همه چیز درباره آیفون 13
تصمیم عجیب خودروسازان در مورد قیمت گذاری خودروهای تاخیری؛ احتمال تحویل خودروهای ثبت نامی در سال 98

تصمیم عجیب خودروسازان در مورد قیمت گذاری خودروهای تاخیری؛ احتمال تحویل خودروهای ثبت نامی در سال 98

حدود یک سال قبل بود که با افزایش شدید قیمت دلار، زمزمه افزایش قابل توجه قیمت خودرو نیز مطرح شد و مشتریان نیز شنیدن همین پیش بینی به این نتیجه رسیدند که در حال سپری کردن آخرین مهلت برای خرید خودروهای نو با قیمت های متعادل هستند، بنابراین در هر دوره ‌ای که تعدادی خودرو از سوی خودروسازان برای پیش فروش عرضه می ‌شد، صف های عظیمی برای ثبت نام خودرو تشکیل می شد و وب سایت های فروش آنلاین خودروهای داخلی از دسترس خارج می شدند.
اما آنچه قابل پیش بینی نبود، سقوط ناگهانی تیراژ تولید در جاده مخصوص بود که باعث بروز تاخیرهای فراوان در تحویل خودروهای ثبت نامی شده است.

این روز‌ها نارضایتی مشتریان از خودروسازان داخلی افزایش یافته و گزارش های منتشر شده پیرامون خدمات فروش خودرو‌های سواری و کیفیت خودرو‌های ساخت داخل نشان می‌ دهد، مشتریان از زمان نام نویسی تا پانزده ماه پس از تحویل خودرو از ارائه خدمات و همچنین کیفیت خودرو‌های ساخت داخل رضایت چندانی ندارند.تحویل خودرودر طول چند ماه اخیر داستان تکراری تأخیر در تحویل خودرو های خریداری شده برای مشتریان مشکلات زیادی را به وجود آورده است. از یک طرف خودروساز به بهانه اعمال افزایش قیمت‌ ها تمایلی به تحویل خودروها در زمان مقرر به مشتریان ندارد از طرف دیگر هم مشتریان خواستار تحویل خودروهای ثبت نامی خود هستند اما کسی به اعتراضات آنها توجه نمی ‌کند و فقط در این شرایط شاهد تجمع خریداران رو به روی شرکت‌ های خودروساز هستیم.
البته اخبار های مختلف در اعلام قیمت‌ های جدید هم بلاتکلیفی خریداران خودرو را در تحویل محصولات خود بیشتر از گذشته کرده است. عمده خریداران امروز با این پرسش رو به رو هستند که با چند ماه تأخیر هنوز خودروهای پیش خرید شده را تحویل نگرفته‌ اند حال با اعمال قیمت‌ های جدید چرا باید هزینه بیشتری را به خودروسازان پرداخت کنند مگر نه اینکه خودروساز در تحویل خودرو بد قول بوده چرا مشتریان باید تاوان این موضوع را با پرداخت هزینه بیشتر پرداخت کنند.

در جدیدترین اخبار گویا قرار است در غالب ابلاغیه اعمال افزایش قیمت‌ ها تکلیف خریداران بلاتکلیف خودرو هم مشخص شود به نحوی که آن دسته از خریدارانی که زمان تحویل خودرو های آنها در بخش خودروهای پر تیراژ قبل از شهریورماه ۹۷ هست تحویل خودروهای آنها با قیمت های قبلی انجام خواهد شد اما آن دسته از خریداری که تحویل خودرو های آنها بعد از شهریورماه ۹۷ است محصولات خود را با قیمت‌ ها جدید و البته ضمن محاسبه سود تأخیر و مشارکت تحویل بگیرند.
البته یکی از مسائل که در مورد ثبت‌ نام ‌ها مطرح می‌ شد، این بود که این خودروها به دست متقاضیان واقعی نمی ‌رسد و با توجه به اینکه اکثریت متقاضیان علیرغم تلاش‌ های فراوان برای ورود به سایت، موفق به ثبت نام نمی‌ شدند، شبهات فراوانی در رابطه با این ثبت‌ نام‌ ها مطرح شده است.

در واقع این احتمال وجود دارد که هر دو دسته خودرو (شامل مدل های تحویلی قبل از شهریور و مدل های تحویلی بعد از شهریور) در نهایت به دست واسطه ها رسیده و سر از بازار آزاد در آورند، این در حالیست که به نظر می رسد که با توجه به اوضاع فعلی احتمال تحویل برخی از خودروهای ثبت نامی در سال ۹۶ برای سال ۹۸ نیز وجود دارد، بنابراین در چنین فضایی بعید است که قیمت ها در بلند مدت کاهشی باشد، مگر آنکه گشایشی در رابطه با تجارت بین المللی و دسترسی به شرکای چینی صنعت خودرو ایجاد شود.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato