چیپست AMD رایزن 9 مدل 3800X با 16 هسته پردازشی به بازار می آید

چیپست AMD رایزن 9 مدل 3800X با 16 هسته پردازشی به بازار می آید

پیش از این شایعاتی درباره احتمال عرضه یک چیپست ۱۶ هسته ای AMD برای مصرف کنندگان عمومی منتشر شده بود و حالا کمتر از یک هفته مانده به CES 2019، یک وبسایت روسی چیپست رایزن ۹ با شانزده هسته پردازشی را در پایگاه اطلاع رسانی خود قرار داده است.

فرکانس پردازشی رایزن ۹ جدید در حالت بوست به ۴.۷ گیگاهرتز می رسد

فروشگاه اینترنتی روسی E-Katalog به تازگی پنج مدل مختلف از پردازنده های نسل سوم AMD را در وبسایت رسمی خود به نمایش گذاشته که در رأس آنها، رایزن ۹ با شماره مدل ۳۸۰۰X به چشم می خورد. این چیپست با ۱۶ هسته و ۳۲ ترد، فرکانس پردازشی پایه ۳.۹ گیگاهرتز داشته که در حالت بوست به ۴.۷ گیگاهرتز می رسد و توان طراحی گرمایی ۱۲۵ وات دارد.

رایزن 9

کارایی چیپست ۷ نانومتری مورد بحث به نسبت پرچمدار قبلی AMD که ۸ هسته ای بود و فرکانس آن در حالت بوست به ۴.۳ گیگاهرتز می رسید، به طرز قابل توجهی افزایش یافته و رقیبی جدی برای محصولات اینتل به حساب خواهد آمد.

در کنار رایزن ۹ ۳۸۰۰X، چیپست رایزن ۷ ۳۷۰۰X نیز معرفی شده که ۱۲ هسته و ۲۴ ترد داشته و با فرکانس پایه و بوست ۴.۲ و ۵ گیگاهرتز، توان طراحی گرمایی ۱۰۵ واتی دارد. (توان طراحی گرمایی به مقدار گرمای تولیدی در زمان پیک پردازش توسط چیپست گفت می شود.)

موارد دیگر شامل دو مدل از سری رایزن ۵ با شماره های ۳۶۰۰X و ۲۶۰۰X به علاوه یک مدل رایزن ۳ ۳۳۰۰X می شوند که اولی ۸ هسته ای بوده و دو مدل دیگر ۶ هسته ای هستند.

لازم به ذکر است که علی رغم اطلاعات منتشر شده از چیپست های جدید AMD، خبری از قیمت نهایی آنها برای مصرف کنندگان نیست و حتی به باور بعضی از تحلیلگران، همچنان احتمال عرضه یک پردازنده ۱۶ هسته ای در ابعاد متعارف وجود ندارد و احتمالاً وبسایت روسی در ارائه اطلاعات دچار اشتباه شده است.

به هر حال برای اطلاع دقیق از توانمندی های چیپست پرچمدار ۷ نانومتری AMD با معماری ذن ۲ باید تا معرفی رسمی آن در نمایشگاه CES هفته آینده صبر کنیم.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato