مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه و شرط پوشیدن پابند الکترونیکی آزاد شد

مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه و شرط پوشیدن پابند الکترونیکی آزاد شد

مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه و شرط پوشیدن پابند الکترونیکی آزاد شد

«منگ وانژو»، مدیر مالی ارشد هواوی که هفته گذشته در کانادا بازداشت شده بود، با قرار وثیقه و به شرط پوشیدن پابند الکترونیکی آزاد شد.

مبلغ وثیقه ای که برای وانژو در نظر گرفته شده ۱۰ میلیون دلار کانادا معادل ۷.۵ میلیون دلار آمریکا است و توسط همسر و چهار همکار سابق وی تامین شده است. علاوه بر این وی باید تا صدور حکم نهایی از پابند الکترونیکی استفاده کند، پاسپورت هایش را تحویل داده و در صورت خروج از خانه تحت نظارت تیم امنیتی قرار بگیرد. پرداخت حقوق این تیم امنیتی هم به عهده منگ وانژو قرار دارد.

دستگیری وانژو تنش سیاسی بین چین از یک سو و کانادا و آمریکا از سوی دیگر را افزایش داده بود و برخی از احتمال ۳۰ سال زندانی شدن او خبر می دادند. اگرچه وزارت دادگستری آمریکا از بیم متواری شدن مدیر مالی هواوی خواستار عدم صدور قرار وثیقه شده بود اما قضات با این کار موافقت کرده اند.مدیر مالی هواوییکی از دلایل احتمالی آزادی مشروط او بیماری های مختلفی است که با آنها دست و پنجه نرم می کند. بر اساس اسنادی که پس از دستگیری وانژو به دادگاه ارائه شده منگ وانژو به سرطان تیروئید مبتلا شده اما به لطف شناسایی سریع این بیماری و انجام عمل جراحی درمان شده است.

با این حال وانژو به فشار خوان بالا و وقفه تنفسی در خواب مبتلا است و به همین خاطر گلو و فکش را به تیغ جراحان سپرده است. این مشکلات او را ناگزیر به مصرف روزانه دارو کرده و همچنین امکان خوردن غذاهای جامد را نیز ندارد.

دستگیر مدیر مالی هواوی در فرودگاه ونکوور به درخواست سیستم قضایی آمریکا و به بهانه دور زدن تحریم های ایران و چند کشور دیگر صورت گرفته است. به احتمال قریب به یقین قضات کانادایی وانژو را به آمریکا مسترد خواهند کرد.

دونالد ترامپ تاکید کرده که اگر حل و فصل پرونده منگ وانژو به پایان جنگ تجاری با چین کمک کرده یا در راستای منافع ملی آمریکا باشد، در آن مداخله خواهد کرد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل