فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد

فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد

ناسا مجبور است فضاپیمای دان که طی مدت ماموریت ۱۱ ساله‌اش مشغول مکاشفه دو مورد از بزرگترین  اجسام کمربند سیارک‌ها بود را کنار بگذارد.

این فضاپیما در ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۰۷ به فضا پرتاب شد و سال ۲۰۱۱ به مدار وستا رسید. دان در سال ۲۰۱۲ از مدار وستا هم خارج شد و فوریه ۲۰۱۵ سرانجام در مدار سرس قرار گرفت. سرانجام ناسا روز گذشته اعلام کرد که با اتمام سوخت دان، این فضاپیما نیز به پایان ماموریت طولانی خود رسیده است.

البته چند ماهی می‌شود که ناسا انتظار پایان سوخت دان را داشت و سرانجام این موضوع را روز گذشته به صورت رسمی اعلام کرد که ارتباط خود را با این فضاپیما از دست داده و دان دیگر قادر به شارژ پنل‌های خورشیدی و ارتباط با زمین نیست.

مارک رایان، مدیر پروژه دان در رابطه با پایان ماموریت این فضاپیما می‌گوید: «خواسته‌های ما از دان بسیار زیاد بود اما هر هر بار از پس آن‌ها برآمد. خداحافظی با این سفینه فضایی شگفت انگیز بسیار سخت است اما زمانش فرا رسیده.»

فضاپیمای دان

پیش از این  قرار بود فضاپیمای دان در سال ۲۰۱۶ بازنشته شود اما محققان قصد داشتند با ارسالش به سوی شی دیگری به نام Adeona در کمربند سیارک‌ها ماموریت آن را تمدید کنند، با این حال ناسا تصمیم خود منصرف شد و مطالعه دقیق تر Ceres را به دان واگذار کرد.

در ضمن روز گذشته هم مشخص شد که تلسکوپ فضایی کپلر هم بعد از شناسایی بیش از ۲۶۰۰ سیاره خارج از منظومه شمسی که حتی در بعضی از آن‌ها نشانه‌های حیات هم یافت می‌شد، سرانجام به پایان ماموریت خود رسیده و با اتمام سوختش، وارد دوره بازنشستگی خواهد شد.

از سمتی دیگر، دیگر کاوشگر ناسا یعنی پارکر رکورد نزدیک‌ترین فاصله یک شی بشری با خورشید را شکست. رکورد پیشین در سال ۱۹۷۶ به ثبت رسیده بود و به فضاپیمای آلمانی-آمریکایی Helios 2 تعلق داشت.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato