دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

وزیر ارتباطات خطاب به مسئولان: لطفا فیلترینگ را به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنید

صبح امروز سالن شهید قندی وزارت ارتباطات میزبان دولتمردان این سازمان و چند فعال دیگر در زمینه ICT بود تا پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات افتتاح شود. وزیر ارتباطات کشورمان بعد از توضیحات تفصیلی اقدامات وزارتخانه خطاب به مسئولان تاکید کرد که مطالبات سیاسی را به توسعه شبکه ملی اطلاعات دخالت ندهند و فیلترینگ را با این موضوع پیوند نزنند.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

به گزارش دیجیاتو؛ «محمدجواد آذری جهرمی» در صحبت‌های خود شبکه ملی اطلاعات را نه فقط مختص وزارت ارتباطات بلکه متعلق به کل کشور معرفی کرد. به گفته جهرمی وزارت ارتباطات مهلت دو ساله‌ای را خواسته که توسعه شبکه ملی اطلاعات کشور را به جایگاه اصلی خود برسانند:

«اقدامات مهمی که در یک سال گذشته انجام شده رسیدن به پوشش سراسری، توسعه و افزایش پایداری ارتباطات روابط بین الملل، برنامه ریزی برای ایجاد قطب های مراکز داده، توسعه مراکز داده و خدمات ابری و توزیع محتوا CDN توسط بخش خصوصی بوده است. همچنین کاهش هزینه‌ ارتباطات داخلی، کاهش هزینه ترافیک محتوا و خدمات داخلی برای کاربران نهایی، تغییر مدل سرویس در ارتباطات ثابت از مدل حجمی به غیر حجمی، توسعه خدمات برخط دولت الکترونیکی و دولت همراه و ارایه تسهیلات به شرکتهای نوپا و فعال در حوزه فضای مجازی و تولید محصولات بومی اقداماتی بودند که برای توسعه و رشد خدمات کسب و کارهای داخلی بوده است.»

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

طرح صیانت از کودکان

وزیر ارتباطات افزایش استقلال کارکردی و مدیریتی و خدمات پایه نظیر نقشه و خدمات ابری را از اقدمات دیگر این سازمان دانست و تاکید که بیش از دو برابر سابق از محصولات داخلی در وزارتخانه استفاده می‌شود. جهرمی همچنین افزایش کیفیت داخلی را از دیگر مصادیق رشد شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و افزایش امنیت و سالم سازی فضای مجازی را نیز مورد بسیار مهمی دانست:

«اجرای طرح صیانت از کودکان و حمایت از تولید محتوا برای این قشر و توسعه توان رصد مرکز ماهر جهت کشف حملات از جمله این موارد بودند که باعث رشد امنیت فضای مجازی شده است.»

ارتباطات بین الملل

وزیر ارتباطات کشورمان استقبال از اینترنت نسل چهارم در کشور را بسیار خوب توصیف کرد و خبر داد که با راه اندازی پروژه امروز، سرعت هسته IP کشور اطلاعات به ۱۸.۵ ترابیت بر ثانیه خواهد رسید.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

او افزایش پایداری ارتباطات بین الملل را از دیگر تلاش‌های وزارتخانه در یک سال اخیر دانست:

«با روسیه و عراق و پاکستان در تعامل هستیم که ارتباطمان را به صورت منطقه ای انجام دهیم و در حال حاضر با کشورهایی چون عمان این کار عملیاتی شده است و ارتباطات به صورت منطقه‌ای صورت می‌گیرد.»

نقشه‌ها، VODها، خدمات ابری و حمایت‌های استارت آپی

در زمینه خدمات ابری هم ۳۰۰ درصد رشد وجود داشته و رشد محتوای داخلی هم به شانزده درصد رسیده است. رشد VODها نیز قابل توجه بوده و رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده است. جهرمی با ارائه این آمار به نقشه‌های بومی هم اشاره کرد که هم‌اکنون سهمی پنجاه درصدی در بازار را از آن خود کرده‌اند آن هم بدون حمایت ویژه.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

جهرمی اقدامات حمایتی وزارتخانه‌اش در قبال کسب‌وکارهای نوپا را نیز در موضوعاتی چون تشکیل کارگروه کاهش موانع کسب و کارهای مجازی در دولت و دسترسی آنها به سامانه شاهکار و همچنین آیین نامه طرح نوآفرین حمایت از شرکت‌های نوپا در اقتصاد دیجیتال عنوان کرد:

«۱۵ میلیارد به پیام رسان‌ها کمک کردیم و ۲۰ میلیارد به کسب و کارها، اگر قانون‌گذار تصویب می‌کند که ما باید به برخی مجموعه ها وام بدهیم این را هم باید در نظر بگیرد که وزارت ارتباطات محدودیت‌هایی دارد و چشمه لایزالی نیست که تمامی نداشته باشد.»

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

جرم‌ها وجود دارند، در کشف آنها پیشرفت کردیم

۱۲۱ میلیون حمله در شش ماهه اول سال صورت گرفته که رشد قابل توجهی نسبت به پارسال داشته و این افزایش توان ما از شناسایی حملات را نشان می‌دهد. جهرمی این موضوع را بسیار مهم دانست و تاکید داشت که جرایم همیشه هستند و اینکه ما می‌توانیم امروزه آنها را رصد و کشف کنیم بسیار مهم است.

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

جهرمی تاکید داشت که تمرکز زدایی در تهران باید کاهش پیدا کند چرا که هم موضوع پدافندی در میان است و هم اینکه باید سرعت و کیفیت خدمات برای کاربران هر استان با سرعت بیشتری انجام شود:

«ایراد کار از دانش CDN ما نیست و از مدل اقتصادی نشات می‌گیرد و قصد داریم تا این مدل را تغییر دهیم و این موضوع را به طور آزمایشی در تبریز و شیراز آغاز خواهیم کرد.»

ایجاد IXP بین‌الملل

جهرمی خبر می‌دهد که وزارتخانه قصد دارد IXP بین‌الملل را در سال جاری ایجاد کنند و دلیل آن را حضور و کسب و کارای فضای مجازی کشور در بازارهای جهانی و منطقه ای که بسیار مهم است دانست :«وزارت ارتباطات قصد دارد ارایه پهنای باند اینترنت مورد نیاز کسب و کارهای فعال در بخش بین الملل با تعرفه های جهانی در این مراکز انجام دهد.»

فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات در خاتمه صحبت خود تاکید داشت به توصیه شبکه ملی اطلاعات از امروز هیچ تجهیزات آمریکایی در شبکه ملی اطلاعات وجود نخواهد داشت:

«خواهشا مطالبات سیاسی خود را به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنید و کلمه فیلترینگ را به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنید.»

مطالب مرتبط

فیلترینگ و حریم خصوصی، چالش بزرگ استارتاپ‌ها

در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت، پنلی با عنوان «نوآوری، بازیگران جدید و کارایی در کسب‌و‌کار مالی» برگزار شد که «ولی‌الله سیف» رییس کل بانک مرکزی، «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات  و «ناصر حکیمی» معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در آن شرکت کردند و دبیر انجمن فین‌تک ایران نیز به بیان مشکلات... ادامه مطلب

واعظی: سیاست وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم تغییر نخواهد کرد

همان طور که احتمالاً می دانید، وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم، محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر کنونی و مدیر شرکت ارتباطات زیرساخت بوده که در صورت کسب رأی اعتماد از نمایندگان مجلس، سکان وزارتخانه مذکور را به دست خواهد گرفت.در این میان محمود واعظی با اشار به... ادامه مطلب

تکنولوژی عجیب آئودی برای تولید برق از کمک فنر

مهندسان آلمانی به ارائه راهکارهای فنی و تکنیکی عجیب و پیچیده شهرت دارند و در ادامه همین روند تاریخی دست به ارائه مفهومی تازه برای سیستم فنربندی خودرو زده اند . مجموعه فنربندی جدید آئودی با نام (electromechanical rotary damper) یا EROT قرار است در آینده بخشی از برق مورد نیاز خودرو را تامین کند... ادامه مطلب

افت تلگرام در الکسا تا چه اندازه به فیلترینگ آن در ایران مرتبط است؟

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور  اعلام کرد که پس از فیلترینگ تلگرام در ایران، این پیام رسان ۷۶۵ پله‌ در سایت الکسا سقوط کرد و برعکس آن پیام‌رسان‌های بومی رشد چشم‌گیری در الکسا داشتند.الکسا سایتی است که رتبه‌بندی تمامی سایت‌ها را به لحاظ حجم ترافیک ورودی آنها انجام می‌دهد. حال «امیر خوراکیان» اعلام... ادامه مطلب

سه ماهواره آماده پرواز دانشگاهی، در انتظار چراغ سبز وزارت دفاع

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی سه ماهواره دانشگاهی برای پرتاب درصورت اعلام آمادگی وزارت دفاع خبر داد و توضیحاتی درباره این ماهواره‌ها، لانچر‌های مورد استفاده و نقش آنها در توسعه صنعت فضایی سخن گفت.«محمدجواد آذری جهرمی» طی اجلاسی اعلام کرد که سه ماهواره دانشگاهی در نوبت پرتاب قرار گرفتند. این مهم تابع شرایط وزارت... ادامه مطلب

معاون قضایی دادستان کل کشور از محدودیت دسترسی به «کلش آو کلنز» خبر داد

دکتر عبدالصمد خرم آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور، امروز اعلام کرد اختلالات روزهای گذشته در بازی «کلش آو کلنز»، برخلاف ادعای بنیاد ملی بازی های رایانه ای، به دلیل اختلالات عادی در شبکه اینترنت نبوده و به دستور مستقیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صورت گرفته است.دکتر خرم آبادی اظهار داشت اکثریت قریب به اتفاق... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x