همه چیز درباره آیفون 13
خط و نشان چین برای کانادا: مدیر مالی هواوی را آزاد نکنید با عواقب بدی روبرو می شوید

خط و نشان چین برای کانادا: مدیر مالی هواوی را آزاد نکنید با عواقب بدی روبرو می شوید

چین به کانادا هشدار داده که اگر منگ ونژو مدیر ارشد مالی هواوی را که هفته پیش در این کشور دستگیر شد و قرار است به آمریکا استرداد شود، آزاد نکند با عواقب بدی روبرو می شود.

منگ ۴۶ ساله روز شنبه هفته گذشته، بنا بر درخواست آمریکا و حین ترانسفر فرودگاهی به ونکوور دستگیر شد. او که دختر رن ژنگفی بنیانگذار هواوی (از مهندسان اسبق نظامی در ارتش چین است) به تلاش برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شده است.

در جلسه ای که روز جمعه همین هفته برای تعیین قرار وثیقه خانم منگ برگزار شد بازپرس پرونده اظهار داشت که اتهامات آمریکا علیه وی به هواوی مربوط می شوند که با استفاده از یک شعبه غیررسمی به بازار ایران دسترسی پیدا کرده و مراوداتی با کشورمان داشته که ناقض تحریم های آمریکاست. بازپرس این پرونده همچنین دختر موسس هواوی را به تقلب متهم کرد.

در هر حال، چنانچه این مدیر ۴۶ ساله به آمریکا استرداد شود ممکن است با اتهاماتی از قبیل «برنامه ریزی برای کلاهبرداری از طریق چندین موسسه مالی» متهم گردد که مجموع اتهامات می تواند حکم زندان ۳۰ ساله را برای وی به دنبال داشته باشد.

حالا در واکنش به این اتفاقات Le Yucheng معاون وزیر امور خارجه چین ضمن احضار سفیر کانادا در پکن، مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به دستگیری منگ اعلام کرده و این اتفاق را «بسیار زشت» خواند.

مدیر مالی هواوی

Le در ادامه صحبت هایش اینطور آورده:

چین قویا از طرف کانادایی خود خواسته که بلافاصله نسبت به آزاد سازی فرد زندانی اقدام نماید و حقوق قانونی و مشروع وی را در نظر بگیرد در غیر این صورت کانادا باید مسئولیت کامل پیامدهای جدی این رفتار خود را بپذیرد.

البته مشخص نشده که این پیامدها دقیقا چه هستند اما آنطور که دیوید مولرونی سفیر سابق کانادا در چین گفته این پیامدها احتمالا به تجارت میان دو کشور مربوط می شوند.

به گفته او:

در اینصورت امکان صحبت در رابطه با تجارت آزاد دیگر وجود نخواهد داشت اما ما باید با این مساله کنار بیاییم چراکه این بهای مراوده با کشوری مانند چین است.

جیمز لوییس مدیر سیاست گذاری فناوری در مرکز مطالعات بین الملل و استراتژیک در این رابطه به نشریه Axios گفت که آمریکا باید برای واکنش تلافی جویانه به چین آماده شود و به مدیران ارشد تکنولوژی این کشور نیز هشدار داد که در برهه کنونی از این کشور دوری کنند.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato