محققان از جزئیات طرح ایجاد پایگاه در مریخ می گویند

محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان طرح گام به گام برای سفر به مریخ و سکونت طولانی مدت انسان ها را ارائه کرده اند.

بر اساس این طرح پیشنهادهایی برای استقرار تجهیزاتی در قطب مریخ تشریح شده که پس از مدتی می تواند سیاره سرخ را به محل سکونت طولانی مدت انسان ها بدل کند. بسیاری از طرح هایی که پیش از این مطرح شده بود تنها راهکارهایی برای اقامت کوتاه مدت در سیاره سرخ را ارائه می کرد.

سفر به مریخ

از آنجایی که وجود آب یکی از موارد حیاتی برای حضور انسان ها است محققان قطب های مریخ را به عنوان بهترین مکان ها برای استقرار پایگاه در نظر گرفته اند. این پایگاه ها می توانند برای چندین نسل انسانی قابل استفاده باشند.

پیشنهاد سفر 6 انسان به قطب شمال مریخ مطرح شده

برنامه ای که برای این منظور تهیه شده اشاره به 20 سال آتی برای سفر فضانوردان به سیاره دارد. بر این اساس سناریوی محققان طرح سفر 6 فضانورد به قطب شمال مریخ را پیشنهاد می کند که می تواند در فصل تابستان در این نیم کره اجرا شود. در این صورت فضانوردان می توانند از 288 روز با روشنایی مداوم بهره ببرند تا پیش از بازگشت به زمین مراحل مقدماتی پروژه را به اتمام برسانند.

البته شاید بتوان مراحل اولیه پروژه را با استفاده از ربات ها به جای انسان ها انجام داد تا این ماشین ها اولین تأسیسات برای اقامت انسان ها را بنا کنند و در عین حال به دنبال منابع طبیعی بگردند. در این صورت اندازه محموله ارسالی به مریخ کاهش خواهد یافت. پیش بینی شده که هر محموله ای که روی مریخ فرود می آید جرمی 110 تنی داشته باشد.

انتفال تجهیزات از مدار مریخ به سطح و ترک سیاره برای مأموریت انتقال بعدی

بر اساس طرح محققان هر پایگاه از 3 ماژول تشکیل خواهد شد که شامل یک هسته مرکزی، کپسول ها و سازه های گنبدی شکل هستند. ابعاد 12 در 5 متری هسته مرکزی حداقل فضای مورد نیاز برای زندگی را فراهم می کند و کپسول ها به عنوان محفظه های محبوس کننده هوا به کار می روند.

مهمترین قسمت، سازه گنبدی است که می تواند از پارچه های پلی اتیلنی ساخته و با 3 متر یخ پوشیده شود. این سازه می تواند به از فضانوردان در برابر تشعشعات و شهاب سنگ های ریز به خوبی محافظت کند.

انتقال دهنده ویژه می تواند چندین بار تجهیزات را از مدار به سطح انتقال داده و بازگردد

اما یکی از پیشنهادهای جالب در این طرح به راکت انتقال دهنده به سطح سیاره باز می گردد. این دستگاه مشابه با همان نمونه ای است که در مارس 2012 برای قرار دادن کاوشگر کنجکاوی روی سطح مریخ به کار رفته بود. این بخش می تواند در مأموریت ارسال دوم از زمین به سمت مریخ در مدار سیاره قرار گیرد و برای رساندن تجهیزات از فضاپیمای بین سیاره ای به سطح مریخ به کار برود. انتقال دهنده مورد بحث می تواند تا 6 مأموریت را انجام دهد.

سفر به مریخ

انتقال دهنده تجهیزات از مدار مریخ به سطح سیاره در حال حمل محموله

در نهایت پس از راه اندازی امکان اجرای اولین مأموریت پس از 9 ماه فراهم می شود. با این حال اشاره شده که تمام این برنامه ریزی ها در صورتی است که منابع آب، دی اکسید کربن، سیلیکون، آهن، آلومینیوم و گوگرد امکان استخراج از سطح یخ زده، هوا و خاک این سیاره را داشته باشند. در این صورت پایگاه می تواند به صورت خودمختار برای مدتی طولانی قابل استفاده باشد. البته تمامی فناوری های مورد نیاز پیش از استفاده نهایی باید آزمایش شوند. محققان افزوده اند:

«ما نیاز داریم مأموریت های اولیه ای را اجرا کنیم تا همه چیز را برای اولین بار امتحان کنیم. هر چه مأموریت اولیه سنجیده تر انجام شود سریعتر می توانیم کارها را پیش ببریم و مهاجرت را عملی کنیم».

منبع:
NEW ATLAS
برچسب ها

مطالب مرتبط

آوای مریخ برای نخستین بار به گوش ساکنین زمین رسید

دو هفته پیش کاوشگر «اینسایت» ناسا پس از ۶ ماه سفر و پیمودن مسیری طولانی در نهایت با موفقیت روی سطح سیاره مریخ فرود آمد. از آن زمان به بعد این کاوشگر همانند توریستی که تازه به شهر مورد علاقه‌اش سفر کرده باشد، تصاویر زیادی از سیاره سرخ گرفته و آن را برای زمین مخابره کرده است. حال این... ادامه مطلب

2020 مهم ترین سال برای اکتشاف در مریخ؛ مروری بر برنامه های فضایی این سال

2020 قرار است که سال خوبی برای اکتشاف مریخ باشد؛ ایالات متحده آمریکا، چین، امارات متحده عربی، اروپا و روسیه همگی ماموریت هایی را برای سفر به مریخ دارند که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته یا به احتمال زیاد در این سال صورت می گیرند. در طول تاریخ، 40 ماموریت مختلف به سیاره سرخ صورت... ادامه مطلب

آیا ارزان ترین مسیر سفر به مریخ از هند می گذرد؟

شواهد موجود نشان می دهد که احتمالا ارزان ترین مسیر سفر به مریخ از طریق جزیره کوچک «سریهاریکوتا» (Sriharikota) در جنوب هند محقق شود. این جزیره به دلیل انجام فعالیت های گسترده فضایی، برای هند در واقع حکم «دماغه کاناورال» (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدای آمریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی و ماهواره... ادامه مطلب

ناسا امیدوار است تا سال ۲۰۳۸ در مریخ سوخت موشک تولید کند

ناسا برنامه‌ی عجیبی در پیش گرفته که بیشتر به طرح های مفهومی فیلم‌های علمی تخیلی شباهت دارد. بر اساس این برنامه، آژانس فضایی یاد شده امیدوار است که ربات‌هایی برای استخراج خاک کره‌ی مریخ طراحی کند و این خاک را به آب، اکسیژن و سوخت موشک تبدیل کند. به همین دلیل ناسا هم اکنون نمونه‌ی... ادامه مطلب

پانورامای دیدنی کاوشگر کنجکاوی از مناظر سیاره‌ی سرخ [تماشا کنید]

کاوشگر کنجکاوی اخیراً موقعیتی بدست آورده تا بتواند نگاهی به پشت سر خود بیاندازد و از مسیر طی شده خود پانورامای دیدنی ثبت کند. ناسا نیز همگان را دعوت کرده که به تماشای این منظره‌ی دیدنی ثبت شده توسط کاوشگرش بنشینند. کاوشگر کنجکاوی موفق شده یک پانورامای دیدنی از منظره‌ی کوهستانی ۱۸ کیلومتری دهانه‌ی آتشفشانی گیل ثبت کند. کاوشگر کنجکاوی... ادامه مطلب

ناسا برندگان طراحی زیستگاه‌های مریخ را انتخاب کرد [تماشا کنید]

ناسا در سال ۲۰۱۵ با برگزاری مسابقه‌ی به خصوصی سعی داشت بهترین طرح خانه‌های مصنوعی برای اولین ساکنین سیاره مریخ را پیدا کند. حال به نظر می‌رسد این آژانس فضایی پس از ۳ سال و مشاهده مدل‌های مجازی مختلف موفق شده پنج طرح نهایی برای این مسابقه را انتخاب کند. این آژانس با همکاری دانشگاه بردلی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x