا جنوب به سوی اهداف خود حمله کند و در عین حال بیش از هر موشک دیگری روی کره خاکی کلاهک هسته ای حمل کند.

RS-28 سارمات قابلیت حمل تا ۲۴ موشک کروز آوانگارد را دارد که با سرعت مافوق صوت پرواز می کنند. هر یک آنها می تواند کلاهک ویژه خود را حمل کنند. در حال حاضر روشی برای دفاع در برابر موشک های کروز آوانگارد وجود ندارد؛ موشک هایی که ادعا شده با سرعتی ۲۰ برابر سرعت صوت و به ادعای پوتین مشابه با یک شهاب سنگ حرکت می کنند.

 RS-28 سارمات
موشک کروز آوانگارد می تواند مسیر خود در حین پرواز را بارها تغییر دهد

RS-28 سارمات، این موشک بالستیک بین قاره ای که فوق سنگین محسوب می شود از سوخت مایع بهره می برد و قرار است جایگزین مدل قدیمی تر SS-18 ساتان (یا شیطان) شود. RS-28 سارمات می تواند به ۱۰ کلاهک هسته ای حرارتی یا ۱۶ مدل کوچکتر یا حتی ترکیبی از این دو تجهیز شود و این در حالی است که هر کدام از این کلاهک ها می توانند هدف جداگانه ای را نشانه روند.

در فرایند پرتاب، RS-28 سارمات از جو خارج می شود. این موشک به گونه ای طراحی شده که حتی می تواند با پیچش های تند مسیر خود به سوی هدف را تغییر دهد. همین موضوع آن را در مقابل سیستم های دفاع موشکی شکست ناپذیر می کند. البته برخی کارشناسان اعتقاد دارند در مورد این مسئله بیش از حد اغراق شده است.

بر اساس گزارش ها روسیه در سال ۲۰۱۶ دو بار آوانگارد را با موفقیت آزمایش کرده. البته آزمایش سوم در سال ۲۰۱۷ با شکست مواجه شد و تنها یک ثانیه پیش از برخورد به هدف، موشک منفجر شد.

به گفته ولادیمیر پوتین سارمات و آوانگارد در سال ۲۰۲۰ آماده استفاده در نبردها خواهند بود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato