اینتل مدیرعامل دائمی ندارد و عرضه چیپ های ۱۰ نانومتری آن به بازار نیز مرتبا با تاخیر روبرو می شود اما هیچیک از این اتفاقات باعث نشده که افتی در درآمدهای این شرکت به وجود بیاید. این کمپانی چندی پیش اعلام کرد که در سه ماهه سوم ۲۰۱۸ توانسته ۱۹.۲ میلیارد دلار درآمد داشته باشد و سود عملیاتی اش هم در این بازه برابر با ۷.۳ میلیارد دلار بوده. و اما نکته مهم تر آنکه بخش اعظمی از درآمد اینتل (یعنی رقم ۱۰.۲ میلیارد دلار) از محل پی سی های قدیمی و نه دیتا سنتر ها یا دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء تامین شده است. این درآمد در حالی حاصل شده که هنوز یکسال دیگر تا تولید انبوه چیپست های ۱۰ نانومتری Cannon Lake آن که مدتهاست بسیاری انتظارش را می کشند زمان باقیست.

درآمد خوب اینتل در واقع نتیجه تقاضای بیش از انتظار در بازار است. باب سوان مدیرعامل موقت شرکت مورد بحث در این باره گفت:

ما در این سال به خاطر رشد انفجاری فروشمان در مقایسه با آنچه ابتدای سال انتظار داشتیم تا حدودی شگفت زده شدیم.

او همچنین اضافه کرد که اینتل به سختی تواسته خود را با انتظارات وفق دهد و در همین رابطه گفت:

همین مساله باعث شد که ما بخشی از سیگنال های مربوط به افزایش تقاضا را که از ناحیه بازار و مشتریانمان می دیدم محدود نماییم.

اما در مورد نسل بعدی چیپ های اینتل باید بگوییم که اوضاع چندان هم مساعد نیست. در همین رابطه شاید بد نباشد اشاره ای داشته باشیم به برخی شایعات اخیر مبنی بر متوقف شدن تولید چیپ های ۱۰ نانومتری اینتل. در سه ماهه قبلی نیز این شرکت اعلام کرد که چیپ های مورد اشاره را در سال ۲۰۱۹ وارد بازار می کند (نه انتهای سال ۲۰۱۸) و حالا این سومین باری است که اینتل عرضه چیپ های جدید خود را به تاخیر می اندازد.

البته حالا این شرکت تاریخ دقیق تری را برای عرضه این چیپ ها اعلام کرده.Venkata Renduchintala یکی دیگر از مدیران ارشد این شرکت در همین رابطه گفت:

ما باور داریم که تا تعطیلات سال ۲۰۱۹ عرضه چیپ های ۱۰ نانومتری آغاز می شود و تحت هر شرایطی من احساس بهتری نسبت به این فصل در مقایسه با فصل پیش دارم.

در عین حال اینتل خط تولید چیپ های ۱۴ نانومتری خود را راه اندازی کرده. این شرکت به تازگی نسل هشتم از چیپ های کافی لیک خود را رونمایی کرد و اعلام نمود که ظرفیت تولید چیپ های ۱۴ نانومتری خود را ۷۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ بالا می برد. با این حال اما خطوط تولید چیپ های ۱۰ نانومتری راه اندازی شده اند و پیش بینی می شود که ظرف یک یا دو فصل آینده به سوددهی برسد و نقش قابل توجهی در درآمد اینتل داشته باشند.