توسعه رم DDR5 با فناوری 10 نانومتری توسط SK Hynix

توسعه رم DDR5 با فناوری 10 نانومتری توسط SK Hynix

توسعه رم DDR5 با فناوری 10 نانومتری توسط SK Hynix

کمپانی SK Hynix امروز طی یک رویداد مطبوعاتی از پایان توسعه ماژول رم DDR5 خود با حافظه ۱۶ گیگابایتی خبر داد که این محصول با استانداردهای بین المللی JEDEC سازگار بوده و برای تولید آن از فناوری ۱۰ نانومتری استفاده شده است.

رم DDR5 قرار است ابتدا در سرورها مورد استفاده قرار بگیرد

محصول جدید شرکت کره ای که از نوع DRAM یا رم داینامیک است، با بهره مندی از فناوری ۱۰ نانومتری از سرعت و راندمان بهتری برخوردار شده و قرار است در نسل بعدی رایانه ها (ابتدا در سرورها) مورد استفاده قرار گیرد. در واقع SK Hynix با پلتفرم حافظه جدید خود قصد دارد سرعت بالاتر را در کنار پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتر در اختیار مشتریان قرار دهد. بر اساس اظهارات کره ای ها، هدف اصلی رم DDR5 کاربردهای داده محور مانند یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی و کلان‌داده خواهد بود.

رم DDR5

SK Hynix برای تولید محصول مورد بحث از همان فرآیندهای مورد استفاده در رم های DDR4 استفاده کرده اما DRAM جدید از معماری تازه ای برخوردار بوده و به عنوان مثال با ولتاژ ۱.۱V، تا ۳۰ درصد نسبت به نسل قبل کم مصرف تر است.

علاوه بر بهبود مصرف انرژی، رم DDR5 کره ای ها از فرکانس انتقال داده ۵۲۰۰ مگاهرتز بهره می برد که در مقایسه با بسامد ۳۲۰۰ مگاهرتزی نسخه های DDR4، افزایش ۶۰ درصدی را نشان می دهد.

البته در حال حاضر امکان دستیابی به سرعت های بالای ۵۰۰۰ با استفاده از اورکلاکینگ وجود دارد، اما با رم DDR5 کاربر از همان ابتدا فرکانس ۵۲۰۰ مگاهرتز را در اختیار داشته و در صورت اورکلاک کردن، می تواند به اعداد بالای ۶۴۰۰ مگاهرتز نیز دست پیدا کند.

گفتنی است کمپانی SK Hynix عرضه چیپ های DDR5 مورد نیاز برای سخت افزارهای سرور و کامپیوترهای خانگی را به یکی از تولیدکنندگان اصلی بازار آغاز کرده و پیش بینی می کند تا سال ۲۰۲۰، این نوع حافظه در سطح دنیا فراگیر شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل