وزیر ارتباطات خطاب به مسئولان: لطفا فیلترینگ را به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنید

صبح امروز سالن شهید قندی وزارت ارتباطات میزبان دولتمردان این سازمان و چند فعال دیگر در زمینه ICT بود تا پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات افتتاح شود. وزیر ارتباطات کشورمان بعد از توضیحات تفصیلی اقدامات وزارتخانه خطاب به مسئولان تاکید کرد که مطالبات سیاسی را به توسعه شبکه ملی اطلاعات دخالت ندهند و فیلترینگ را با این موضوع پیوند نزنند.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

به گزارش دیجیاتو؛ «محمدجواد آذری جهرمی» در صحبت‌های خود شبکه ملی اطلاعات را نه فقط مختص وزارت ارتباطات بلکه متعلق به کل کشور معرفی کرد. به گفته جهرمی وزارت ارتباطات مهلت دو ساله‌ای را خواسته که توسعه شبکه ملی اطلاعات کشور را به جایگاه اصلی خود برسانند:

«اقدامات مهمی که در یک سال گذشته انجام شده رسیدن به پوشش سراسری، توسعه و افزایش پایداری ارتباطات روابط بین الملل، برنامه ریزی برای ایجاد قطب های مراکز داده، توسعه مراکز داده و خدمات ابری و توزیع محتوا CDN توسط بخش خصوصی بوده است. همچنین کاهش هزینه‌ ارتباطات داخلی، کاهش هزینه ترافیک محتوا و خدمات داخلی برای کاربران نهایی، تغییر مدل سرویس در ارتباطات ثابت از مدل حجمی به غیر حجمی، توسعه خدمات برخط دولت الکترونیکی و دولت همراه و ارایه تسهیلات به شرکتهای نوپا و فعال در حوزه فضای مجازی و تولید محصولات بومی اقداماتی بودند که برای توسعه و رشد خدمات کسب و کارهای داخلی بوده است.»

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

طرح صیانت از کودکان

وزیر ارتباطات افزایش استقلال کارکردی و مدیریتی و خدمات پایه نظیر نقشه و خدمات ابری را از اقدمات دیگر این سازمان دانست و تاکید که بیش از دو برابر سابق از محصولات داخلی در وزارتخانه استفاده می‌شود. جهرمی همچنین افزایش کیفیت داخلی را از دیگر مصادیق رشد شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و افزایش امنیت و سالم سازی فضای مجازی را نیز مورد بسیار مهمی دانست:

«اجرای طرح صیانت از کودکان و حمایت از تولید محتوا برای این قشر و توسعه توان رصد مرکز ماهر جهت کشف حملات از جمله این موارد بودند که باعث رشد امنیت فضای مجازی شده است.»

ارتباطات بین الملل

وزیر ارتباطات کشورمان استقبال از اینترنت نسل چهارم در کشور را بسیار خوب توصیف کرد و خبر داد که با راه اندازی پروژه امروز، سرعت هسته IP کشور اطلاعات به ۱۸.۵ ترابیت بر ثانیه خواهد رسید.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

او افزایش پایداری ارتباطات بین الملل را از دیگر تلاش‌های وزارتخانه در یک سال اخیر دانست:

«با روسیه و عراق و پاکستان در تعامل هستیم که ارتباطمان را به صورت منطقه ای انجام دهیم و در حال حاضر با کشورهایی چون عمان این کار عملیاتی شده است و ارتباطات به صورت منطقه‌ای صورت می‌گیرد.»

نقشه‌ها، VODها، خدمات ابری و حمایت‌های استارت آپی

در زمینه خدمات ابری هم ۳۰۰ درصد رشد وجود داشته و رشد محتوای داخلی هم به شانزده درصد رسیده است. رشد VODها نیز قابل توجه بوده و رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده است. جهرمی با ارائه این آمار به نقشه‌های بومی هم اشاره کرد که هم‌اکنون سهمی پنجاه درصدی در بازار را از آن خود کرده‌اند آن هم بدون حمایت ویژه.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

جهرمی اقدامات حمایتی وزارتخانه‌اش در قبال کسب‌وکارهای نوپا را نیز در موضوعاتی چون تشکیل کارگروه کاهش موانع کسب و کارهای مجازی در دولت و دسترسی آنها به سامانه شاهکار و همچنین آیین نامه طرح نوآفرین حمایت از شرکت‌های نوپا در اقتصاد دیجیتال عنوان کرد:

«۱۵ میلیارد به پیام رسان‌ها کمک کردیم و ۲۰ میلیارد به کسب و کارها، اگر قانون‌گذار تصویب می‌کند که ما باید به برخی مجموعه ها وام بدهیم این را هم باید در نظر بگیرد که وزارت ارتباطات محدودیت‌هایی دارد و چشمه لایزالی نیست که تمامی نداشته باشد.»

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

جرم‌ها وجود دارند، در کشف آنها پیشرفت کردیم

۱۲۱ میلیون حمله در شش ماهه اول سال صورت گرفته که رشد قابل توجهی نسبت به پارسال داشته و این افزایش توان ما از شناسایی حملات را نشان می‌دهد. جهرمی این موضوع را بسیار مهم دانست و تاکید داشت که جرایم همیشه هستند و اینکه ما می‌توانیم امروزه آنها را رصد و کشف کنیم بسیار مهم است.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

جهرمی تاکید داشت که تمرکز زدایی در تهران باید کاهش پیدا کند چرا که هم موضوع پدافندی در میان است و هم اینکه باید سرعت و کیفیت خدمات برای کاربران هر استان با سرعت بیشتری انجام شود:

«ایراد کار از دانش CDN ما نیست و از مدل اقتصادی نشات می‌گیرد و قصد داریم تا این مدل را تغییر دهیم و این موضوع را به طور آزمایشی در تبریز و شیراز آغاز خواهیم کرد.»

ایجاد IXP بین‌الملل

جهرمی خبر می‌دهد که وزارتخانه قصد دارد IXP بین‌الملل را در سال جاری ایجاد کنند و دلیل آن را حضور و کسب و کارای فضای مجازی کشور در بازارهای جهانی و منطقه ای که بسیار مهم است دانست :«وزارت ارتباطات قصد دارد ارایه پهنای باند اینترنت مورد نیاز کسب و کارهای فعال در بخش بین الملل با تعرفه های جهانی در این مراکز انجام دهد.»

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات در خاتمه صحبت خود تاکید داشت به توصیه شبکه ملی اطلاعات از امروز هیچ تجهیزات آمریکایی در شبکه ملی اطلاعات وجود نخواهد داشت:

«خواهشا مطالبات سیاسی خود را به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنید و کلمه فیلترینگ را به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنید.»

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

لزوم تغییرات رفتاری در دوران کرونا با کمک فناوری: از خرید آنلاین تا دیدارهای مجازی

ویروس کرونا مهمان ناخوانده ماه‌های اخیر است و به نظر می‌آید فعلا قصد رفتن ندارد. زمزمه‌هایی مبنی بر ساخت واکسن توسط کشورهای مختلف شنیده می‌شود ولی واقعیت اینست که تا زمان عرضه این واکسن‌ها به طور عمومی زمان زیادی باقی مانده و زندگی نیز نمی‌تواند در تمام این ایام متوقف باقی بماند. چرخ‌های زندگی باید... ادامه مطلب

گزارش ویدیویی: ایرانسل از حالا به فکر نسل ششم شبکه موبایل است

نسل پنجم شبکه موبایل آرام آرام راه خودش را به کشور باز می‌کند و همزمان با معرفی گوشی‌های 5G، این تکنولوژی نیز فراگیرتر خواهد شد. ایرانسل اما فارغ از نسل پنجم، رویاهای بزرگ‌تری در سر دارد؛ رویایی به نام 6G. بر اساس گفته‌های چند روز پیش «بیژن عباسی آرند»، مدیرعامل این اپراتور، ایرانسل از حالا به فکر... ادامه مطلب

گمرک: رجیستری موبایل مسافری فقط در مبادی ورودی و به شکل حضوری انجام می‌شود

قرار است رجیستری موبایل به صورت آنلاین و امکان رجیستری تلفن همراه در دوران خاکستری و چند روز پس از ورود به کشور لغو شود. گمرک نیز امروز اعلام کرد که از ۱۲ مهرماه این طرح اجرایی خواهد شد و رجیستری موبایل مسافری، صرفا در مبادی ورودی و حضوری خواهد بود و مسافران باید مدارک خرید... ادامه مطلب

«راه نوآوری» معاونت علمی ریاست جمهوری راه‌اندازی شد؛ تکرار دوباره «طرح نوآفرین»؟

سامانه راه نوآوری معاونت علمی ریاست جمهوری در راستای کمک به شرکت‌های استارتاپی راه اندازی شده اما به نظر می‌رسد فعالیت‌های ارائه شده در این سامانه تشابه بسیار زیادی با طرح نوآفرین که سال گذشته از آن رونمایی شد، دارد. اگرچه نماینده معاونت علمی در گفتگو با دیجیاتو چندان با این موضوع موافق نیست. سامانه جدید... ادامه مطلب

گزارش مسیریاب نشان: سفرهای تابستان امسال ۴۴ درصد کمتر از تابستان ۹۸ بود

مسیریاب نشان در گزارشی اعلام کرد که سفرهای تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ۴۴ درصد کاهش پیدا کرده‌اند. تعطیلی مدارس، هوای گرم و لذت سفر در جاده‌ها همیشه باعث شده تا تابستان یکی از فصل‌های پر سفر باشد. اساسا تابستان با معنای سفر برای بسیاری از خانواده‌ها ترکیب شده ولی تابستان امسال با همه... ادامه مطلب

«بارکد واحد» برای پرداخت اینترنتی کرایه تاکسی اجرایی شد

مدیرعامل فاوای شهرداری تهران خبر از اجرای ارائه بارکد واحد برای پرداخت آنلاین کرایه تاکسی داد. این طرح بعد از بازبینی و پس از دو سال، بار دیگر توسط فاوای شهرداری ارائه شده و به نظر می‌رسد خرده‌هایی که به آن گرفته می‌شد با اعطای یک API به تمامی بازیگران حوزه برطرف شده است. کرایه آنلاین... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟