موسس واتساپ نگران است که حریم خصوصی مردم را به فیسبوک فروخته باشد

موسس واتساپ نگران است که حریم خصوصی مردم را به فیسبوک فروخته باشد

طی مصاحبه ای که اخیرا با هم موسس واتس اپ، برایان اکتون برگزار شد وی گفت که احساس می کند با فروش این پیام رسان به فیسبوک، در واقع حریم خصوصی کاربران را فروخته است. در سال ۲۰۱۴ بود که فیسبوک واتس اپ را به مبلغ حیرت انگیز ۲۲ میلیارد دلار خرید. بعد از نهایی شدن قرارداد، اکتون بارها از تاثیری که فیسبوک بر واتس اپ گذاشته ابراز ناخشنودی کرده است.

اکتون به نشریه فوربز می گوید که با مدیران فیسبوک اختلاف نظرهای فراوان در زمینه راه های کسب درآمد از واتس اپ دارد. البته برایان اکتون تنها کسی نیست که چنین نظری دارد و یان کوم، موسس دیگر واتس اپ هم با مدل تجاری تبلیغات هدف گذاری شده فیسبوک مخالف بوده است. مدل تبلیغاتی فیسبوک به تبلیغ دهندگان اجازه می دهد از اطلاعات شخصی در راستی هدف گذاری مخاطبانی خاص استفاده کنند. گفتنی است که این اختلافات در نهایت بالا گرفت و به جدایی اکتون از واتس اپ در سال ۲۰۱۷ و سپس جدایی یان کوم منجر شد.

فیسبوک هنوز پاسخی رسمی به صحبت های اکتون نشان نداده اما دیوید مارکوس، یکی از مدیران ارشد فیسبوک اخیراً نوشت:

ساختار سازمانی متفاوت و فضای شخصی بیشتری نسبت به هرکس دیگر در اختیار موسسان واتس اپ قرار داده شده بود. به نظرم حمله به شرکتی که تو را میلیاردر کرد و بالهایش را گشود و برای سال ها از تو محافظت کرد کاری بی کلاس است.

پس از این اکتون مجدداً نوشت: «من حریم شخصی کاربرانم را به سودی عظیم تر فروختم. من تصمیمی گرفتم و سازش کردم. و حالا هر روز با آن تصمیم زندگی می کنم».ناگفته نماند که رسوایی کمبریج آنالیتیکا بهایی سنگین برای فیسبوک به همراه داشت و احتمالاً این کمپانی تصمیم می گیرد که به صورت رسمی وارد چنین مجادله ای که بازهم بر سر حریم شخصی کاربران است نشود.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato