ابتکار تازه فورد؛ استفاده از واقعیت مجازی برای طراحی خودرو [تماشا کنید]

ابتکار تازه فورد؛ استفاده از واقعیت مجازی برای طراحی خودرو [تماشا کنید]

این روزها واقعیت مجازی به یکی از فناوری های داغ تبدیل شده و شرکت های مختلف از جمله خودروسازان سعی دارند با استفاده از آن روند توسعه و ساخت محصولات خود را بهبود ببخشند. فورد یکی از این خودروسازان است که به تازگی تحقیقاتی را در زمینه احتمال بهره گیری از واقعیت مجازی در طراحی مدل های جدید آغاز کرده است.

ford-gravity-sketch (2)

برای این کار کمپانی آمریکایی اخیرا استفاده آزمایشی از ابزاری به نام Gravity Sketch را در دستور کار قرار داده است. این ابزار به طراحان فورد اجازه می دهد که خودروها را در محیطی مجازی به شکل سه بعدی طراحی نموده و تا حد زیادی در وقت صرفه جویی کنند.

در حال حاضر طراحان خودرو پروژه های جدید را با یک اسکچ (طرح اولیه) دو بعدی شروع می کنند. در گام بعدی این اسکچ ها اسکن شده و از طریق نرم افزارهای کامپیوتری سه بعدی می شوند تا امکان عملی شدن آنها ارزیابی گردد. به گفته فورد ابزار Gravity Sketch با حذف مرحله اول، طراحان را قادر می سازد که از همان ابتدا پروژه را سه بعدی طراحی کنند.

ford-gravity-sketch (5)

طبق انتظار استفاده از Gravity Sketch مستلزم پوشیدن هدست واقعیت مجازی است، علاوه بر این طراحان باید کنترل کننده های مخصوصی را در دست بگیرند تا بتوانند به وسیله آنها اسکچ ها را تولید یا ویرایش کنند. پیش بینی می شود استفاده از ابزار Gravity Sketch، کاری را که معمولا چند هفته طول می کشد، به چند ساعت تقلیل دهد.

ford-gravity-sketch (6)

همانگونه که در ویدیوی ضمیمه شده می توانید مشاهده فرمایید، ابزار سه بعدی فورد امکان بررسی اسکچ ها از هر زاویه ای را فراهم می کند. همچنین طراحان می توانند به صورت مجازی وارد کابین شده و عناصر و المان های گوناگون را از دید راننده یا دیگر سرنشین ها مشاهده نمایند.

ford-gravity-sketch (4)

آقای مایکل اسمیت (Michael Smith) مدیر طراحی فورد درباره بکارگیری واقعیت مجازی در صنعت خودروسازی گفته با ورود به یک محیط سه بعدی، نمایی ۳۶۰ درجه از خودرو در حین روندهای طراحی قابل مشاهده شده و فرایندهای موجود بسیار تسهیل می شوند.

علی رغم مزایای زیاد به نظر می رسد که برای ظهور اولین خودروی طراحی شده از طریق فناوری واقعیت مجازی باید هنوز چند سالی را منتظر بمانیم.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato