هوش مصنوعی می‌تواند پیشرفت تومور‌ سرطانی را پیش بینی کند

اخیراً محققان موفق شدند به کمک هوش مصنوعی، نحوه‌ی پیشرفت و تکامل تومور‌ سرطانی را پیدا کنند. این مسئله می‌تواند به پزشکان کمک کند که در هر مقطع بهترین و موثرترین درمان را برای هر بیمار پیدا کنند.

چندی پیش موسسه تحقیقات سرطانی لندن با همکاری دانشگاه ادینبرو انگلستان، رهبری یک تیم تحقیقاتی را بر عهده گرفت تا ابزاری بر اساس هوش مصنوعی برای درمان و پیشگیری سرطان توسعه دهد.

حال این تیم تحقیقاتی موفق شده که تکنیک جدیدی به نام Revolver (یا هفت تیر) را طراحی کند. تکنیک یاد شده می‌تواند با مشاهده‌ی و بررسی الگو‌های دگرگونی دی ان ای تومور سرطانی، تغییرات ژنتیکی بعدی آن را تخمین بزند.

ابزار جدید به علت اینکه بارها می‌تواند زنجیره‌ی تکامل سرطان را حدس بزند، به هفت تیری با سرعت شلیک بالا و چندین گلوله تشبیه شده است.

کارشناسان باور دارند تغییرپذیری همیشگی تومور‌ سرطانی یکی از بزرگترین چالش‌های درمان این بیماری به حساب می آید. در پاره‌ای از مواقع تورمور‌ها به قدری تکامل می‌یابند که دیگر به فرمی تغییر ناپذیر می‌رسند و هیچ دارویی روی آنها اثر ندارد.

حال با تکنیک جدید، پیش از آنکه تکامل تومور‌ سرطانی رخ دهد، پزشکان می‌توانند در روند تغییر آن دخالت کرده و با بکار بردن دارویی مناسب، جلوی پیشرفت سرطان را بگیرند. جلوگیری از تکامل سلول‌ های سرطانی موجب می‌شود شانس زنده ماندن بیماران بیشتر شود.

بر اساس این تکنیک جدید، هوش مصنوعی دانش و اطلاعات تومور‌های شبیه به هم را کنار یکدیگر جمع می‌کند و پس از  آن یادگیری ماشینی با بررسی الگو‌های تومور سرطانی یک بیمار سراغ دیتای خود رفته و با بررسی نمونه‌های مشابه، قدمی بعدی این سلول را حدس می زند.

محققان برای آنکه بتوانند دیتای کاملی برای این سیستم بیافرینند، نمونه الگوی دگرگونی ۷۶۸ تومور مختلف متعلق به ۱۷۸ بیمار را جمع آوری کردند تا هوش مصنوعی با دقت بیشتری بتواند میان آنها گزینه‌ی مشابه را پیدا کند.

سرپرست این تحقیقات دکتر آندریا سوتوریوا، باور دارد که با استفاده از این تکنیک جدید، سرطان برگ‌ برنده‌‌اش را از دست می‌دهد و شانس زنده ماندن بیماران بیشتر خواهد شد.

 

تماشا کنید: کشف شیوه غیرعادی پخش شدن سلول های سرطانی در بدن

مطالب مرتبط

پنج شهر هوشمند که در دهه ۲۰۲۰ نباید از آنها چشم برداشت

هنر معماری تا حدود نیم قرن قبل برای صدها سال در رخوت و کرختی فرو رفته بود اما در دهه 1960 گروهی از معماران بریتانیایی با راه اندازی جنبش Archigeram علیه فضای خشک و بی روح حاکم بر معماری رسمی آن روزها قد علم کرده و طرح هایی انقلابی و آینده‌نگرانه را برای عناصر مختلف از... ادامه مطلب

آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیل کاسته است؟

پاسخ پیچیده ترین سؤالات خود را با جستجوی ساده در گوگل می یابیم و انواع ویدیوهای آموزشی با تنها چند کلیک قابل دسترسی هستند. حال این پرسش مطرح می شود که آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیلات دانشگاهی کاسته است؟ این سؤال را Bart Epstein استاد دانشگاه ویرجینیا پاسخ می دهد.تعداد افراد تحصیلکرده دنیا در... ادامه مطلب

کشف سلول ایمنی جدید برای درمان انواع سرطان

سرطان با تمامی مشکلاتی که دارد، در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. با این حال مشکلات زیادی در حین درمان ممکن است برای بیماران پیش بیاید. همین مشکلات کافیست تا دانشمندان همواره به فکر راه‌های درمان کم‌هزینه‌تر و از آن مهمتر کم‌درد‌تر بیفتند. جدیدترین دستاورد دانشمندان، کشف سلول ایمنی است که می‌تواند سلول‌های سرطانی... ادامه مطلب

پایان حریم خصوصی؛ دسترسی اپ Clearview AI به سه میلیارد تصویر کاربران

چیزی به پایان دورانی که به صورت ناشناس در کوچه و خیابان پیاده روی می کردیم، باقی نمانده است.استارتاپ Clearview AI اپلیکیشنی را توسعه داده که قادر به شناسایی افراد و ارائه اطلاعات در مورد آنها بر اساس یک تصویر خاص است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز بیش از ۶۰۰ نهاد مجری قانون در آمریکا... ادامه مطلب

هوش مصنوعی جدید ادوبی ویدیوی افقی را به عمودی تبدیل می کند

ادوبی در نمایشگاه CES 2020 فناوری تبدیل ویدیوی افقی به عمودی را نمایش داد. به کمک این قابلیت می توان بدون ویرایش دستی ویدیو، آن را برای نمایش صحیح در شبکه های اجتماعی آماده کرد.«جیسون لوین» (Jason Levine) سفیر بین المللی Adobe Creative Cloud، در نمایشی سرگرم کننده که در ادامه ملاحظه می کنید، نشان... ادامه مطلب

آمریکا صادرات نرم‌افزارهای هوش مصنوعی را به خاطر ترس از چین محدود کرد

دولت ایالات متحده نگران دستیابی چین به فناوری های هوش مصنوعی پیشرفته است و در این راستا به دنبال محدود کردن صادرات نرم افزارهای هوش مصنوعی به خارج از کشور است.بر اساس قانون جدیدی که از دوشنبه همین هفته اجرایی می شود شرکت هایی که نوع خاصی از نرم افزارهای تصویر برداری جغرافیایی را از... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟