اینترنت اشیا چگونه کیفیت زندگی را در کشور افزایش می‌دهد؟

دوره چهارم آموزش جامع اینترنت اشیا با همکاری مرکز تحقیقات اینترنت اشیا و سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) در تهران در پژوهشگاه نیرو برگزار شد. مدیرکل دفتر هوشمند سازی ساتبا در حاشیه این رویداد از علاقه دولت نسبت به رشد اینترنت اشیا گفت و تاکید کرد که شاید بتوان با قیمت‌گذاری درست روی مبحث انرژی، فرهنگ استفاده از انرژی و اینترنت اشیا را نیز وارد خانواده‌ها کرد.

«علی زیاری» مدیرکل دفتر هوشمند سازی ساتبا (انرژی‌های تجدید پذیر) در گفتگو با دیجیاتو تاکید می‌کند که توسعه IoT در کشور ضروری است و کنتورهای هوشمند طرح فهام را مقدمه‌ای برای ورود به این مساله هستند:

«در شرح وظایف سازمان جدید توسعه اینترنت اشیا قرار گرفته و این کنتورهای هوشمند می‌توانند انتقال اطلاعات انرژی‌های آب و گاز را هم پردازش کنند ولی فعلا در پایلوت اولیه آن تنها به رصد انرژی برق می‌پردازد. این کنتورها از مقدماتی‌ترین حالت اینترنت اشیا برخوردار هستند و سیصد هزار عدد از آنها در سراسر کشور راه‌اندازی شده است ولی قصد داریم تا تکنولوژی به کار رفته در آن را توسعه دهیم.»

زیاری فعالیت‌هایی چون اتصال به شبکه نیروگاه‌های تجدید پذیر و الزامات آن، بازرسی و پلمپ کنتورهای نیروگاه‌های تجدید پذیر و سنجش تولید آنها، ذخیره سازی انرژی و بازار بهینه سازی و اصلاح الگوی مصرف را اقدامات سازمان خود معرفی می‌کند که تمامی آنها به تدریج در بستر IoT به جریان خواهند افتاد:

«با مرکز تحقیقات اینترنت اشیا جلساتی داشتیم و مشترکا دوره‌های اینترنت اشیا را برگزار کردیم که با دوره امسال، چهارمین دوره آن را پشت سر گذاشتیم. این آموزش‌ها را در کشور ضروری می‌دانیم چرا که این فناوری در ایران بسیار جدید بوده و در دانشگاه‌ها هم هنوز آنچنان به آن پرداخت نشده. قصد داریم تا این جلسات را به زودی در شهرستان‌ها نیز راه‌اندازی نماییم.»

او تاکید دارد که دولت بسیار مایل است که بخش خصوصی وارد حوزه اینترنت اشیا شود و در همین مبحث کنتورسازی هم از این شرکت‌ها دعوت شده است. زیاری تبادلات اطلاعات شرکت‌های دولتی و خصوصی را امری بسیار مثبت برای توسعه اینترنت اشیا می‌داند و باور دارد که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت دولت می‌تواند به روند آن تسریع ببخشد:

«دولت در موارد قانون‌گذاری و دادن اطلاعات لازم می‌تواند همکاری‌های ویژه‌ای با بخش خصوصی داشته باشد و یا مسائلی چون خرید تضمینی برق و تشویقات دولت هم می‌تواند در این بین وجود داشته باشد.»

دوره چهارم آموزش جامع اینترنت اشیا

مدیرکل دفتر هوشمند سازی ساتبا با اشاره به قیمت ارزان انرژی‌ها در کشور نسبت به سایر کشورها هشدار می‌دهد که کم کم به سمتی می‌رویم که دیگر انرژی نمی‌ماند که بتوان آن را با پول خرید. زیاری معتقد است که فرهنگ زمانی شکل می‌گیرد که هزینه‌ها به قیمت اصلی خود برسد و برای اثبات این ادعا مثال جریمه گذاشتن برای نبستن کمربند ایمنی خودروها را به میان می‌آورد که توانست فرهنگ مثبت استفاده از این محصول را در بین مردم جا بیندازد:

«ما در مصرف همه‌چیز از خوراک گرفته تا انرژی در دنیا پیشتاز هستیم. البته که بالا رفتن هزینه‌های انرژی فشار زیادی به قشرهای گوناگونی از مردم خواهد زد و سیاست‌گذاران باید طوری پیش بروند که هم انرژی به قیمت واقعی خود برگردد و هم به این اقشار فشار مالی وارد نشود؛ مواردی چون تنبیه و تشویق که هم‌اکنون در سازمان هم وجود دارد و یا دادن سود به بهینه‌سازان انرژی می‌تواند مثمر ثمر باشد.»

به گفته زیاری قانونی وجود دارد که باید بیست درصد انرژی‌ مصرفی ساختمان‌های دولتی و دستگاه‌های اجرای و دستگاه‌های غیرعمومی دولت به انرژی تجدید پذیر اختصاص داده شود و همچنین ده درصد از مصرف انرژی خود بکاهند؛ همین قوانین باعث شده که این دستگاه‌ها روی خوش بیشتری نسبت به استفاده از اینترنت اشیا داشته باشند: «شاید در نگاه اول این هزینه‌ها زیاد باشد اما با گذشت چند دوره، سود دهی بیشتری برای این سازمان‌ها خواهند داشت و از جریمه شدن آنها نیز جلوگیری خواهد کرد.»

دوره چهارم آموزش جامع اینترنت اشیا

شرکت کنندگان این دوره از آموزش جامع اینترنت اشیا در 5 کلاس گوناگون شرکت کردند و درباره تاریخچه، معماری، درآمدزایی و مواردی از این قبیل پیرامون اینترنت اشیا را فراگرفته و به لزوم استفاده و ترویج فرهنگ از این تکنولوژی پی بردند.

در کارگاه عملی این رویداد نیز 5 سناریو هوشمند سازی با موضوعات سنجش دما، لرزش و تشخیص نور، سنجش دما، نور و رطوبت خاک، سنجش دود، نور و فاصله، سنجش دود، حرکت و لرزش، سنجش فاصله و لرزش اجرا گردید. اجرای سناریو ها به صورت گردشی بین هر 5 گروه انجام شد و همه گروه ها با 5 سناریوی عملی آشنا شدند. علاقه مندان میتوانند جهت ثبت نام دوره‌های بعدی و کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز تحقیقات اینترنت اشیا مراجعه کنند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟