عضو شورای رقابت: در حوزه فناوری تصمیم غلط نمی‌گیریم

شکایت تپسی از اسنپ در سال گذشته به نتیجه نرسید. تپسی، اسنپ را به انحصارطلبی و اخلال در رقابت متهم کرده بود اما شورای رقابت پس از کارشناسی این شکایت را وارد ندانست. حتی در اسفند ۹۶، درخواست تجدید نظر تپسی نیز رد شد.

با این‌حال در روزهای اخیر تپسی به همراه الوپیک و ماکسیم نامه‌ای به دو وزیر و دو معاون رییس جمهوری ارسال کرده و این‌بار از دولت خواسته‌اند تا به روندی که آن را اقدام ضدرقابتی می‌خوانند، پایان دهد. «میلاد منشی پور»، مدیرعامل تپسی در همین رابطه به دیجیاتو گفت که موضوع به زودی در شکل دیگری در شورای رقابت مطرح و پیگیری خواهد شد.

شورای رقابت بیش از یک بار به این مسئله ورود کرده و نتیجه، دلخواه شاکی نبوده است. اما وقتی به ترکیب اعضای ۱۵ نفره این شورا دقت کنید متوجه می‌شوید که این ترکیب، شامل نمایندگان مجلس، حقوق‌دانان، صاحب‌نظران در اقتصاد، تجارت، صنعت، خدمات زیربنایی و متخصصان امور مالی است.

سوال اینجاست که آیا شورای رقابت توانایی تشخیص صحیح در رابطه با حوزه‌های تکنولوژی و آنچه به شکل مستقیم مرتبط با اپلیکیشن‌های موبایل است را دارد؟ دکتر «ابراهیم بهادرانی»، عضو شورای رقابت و صاحب نظر در تجارت در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به همین پرسش می‌گوید برای اتخاذ چنین تصمیماتی منعی برای استفاده از کارشناسان خارج از شورای رقابت و مرکز ملی رقابت وجود ندارد:

«هر کدام از افرادی که در این شورا عضو هستند کارشناس همه موارد نیستند و هر کس تخصصی خاصی دارد. در نتیجه در حد تخصصی که داریم، اظهار نظر می‌کنیم. با این حال اینطور نیست که اعضای شورای رقابت با فضای مجازی بیگانه باشند اما اگر آشنایی کافی نداشته باشند باید از کارشناس‌های این حوزه استفاده کنند. منعی برای استفاده از کارشناسان بیرون مرکز وجود ندارد.»

بهادرانی در مورد استفاده از کارشناسان بیرونی جهت اتخاذ تصمیمات در حوزه فناوری گفت:

«دبیرخانه شورای رقابت مسائل مختلف را بررسی می‌کند و از کارشناسان وزارت‌خانه‌ها و کارشناسان بیرون از شورای رقابت نیز دعوت می‌کند. نتیجه این پیشنهادات به اعضا ارائه می‌شود و بر همین اساس رای‌گیری انجام می‌شود. بنابراین اینطور نیست که اگر ما در زمینه‌ای کارشناس نداریم، تصمیم غلط بگیریم.»

او درباره تصمیم سال گذشته شورای رقابت در خصوص شکایت تپسی از اسنپ می‌گوید که شورا نظرش را رسماً و بر اساس کارشناسی‌هایی که انجام داده، اعلام کرده است.

در رای جلسه تجدید نظر شورای رقابت در خصوص این شکایت که در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۶ برگزار شده است، می‌خوانیم:

«به دلیل اینکه رانندگان و شرکت مشترکاً به مسافرین خدمت ارائه می کنند و علیرغم اقدام اسنپ، راننده در انتخاب شرکت برای همکاری مخیر است، لذا موضوع از نظر شورای رقابت از مصادیق وقوع اخلال در رقابت مطابق با جزء (۲) بند «الف» ماده(۴۵) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و همچنین سوء استفاده از وضعیت اقتصادی مسلط از طریق ایجاد مانع به منظور مشکل کردن ورود رقبای جدید تشخیص داده نشده و شکایت شاکی رد گردیده است.»

ادامه رای به شرح زیر است:

«نظر به اینکه حسب محتویات پرونده، تجدیدنظرخوانده (شرکت اسنپ) در جذب و جلب رانندگان ضوابط و مقرراتی تعیین و هزینه هایی نموده است و بر آن اساس از خدمات آنها استفاده و الزاماتی برای آنها به عنوان نمایندگان شرکت در جذب بیشتر مسافرو جابجایی آنان وضع نموده است و علی رغم این ضوابط رانندگان در انتخاب شرکت متبوع خود مختار بوده و مانع و محدودیتی ایجاد نشده و با توجه به اینکه محدودیت عنوان شده توسط تجدید نظرخواه (تپ سی) در عدم مجوز استفاده هم زمان رانندگان از هر دو نرم افزار شرکت های اسنپ و تپ سی از مصادیق اخلال در رقابت و وضع قاعده از موضع اقتصادی مسلط تلقی نمی شود، بنابراین تجدیدنظرخواهی شرکت تپ سی (تجدیدنظرخواه) مستدل، مستند و وارد نبوده و به رد آن اظهار نظر می گردد. تصمیم هیأت تجدید نظر به استناد بند «د» ماده ۶۴ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی قطعی و لازم الاجراست.»

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟